Yhteisö

Lueskele, kysy neuvoa, keskustele, opi uutta ja liity mukaan!
Jäseniä 65922
Kirjoituksia 178518

FTTH liittymän ethernet muunnin



FTTH liittymän ethernet muunnin

Kommentaattori
Viestejä 43 kpl

FTTH liittymän ethernet muunnin

1/19

Moikka,

 

En löytänyt mistään speksejä, minkälaisen muuntimen tarvitsee Telian FTTH yhteyteen, jossa kuitu tulee asuntoon. Käyttääkö Telia duplexia vai minkälaisen muuntimen tuohon tarvitsee? Katselin tätä: https://www.verkkokauppa.com/fi/product/36614/gmqbc/TP-LINK-SFP-moduuli ja olin yhteydessä asiakaspalveluunnekin, mutta sieltä sai täysin ympäripyöreitä vastauksia eikä oikeen tiedetty mitään. Asuntoon tuleva kuitu on yksimuotoinen, jossa on LC liittimet, kuituja tulee kaksi paria eli neljä kappaletta, ei mitään tietoa montako telia niistä kytkee. Tavoitteena siis hankkia taloyhtiölle näitä muuntia joka kämppään, eli hieman kilpailuttaa, mikä on haastavaa kun tarpeellista tietoa ei irtoa mistään.

Vastaa
0 tykkäystä
18 vastausta

Kommentaattori
Viestejä 43 kpl

11/19

 


@JuhoOlliLo  kirjoitti:

Suositus on, että taloyhtiön kuitusisäverkko on yksimuotokuitua. 

Taloyhtiön tekniseentilaan tulee meidän kytkin, jossa on jokaiseen huoneistoon kuituportti.

 

Kytkimestä teknisentilan sisäverkonpaneeliin me hommaamme kytkentäkuidun.Taloyhtiön omat sisäverkon kuidut tulee olla päätetty taloyhtiön sisäverkonpaneeliin. 

 

Jos asunnon kuitumuunnin tulee meiltä, niin se on mallia Inteno XG-6846. Ja siihen tulevan SFP-sovittimen liitin on SC upc. Tämä muunninmalli on testattu toimivaksia Telia TV digiboksilla palvelun kanssa. 

 

Jos taloyhtiö rakentaa huoneistojen osuuden itse, niin silloin kuitumuuntimen ja SFP-sovittimen saa itse päättää, kunhan pitää huolen että ne ovat yhteensopivat. Asuntoon tulevissa kytkentäkuiduissa tulee ottaa huomioon että niitä voi olla neljää erilaista, taloyhtiön sisäverkon liitin määrää kytkentäkuidun mallin. Meidän teknisentilan ratkaisut eivät vaikuta tähän. 

Meille riittää että asunnoista tekniseentilaan menevät kuidut on päätetty sisäverkonpaneelissa teknisessätilassa. 

Taloyhtiö vastaa itse omista kuitumuuntimista ja sisäverkostaan sekä niiden vikatilanteista. 


Moikka, 

 

Kerrotko vielä sen sfp sovittimen valmistajan ja mallin. Tuolla speksillä, että SC liitin ja sfp moduuli, löytyi nopealla haulla kymmenkunta erilaista versiota, eikä noists varmaan toimi kuin se yksi teidän aktiivilaitteen kanssa ristiin. Esim. https://www.atel-electronics.eu/grupa.php?grupa=KOM34&v=grid#sfp_wdm_sc_connector

Vastaa
0 tykkäystä

Telialainen
Viestejä 443 kpl

12/19

Meidän toimittaman Intenon kuitumuuntimen kanssa käytetään linkistä löytyvää SFP-moduulia.

 

SFP-moduuli pitää valita nyt sen asuntoon tulevan kuitumuuntimen ja kytkentäkuidun mukaan, ei meidän teknisentilan kytkimen. 

Vastaa

Kommentaattori
Viestejä 43 kpl

13/19

@JuhoOlliLo  kirjoitti:

Meidän toimittaman Intenon kuitumuuntimen kanssa käytetään linkistä löytyvää SFP-moduulia.

 

SFP-moduuli pitää valita nyt sen asuntoon tulevan kuitumuuntimen ja kytkentäkuidun mukaan, ei meidän teknisentilan kytkimen. 


Eikö tuossa ole LC-liittimet toisin kuin äsken mainitsit?

 

Kyllähän tuo jakamossa olevassa laitteen lähetin väkisin vaikuttaa SFP-moduulin valintaan. Jakamossa olevan lähettimen täytyy olla samalla aallonpituudella ja samaa sarjaa, eli vaikka sitten tuollainen duplex lähetin/vastaanotin kuten linkkasit. Mikäli asuntoon hankittu ja lähettävän pään laite eivät sovi yhteen, ei se varmasti tule toimimaan. En voi valita tuota moduulia ohjeesi mukaan oman muuntimeni ja kuidun mukaan ihan kuten haluan, eihän se vaan tule toimimaan, jos ne ei ole yhteensopivia kuidun toisassa päässä olevien (Telian) laitteiden kanssa. Turhautunut-hymiö Enhän minä voisi yrittää puhua lentokoneen kanssakaan motonetistä haetulla käsiradiolla, vaan pitää olla samalla taajudella olevat laitteet kuin siellä lentokoneessa, jotta viesti menee perille.

Vastaa

Telialainen
Viestejä 443 kpl

14/19

Meillä on käytössä yksimuotokuidun kanssa bi-directional SFP. Lähetys ja vastaanotto tapahtuu samassa SFP:ssä ja kuidussa.

SFP:n aallonpituudet kannattavat olla ehdottomasti 1310TX/1490RX, koska kytkimen puolella nämä ovat 1490TX/1310RX.

 

Vaikka aallonpituuksissa olisi eroja niin nämä yleensä kyllä toimivat, jos spektrit menevät tarpeeksi päällekkäin.

 

Vaikuttaa että linkin kuva ei nyt ilmeisesti vastaa oikeaa tuotetta. 

Vastaa

Kommentaattori
Viestejä 43 kpl

15/19

@JuhoOlliLo  kirjoitti:

Meillä on käytössä yksimuotokuidun kanssa bi-directional SFP. Lähetys ja vastaanotto tapahtuu samassa SFP:ssä ja kuidussa.

SFP:n aallonpituudet kannattavat olla ehdottomasti 1310TX/1490RX, koska kytkimen puolella nämä ovat 1490TX/1310RX.

 

Vaikka aallonpituuksissa olisi eroja niin nämä yleensä kyllä toimivat, jos spektrit menevät tarpeeksi päällekkäin.

 

Vaikuttaa että linkin kuva ei nyt ilmeisesti vastaa oikeaa tuotetta. 


Kyllähän sitä tietoa siellä siis löytyy mutta älyttömän kaivamisen takana. Miksi muuten tuollaista käytetään kun tuntuu olevan todella kiven alla saatavuudet? Eikö löydy jotain yleisempää ja helposti saatavilla olevaa? 

Vastaa
0 tykkäystä

Telialainen
Viestejä 471 kpl

16/19

Miksi käytämme FTTH liittymissä linkistä löytyvää SFP-moduulia?

Syitä on varmasti monia. Yleensä hinta/laatu suhde hankinnoissa on yksi tärkeä tekijä. Kuitumuunnin tulee myös Intenolta.

 

Sen tarkemmin laitehankinta päätöksiä tai niiden perusteita emme lähde julkisesti avaamaan.

Asiakkaalla on mahdollisuus myös käyttää muiden valmistajien tuotteita kunhan ne ovat yhteensopivia.

 

Vastaa
0 tykkäystä

Kommentaattori
Viestejä 43 kpl

17/19

Moikka,

 

Halutessaan edullisemman vaihtoehdon. Tiedättekö käykö 1310nm TX / 1550nm RX laite? Tuollaista 1490nm ei vaikuta enää olevan olemassa missään muualla kuin teillä.

Vastaa
0 tykkäystä

Telialainen
Viestejä 443 kpl

18/19

Tuon pitäisi toimia kyllä, jos tämän SFP-moduulin vaihteluväli kattaa myös 1490nm aallonpituuden. 

Tämä käy yleensä ilmi laitteen datasheetistä, jossa kerrotaan tekniset ominaisuudet. 

 

Esimerkiksi aallonpituudet voivat olla minimi 1470nm, tyypillinen 1490nm ja maksimi 1510nm.

Jos aallonpituudet kohtaavat, laitteiden pitäisi toimia yhteen. 

Vastaa

Kunniajäsen
Viestejä 260 kpl

19/19

@Persojet  kirjoitti:

Moikka,

 

Halutessaan edullisemman vaihtoehdon. Tiedättekö käykö 1310nm TX / 1550nm RX laite? Tuollaista 1490nm ei vaikuta enää olevan olemassa missään muualla kuin teillä.


Meillä on työpaikalla käytössä FS.com:in SFP-moduuli Telian kuidussa. Siinä lukee vaan SFP-GE-BX, mutta niitäkin on montaa mallia.

 

Veikkaus, että tämä: https://www.fs.com/products/29894.html

Vastaa
Haluatko lisätä keskusteluun jotain, tai kysyä lisää? Kirjaudu sisään tai liity jäseneksi osallistuaksesi keskusteluun. Löydät linkit myös sivun yläreunasta.