Kiitos vastauksesta, nettiyhteys katosi täysin ja nyt 5 tunnin katkon jälkeen alkoi toimimaan, sitä ennen tehnyt kaikki operaatiot ja ei mitkään toiminut moneen tuntiin mutta nyt kuitenkin alkoi toimimaan yhtäkkiä kuin alkoikin. Jossain ollut joku katkos kun 3 konetta menetti samaan aikaan yhteyden ja internet valo sammui kokonaan noiksi tunneiksi. Nyt päässyt paremmin nettiin ja katsellut sivuja niin olisikohan tuohon chattiin ongelmaan ollut syy, että laitoin viestin kun tuo vikapalvelu puoli oli sulkeutunut ja minun viesti koski nettiyhteyden vikaa missä mainittiin yhteyden loppuminen niin chatti ei auennut koska vikapalvelu ei voinut auttaa.
Jos tuo on syy on tuo sinällään huonopalvelu silti, koska otan yhteyttä chattiin selvittääkseni asioita ja haluan silloin henkilön kanssa jutella. Sieltä voidaan katsoa kuitenkin onko ilmennyt vikaa heilläpäin (vika ja häiriötiedotteet eivät aina välttämättä ilmesty telian sivuille juuri samalla minuutilla ja tiedä onko ongelma havaitttavissa jotenkin myös tavallisen asiakaspalvelun kautta) ja samalla voisi keskustella asian etenemisestä,
Tuo etttä ilmoitetaan kaiikien kyselyjen ja ajanviemisen jälkeen ilman syytä chatti suljettu on kuin lyötäisiin yhtäkkiä ilman mitään syytä luuri korvaan puhelussa. Tuohon olisi hyvä saada parempi palvelu jollei sitten chatissa ollut silloin hetkellistä katkosta ( en ollut jonossa vaan ilmoitti suljettu,en tiedäm miten ilmoitetaan jono täynnä tai ei pääse juuri sillä hetkellä chattiin). Pieni kehitys ehdotus.