Skip to main content
laitevinkit

Esittelyssä Motorola Razr 60 Ultra -simpukkapuhelin

  • May 6, 2025
  • 0 kommenttia
  • 176 katselukertaa
Esittelyssä Motorola Razr 60 Ultra -simpukkapuhelin
SonjaMelina
Moderaattori
Forum|alt.badge.img+5

Motorolan uusin lippulaivatason simpukkapuhelin Motorola Razr 60 Ultra on saapunut verkkokauppaamme. Edeltäjäänsä Razr 50 Ultraan verrattuna Razr 60 Ultrassa on mm. suurempi näyttö, tarkempi moto ai -avusteinen 50 megapikselin etukamera, tehokkaampi akun lataus sekä uudempi Android 15 -käyttöjärjestelmä. Puhelin on saatavilla verkkokaupassamme ylellisissä sävyissä Scarab, Mountain Trail sekä Cabaret

 

Liittymäasiakkaana saat kolmen vuoden erikoispitkän takuun meiltä ostamillesi puhelimille, tableteille, 4G-kelloille ja 4G/5G-tietokoneille. Pidennetty takuu tuo turvaa silloin, kun valmistajan myöntämä takuu laitteelle on päättynyt, mutta laitteen ostamisesta on kulunut enintään kolme vuotta.

 

Motorola Razr 60 Ultra pähkinänkuoressa

 

Taittuvanäyttöinen Razr 60 Ultra on varustettu 7 tuuman LTPO AMOLED -päänäytöllä, joka tukee jopa 165 Hz:n virkistystaajuutta yltäen 4500 nitin huippukirkkauteen. Ulkonäyttö on nelituumainen LTPO AMOLED, joka mahdollistaa sovellusten käytön ilman puhelimen avaamista. Materiaalivalinnoissa on panostettu laatuun: laite on saatavilla muun muassa Alcantara- ja aidolla puuviimeistelyllä varustetuissa versioissa. 

Puhelimen sydämenä toimii Qualcomm Snapdragon 8 Elite -suoritin, jonka tukena on 16 Gt LPDDR5X RAM-muistia ja 512 Gt UFS 4.0 -tallennustilaa. Moto ai -tekoälyominaisuudet, kuten Catch Me Up ja Remember This parantavat käyttökokemusta tarjoamalla älykkäitä toimintoja arjen helpottamiseksi: Catch Me Up on ominaisuus, joka kokoaa yhteen päivän tärkeimmät tapahtumat, ilmoitukset ja tehtävät – eräänlainen tiivis päivityskatsaus kiireiselle käyttäjälle. Remember This puolestaan auttaa muistamaan tietoa, kuten paikkoja, henkilöitä tai tehtäviä.

Razr 60 Ultrassa on kehittynyt ja edeltäjäänsä parempi kamerajärjestelmä; Se sisältää 50 megapikselin pääkameran, joka tukee optista kuvanvakautusta (OIS) ja Instant-all Pixel Focus -teknologiaa. Käytännössä Pixel Focus tarkoittaa nopeampaa ja tarkempaa tarkennusta kaikissa valaistusolosuhteissa, mikä auttaa ottamaan teräviä ja selkeitä kuvia myös heikossa valaistuksessa. Lisäksi laitteessa on 50 megapikselin ultralaajakulma- ja makrokamera. 50 megapikselin etukameralla nappaat varsin korkealaatuisia selfieitä. Lisäksi videokuvaus onnistuu jopa 8K-tarkkuudella. 

 

Pitkää akunkestoa tyylikkäässä paketissa

 

Puhelimessa on 4700 milliampeeritunnin akku. Akku tukee 68 watin TurboPower-pikalatausta sekä 30 watin langatonta latausta. Razr 60 Ultrassa on 5G- ja 4G LTE -verkkotuki, ja Wi-Fi-yhteyksien osalta se tukee laajasti eri standardeja, kuten Wi-Fi 6, 6E ja uusinta Wi-Fi 7 -tekniikkaa. Wi-Fi hotspot -ominaisuus mahdollistaa nettiyhteyden jakamisen muille laitteille, ja Bluetooth 5.4 tarjoaa vakaan langattoman yhteyden esimerkiksi kuulokkeisiin tai älykelloon.

Entä muotoilu sitten? Motorola Razr 60 Ultra erottuu joukosta erikoisilla materiaaleillaan ja huolella viimeistellyllä muotoilullaan. Takapinnan viimeistelymateriaalit tuovat laitteeseen tyyliä ja persoonallisuutta ja värivalikoimasta löytyy sävyjä moneen makuun. Uudistettu saranamekanismi varmistaa, että puhelin avautuu sulavasti ja sulkeutuu lähes täysin tiiviisti. Laitteen IP-luokitus on 48, eli se kestää niin pölyä kuin vesiroiskeita; veteen upottamista puhelin ei kuitenkaan kestä. Suljettuna 199 gramman painoinen puhelin on kooltaan kompakti ja sujahtaa helposti taskuun. Laitteelle on luvattu vähintään kolme vuotta Android-käyttöjärjestelmäpäivityksiä ja neljä vuotta tietoturvapäivityksiä.

 

Tärkeimmät tekniset tiedot:

  • Näyttö: Päänäyttö 7" ja etunäyttö 4” AMOLED

  • Resoluutio: Päänäyttö: Super HD (2992 x 1224) 464 ppi ja etunäyttö: 1272 x 1080 417ppi

  • Etukamera: 50 MP f/2.0, 0.64μm

  • Pääkamera: 50 MP tai 12,6 MP, f/1.8, 1.0μm tai 2.0μm Quad Pixel, OIS, 1/1.56" 

  • Ultralaaja-/makrokamera: 50 MP tai 12,6 MP, f/2.0, 0.6μm tai 1.2μm Quad Pixel

  • Videokuvaus: 8K (30fps), 4k UHD (60fps/30fps), FHD (60fps/30fps), Slow motion: 4K UHD (120fps), FHD (240fps/120fps)

  • Suoritin: Snapdragon 8 Elite Mobile Platform

  • Käyttöjärjestelmä: Android 15

  • Muisti: 512 Gt UFS 4.0 + 16 Gt LPDDR5X-tallennustilaa

  • Akku: 4700 mAh, tukee 68 watin TurboPower -latausta + 30 watin langatonta latausta.

  • Liitännät ja yhteydet: 5G, 4G LTE, WiFi 2.4G/5G, WiFi 6/6E, WiFi 7, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 5.4, USB-C

  • IP-luokitus: IP48

  • Mitat: 173,99 x 171,48 x 7,19 mm (avattuna) ja 73,99 x 88,12 x 15,69 mm (suljettuna) 

  • Paino:199 g

  • Takuu: 24 kk

 

Motorola Razr 60 Ultra vs. Razr 50 Ultra: Kumpi simpukkapuhelin on parempi?

 

Pitäisitkö sinä tästä taittuvamallisesta puhelimesta? 😊🐚

 

Lue myös: