@jarkko35@ kirjoitti:
Hävettää välillä olla tilaajana tällä Telia tv-palvelulla. Telialla on niin jälkijunassa tämä tv-puoli. Vieläkään ei pysty tekemään jatkuvia tallennuksia, ei ole HD-verkkotallennusta, tallenteiden katselu ei jatku eri laitteella samasta kohdasta mihin on toisella laitteella jäänyt - eli ei ole saumatonta katselua tallenteissa. Kaiken tämän kilpailijat tarjoavat. Telialla on myös markkinoiden lyhin tallenteiden säilymisaika 90 päivää! Ja mitä tekee Telia. Ei mitään. Käsittämätöntä välinpitämättömyyttä! Maksavia asiakkaita ei kunnioiteta yhtään. Paljon olisi oppimista kilpailijoista Telialla.
HD-verkkotallennuksen puute on kyllä käsittämätön siinä mielessä, että esim. nyt pystyy FOX HD:n kanavalla aloittamaan ohjelman katselun alusta HD-laadulla, eli toiminnallisuus on käytännössä jo olemassa.
Itse pystyn sietämään vielä tuon tallennusajan (jos en katso sitä 3kk sisällä niin tuskin katson ollenkaan) jos jotain haluan säilyttää pitkään niin kovalevylle onnistuu pysyvästi.
Muuten on kyllä Telian toteutus auttamatta jäljessä, mutta parissa asiassa valovuosia edellä (ainakin elisaa, dnan jutuista en tiedä). Ajansiirto, maksukanavien tallennus. Elisa mm. väitti ettei maksukanavien tallennusta voitaisi netistä merkkaamalla toteuttaa kiintolevylle jos sellaisen käyttö mahdollistettaisiin ja ajansiirron korvaa tallenteen alusta aloittaminen(ei toimi kuin peruskanavilla sekä tallenteita pitää merkkailla ja poistella useampia jos meinaa pysyä kanavalla kauemmin).
Nämä on makuasioita ja riippuu käyttötavoista toki, mutta nuo kaksi edellämainittua etua Telian boksissa on parantanut 10x omaa käyttökokemusta vrt. elisan systeemi jossa kovalevyn käyttö olisi laitteen puolesta mahdollista, mutta elisa ei sitä halua.
Näitä eroja miettiessä tajusin myös, että koska Telialla tulee kaikki netin kautta niin television ei tarvitse olla lähelläkään antennirasiaa joka on myös positiivista.