26-09-2018 18:49
1. onko se käyttäjän antama koodi joka suojaa puhelinta vai mikä ihmeen koodi ? Jos en muista sitä miten sen saisi nollattua vanhasta nokia 6730c kännykästä.
2. Miten täältä foorumin keskusteluista haetaan samaa kysymystä jonka takuulla joku muukin on kysynyt ?
Ratkaistu! Siirry kohtaan Ratkaisu.
26-09-2018 18:59
Moikka @tobeornottobe, tuossa nokialaisessasi tehdasasetusten mukainen suojakoodi on 12345. Meille ei välity tieto, jos olet vaihtanut koodin toiseksi. Siinä tapauksessa, jos luuri ei aukea tuolla 12345:lla, niin se tulisi kiikuttaa huoltoon.
Pääset etsimään täältä Yhteisöstä hakusanalla keskusteluja sivun ylälaidasta Kysy Yhteisöltä -tekstin alta löytyvään tekstikenttään kirjoittamalla ja suurennuslasia klikkaamalla. Aiheesta löytyy jonkin verran jo aiempiakin keskusteluja. Ne löydät myös kootusti tästä.
28-09-2018 13:21
Kiitos vastauksista ! - Ajatus: tässähän olisikin kiva lisäinfo sinne liittymän haltijan Telian omille sivuille, jonka teleffoonin omistaja voisi sinne "omaan käyttöön" kirjata. Eli ikäänkuin pieni safety box liittymän haltijalle.
28-09-2018
13:32
Muokattu
28-09-2018
13:40
@tobeornottobe@ kirjoitti:Kiitos vastauksista ! - Ajatus: tässähän olisikin kiva lisäinfo sinne liittymän haltijan Telian omille sivuille, jonka teleffoonin omistaja voisi sinne "omaan käyttöön" kirjata. Eli ikäänkuin pieni safety box liittymän haltijalle.
En kyllä oikein ymmärrä , miksi se suojakoodi pitäisi johonkin nettipalveluun saada. Turvallisempaa on , jos vain kirjoitat ne koodit vaikkapa paperille ja laitat sen puhelimen laatikkoon tai teet tietokoneellesi tiedoston , missä on kaikki tarpelliset tiedot.
Tärkeäähän tässä on vain se , ettei ne koodit ole ainoastaan korvien välissä muistissa.