Kirjoitettu
17-12-2019
21:12
Muokattu
18-12-2019
14:42
SaJoonas
On siis aika lailla äskettäin hankittu uusi reititin. Ohjeissa lukee, että sekä tunnus että salasana ovat admin mutta eihän se toimi. En ole kyllä muutakaan tunnusta laatinut. Yritin resetoida reitittimen mutta ei se kuitenkaan toimi. Eli en pysty nyt yhtään mitään tekemään tämän kanssa joka ei edes pysy 4G:ssä vaan on just nyt pudonnut 3G-verkkoon. En edes saanut sitä toimimaan alkuunkaan ennen kuin menin Telia liikkeeseen ja nyt sitten en pysty teidän ohjeitten mukaan pääsemään asetuksiin saatikka tekemään verkkopäivityksiä tms. Miksi tämä on näin hankalaa että ei edes teidän kirjoitettujen ohjeitten mukaan toimi? Alkaa pikku hiljaa hermo jo pettämään tämän laitteen kanssa kun ei ole muuta kuin ongelmia ongelmien perään ja siltikään en näköjään saanut yhtään sen parempaa yhteyttä kuin sillä vanhalla nettitikullani. Tai no se itse asiassa toimi paremmin kunhan jonkun verkon ensin löysi. Ei pätkinyt niinkuin tämä reititin joka hyppelee 2-3 pykälän välillä yhtenään tai putoaa siis 3G verkkoon.
Edit SaJoonas: Yhdistetty kaksi eri ketjua samasta aiheesta
18-12-2019
02:01
Muokattu
18-12-2019
02:01
Joskus laitteissa on kt ollut admin, ja salasana joku admin+wifi salasana.
Ja jos ei tokene millään, niin takuuhuoltoon vain.
Kirjoitettu
18-12-2019
09:15
Muokattu
18-12-2019
14:36
SaJoonas
Hei @Tarolino kuulostaisi äkkiseltään että reititin voisi vaihdella taajuutta jolla se on verkkoon yhteydessä.
Kannattaa nyt ensisijaisesti testata laitteen pakottamista tietylle taajuudelle 4G-verkkoon. Aloita korkeimmasta taajuudesta 2600MHz ja siirry askel alemmaksi taajudessa mikäli yhteyttä ei muodostu tai se on epävakaa. Laitekohtaiset ohjeet löydät telia.fi asiakastuki osiosta.
Yhteyden testauksen aikana suosittelen yhdistämään koneen reitittimeen verkkokaapelilla mikäli nyt käytössäsi on wlan yhteys.
Tuon reitittimen hallintatunnukset ovat tehdasasetuksena admin/admin. Kannattaa kokeilla varmuudeksi vielä toisella selaimella resetoinnin jälkeen. Jos ei sekään auta niin laite huoltoon tarkistettavaksi.
18-12-2019 11:03
En valitettavasti pysty pääsemään laitteen asetuksiin kun en tiedä tunnusta enkä salasanaa. Yritin ohjeittein mukaan kirjoittaa admin ja admin mutta se ei toimi edes sen jälkeen kun resetoin laitteen.
18-12-2019
11:21
Muokattu
18-12-2019
11:21
Hei @Tarolino !
Kokeile vielä kerran resetointia. Reset löytyy tuon laitteen alapuolelta, sitä pitää painaa esim. kynän kärjellä.
Paina reset-nappia pohjassa noin viisi sekuntia, jolloin laite palautuu tehdasasetuksille. Tämä toimenpide saattaa auttaa myös niissä tilanteissa, jolloin nettiyhteys ei toimi ollenkaan.
Jos tuonkaan jälkeen et pääse selaimella http://192.168.8.1 kirjautumaan admin/admin käyttäjätunnuksella ja salasanalla, niin silloin kannattaa laite viedä takuuhuoltoon.
18-12-2019 11:46
@kiisseli67@ kirjoitti:
Hei @Tarolino !
Kokeile vielä kerran resetointia. Reset löytyy tuon laitteen alapuolelta, sitä pitää painaa esim. kynän kärjellä.
Paina reset-nappia pohjassa noin viisi sekuntia, jolloin laite palautuu tehdasasetuksille. Tämä toimenpide saattaa auttaa myös niissä tilanteissa, jolloin nettiyhteys ei toimi ollenkaan.
Tämä on aika tärkeä kohta @Tarolino, jotta Huawei E5573C -reititin palautuu oikeaoppisesti tehdasasetuksille. Paina siis pohjassa Reset-painiketta 5-10 sekuntia kunnes yhteydet katoavat.
Tämän jälkeen yhdistät uudelleen verkkoon laitteen joko usb-kaapelilla tai wifi-yhteydellä ja menet laitteen nettiselaimelle tuonne reitittimen http://192.168.8.1 hallintasivulle. Tämän jälkeen syötät vaaditut tiedot kenttiin:
Molemmat kirjoitetaan pienellä ja varmista ettei mukana ole välilyöntejä kentissä eli ns. tyhjää. Voit kirjautua sisään suoraan hallintasivulla myös napsauttamalla oikealla yläkulmassa "Kirjaudu sisään" niin ilmestyy tuollainen ikkuna kuten kuvassa suurin piirtein
18-12-2019 12:23
Kokeilethan vielä toisella selaimella hallintaan pääsyä. Jos ei sitenkään onnistu, laite olisi hyvä toimittaa Telia kauppaan huollon tarpeen arvioon.
18-12-2019 12:43
OK kokeillaan. Laitehan on täysin uusi mutta pelkkiä ongelmia sen kanssa tähän asti ollut. Kerran jo kävin Telia kaupassa sen kanssa.
18-12-2019 13:08
Firefoxilla onnistui ja suurin mahdollinen oli nyt sitten se 1800 megaherziä mikä ei nyt parantanut tilannetta sillä se edelleen häilyy kahden ja kolmen palkin välillä. Enimmäkseen vain kahdessa palkissa. Ainoa minkä ratkaisi on ettei tipu 3G:hen.
18-12-2019 13:38
Kokeilitko taajuutta 800MHz? Jos se verkosta alueeltasi löytyy, tulisi sen kantaa paremmin asuntoon sisälle. Jos tuosta ei apua ole niin tilanteesta olisi hyvä olla yhteydessä tekniseen asiakaspalveluumme. Voimme sitä kautta tarkistaa alueen verkon tilan ja taajuudet sekä antaa neuvoja miten tilannetta voisi parantaa.