03-06-2019
08:01
- viimeksi muokattu
15-07-2019
15:10
, muokkaaja:
Merja_J
Viimeisimmät kuukaudet ovat olleet aikamoista tykitystä meille omppukäyttäjille. Ensin toimme eSIM-tuen tietyille iPhoneille sekä iPadeille ja seuraavana toimme VoLTE:n eli 4G-puheen iPhoneille. Nyt on luvassa lisää mannaa, tuomme myyntiin Apple Watch Cellular -kellot, joissa voit hyödyntää nyt myös kellon omaa mobiiliyhteyttä ja jättää puhelimesi kotiin vaikka lenkille lähtiessäsi!
Ennakkomyynti on nyt käynnissä
Series 3 GPS + Cellular sekä Series 4 GPS + Cellular -älykellojen ennakkomyynti starttasi verkkokaupassamme sekä myymälöissä ja varsinainen myynti sekä toimitukset käynnistyvät 14.6. alkaen. Kelloja tulee tukkuumme reilu mutta kuitenkin rajallinen erä. Riippuen missäpäin asut niin ennakkoon tilattu kello voi olla perillä sinulla jo 14.6.
Kellojen hinnat:
Päivitämme tähän juttuun tietoa kellojen saatavuuksista matkan varrella.
Tilaa oma Apple Watch GPS + Cellular -kello osoitteesta telia.fi/applewatch.
Cellular-mallin kanssa voit jättää iPhonen kotiin
Apple Watchin GPS + Cellular -malli pitää sisällään eSIM:n, jonka ansiosta kello toimii itsenäisenä laitteena. Eli voit soittaa puheluita, lähettää viestejä ja selata vaikka karttoja pelkkä kello ranteessasi, puhelimen ei tarvitse olla enää mukanasi.
Apple Watch GPS + Cellular, puhelin kellossasi
Kellosta tulee nyt siis myös puhelin ja kello tarvitsee tottakai sitten myös liittymän. Apple Watch GPS + Cellular -kellon kylkeen tuomme uuden Yhteys Multi -palvelun, jolloin sama puhelinnumero on käytössä puhelimessasi ("pääkortti") sekä kellossasi ("rinnakkaiskortti") ja näin olet aina tavoitettavissa yhdestä ja samasta tutusta numerostasi. Rinnakkaiskortissa on sama hinnoittelumalli kuin pääkortillakin, eli rinnakkaiskortti hyödyntää samoja paketteja tai samaa määrään perustuvaa hinnoittelua kuin pääkorttikin. Yhteys Multi -lisäpalvelun hinta on 7,90€/kk (Tarjous: 3kk 0€) ja tämän lisäksi maksat siis myös pääkortista sen liittymän mukaisen kuukausimaksun. Voit aktivoida yhden pääkortin rinnalle maksimissaan kaksi kelloa.
Yhteys Multi -lisäpalvelu tulee saataville samana päivänä kuin kellojen toimitukset käynnistyvät eli 14.6. ja voit hankkia sen minkä tahansa laskutusliittymämme (ei prepaid eikä Telia DOT) yhteyteen. Saat tilattua sen itsellesi siinä vaiheessa, kun otat uuden kellosi käyttöön. Et siis voi tilata Yhteys Multi -lisäpalvelua verkkokaupastamme tai etukäteen vaan se tilataan ainoastaan kellon käyttöönoton yhteydessä. Lisäpalvelu aktivoituu siihen liittymään, joka on siinä puhelimessa jolla kellon käyttöönotto tehdään.
Huomioithan myös nämä
Miltä kuulostaa, meneekö uusi Apple Watch hankintaan? Allekirjoittanut ainakin on odottanut tätä kuin kuuta nousevaa ja on todella hienoa, että pitkä odotus on lopultakin ohi 🍏
Lue myös nämä:
⎮Telia Yhteisön capitán⎮Apple iPhone XS Max⎮Apple iPad Air 2⎮ Apple TV 4K⎮Apple MacBook Pro⎮
03-06-2019 09:27
03-06-2019 11:50
Onko hinnoista vielä tietoa vai tuleeko yllätyksenä vasta ennakkomyynnin alkaessa? 🤔
Itseäni kiinnostaisi tuo kultainen versio milanolaisrannekkeella. Täytyy tosin miettiä kun en cellular toiminnolla itse mitään tee, mutta väriltään olis paljon hienompi kuin tuo alumiininen kulta mikä nyt löytyy kotoa...
03-06-2019 12:26
Kultainen versiohan olisi kieltämättä aika makea laite.
Ennakkomyynti alkaa 7.6. eli silloin on hinnat julki, joten kannattaa seurailla tätä telia.fi Apple Watch sivua silloin.
Meinaatko @iluhi laittaa tilausta uuniin ensimmäisten joukossa?
03-06-2019 14:14 — muokattu 03-06-2019 15:47
Editoin juttuun äsken kohtaa jossa kerron roamingista. Apple Watch GPS + Cellular -kelloissa ei tosiaan ole roamingtoimintoa ollenkaan jolloin kello toimii itsenäisenä laitteena ainoastaan kotimaassa. Ulkomailla voi toki sitten jakaa puhelimen yhteyden kelloon ja homma toimii sitä kautta.
---
Tosiaan itse olen odottanut tätä uutista todella pitkään! Mahtavaa, että kohta päästään myös me Apple-käyttäjät käyttämään Applen kelloa myös mobiiliyhteyksillä. Harmikseni olen lukenut, että Apple Watch ei tue Spotifya mobiiliyhteyksien kautta. Eli jos lähden vaikka pyöräilemään niin en voi streamata Spotifystä musaa pelkän kellon kanssa. Applen oma Apple Music toki toimii myös mobiiliyhteyden kautta.
⎮Telia Yhteisön capitán⎮Apple iPhone XS Max⎮Apple iPad Air 2⎮ Apple TV 4K⎮Apple MacBook Pro⎮
03-06-2019 15:55
Hei. Itselläni ollut jo puoli vuotta sitten hankittu Apple watch gps plus cellular kultaisena teräksisenä kultaisella milanolaisrannekkeella. On makea laite.
Peltiversiot(alumiini) ovat todella lelun oloisia tämän kellon rinnalla. Teräsmallissa mm hieno safiirilasi mitä ei ole peltiversioissa.
omani ostin UAE n hienosta upeasta valtavan kokoisesta Apple liikkeestä.(Dubai) Siellä oli myynnissä myös hienot hermes mallit mutta itse pidän kultaisesta ja kultaisesta milanolaisranneekkeesta.
Arvasin tämän julkaisuaikataulun mistä kirjoitin aikaisemmin täällä.
Eli ensin myydään pelkkää uutta series 4 mallia gps versiona reilu puoli vuotta
ja sitten tuodaan vasta cellularit jotta kaikkien halukkaiden on pakko ostaa uusi
kello. Siksi ostin jo heti teräksisen cellularin alussa kun arvasin tämän.
Sinänsä tylyä toimintaa , mutta niin applemaista kuin olla ja voi.
Kysymys. Uusi multiyhteys liittymä tukee kahta kelloa. Eli minulla on myös galaxy watch esim aktivoituna eli saanko pääliittymän rinnalle sekä apple
watchin että galaxy watchin molempien esimit aktivoituna pääliitymään?
03-06-2019 17:37
@Jalle1 Laitoin selvitykseen kysymyksesi. Yhteys Multi -liittymä tukee ainakin kahta Apple Watchia. Kirjoittelen tänne lisää kunhan saan varmistuksen
03-06-2019 19:37
Minulla on iPhone X jota en ajatellut vaihtaa ennen 5g luureja. Jos haluan tähän kaveriksi nyt eSIM iPad pro:n sekä eSIM Apple watchin niin paljonko tästä tulee lisämaksua päälle? Onko kolmessa eri laitteessa mahdollisuus käyttää samaa numeroa joista siis yksi on vanhanaikainen sim.
04-06-2019 08:32
Hei. Mua kiinnostaisi tietää, onko Nike+ mallia tulossa myös?
Kuvissa sitä ei näy, eikä sitä ole erikseen mainittu, mutta olisiko silti mahdollisesti tulossa.
04-06-2019 09:50
@Jalle1, @mjdrama ja @risariksa
Uusi Yhteys Multi -lisäpalvelu toimii tällä hetkellä vain Apple Watchissa ja se tukee mm. VoLTE:a sekä VoWiFi:ä (eli 4G- ja Wifi- puheluita). Galaxy Watchissa käytettävä Multi-SIM ei tue tätä toimintoa ja sen vuoksi Multi-SIM ja Yhteys Multi eivät toimi ristiin ja siksi kahta puhelinta (tai tablettia) ja Apple Watch -kelloa ei ole mahdollista yhdistää käyttämään samaa matkapuhelinnumeroa.
Yhteen matkapuhelimeen on mahdollista yhdistää kaksi Apple Watch kelloa, jolloin kaikki kolme laitetta käyttävät samaa numeroa. Yhteys Multi -lisäpalvelun saatavuuta tullaan jatkossa laajentamaan, mutta aikataulusta ei ole vielä tarkkaa tietoa.
Tarkempaa tietoa Apple Watch -kelloista (mallit ja hinnat) julkaisemme sitten, kun ennakkomyynti alkaa. Seurailkaa telia.fi/applewatch sekä tätä Yhteisön blogia, päivitämme tänne tietoa 7.6.
Haluatko lisätä keskusteluun jotain, tai kysyä lisää? Kirjaudu sisään tai liity jäseneksi osallistuaksesi keskusteluun. Löydät linkit sivun yläreunasta.