Skip to main content
Esittely

Toisen asteen opiskelijan selviytymisopas

  • August 5, 2025
  • 2 kommenttia
  • 77 katselukertaa
Toisen asteen opiskelijan selviytymisopas
SalliJf
Ex-telialainen
Forum|alt.badge.img+1

Kirjoitimme aiemmin korkeakouluopiskelijoille selviytymisoppaan tulevaa lukuvuotta varten. Nyt on aika kirjata toisen asteen opiskelijoille oma oppaansa tulevaa lukuvuotta varten. Mitä tulee ottaa huomioon uusia opintoja aloittaessa tai uudelle lukuvuodelle siirtymistä varten? Selvitetään se yhdessä!

 

Opiskeluvälineet ajan tasalle

 

Kun opiskelet ammattikoulussa tai lukiossa, sinulla tulee olla oma kannettava tietokone. Suuressa osassa kouluista opiskelijalle tarjotaan tällä hetkellä ilmainen tietokone opiskeluvuosien ajaksi omaan käyttöön. Jos oma tietokone tulee kuitenkin hankkia itse, meiltä löytyy kattava valikoima erilaisia kannettavia tietokoneita tai esimerkiksi tabletteja opiskeluvuosien kaveriksi. Lukiossa koneen täytyy olla Abitti-yhteensopiva ylioppilaskirjoituksia varten. 

Olemme julkaisseet aiemmin lukiolaisen tietokoneen osto-oppaan. Artikkelista löytyy listaus yleisimmistä vaatimuksista lukiolaisen tietokoneelle. 

Tietokoneen ja muiden koulutarvikkeiden parhaat kaverit ovat kannettavan tietokoneen suojatasku ja reppu

 

Opiskelijan edut

 

Toisen asteen opiskelijana sinulle kuuluu opiskelijakortti, jolla olet oikeutettu erilaisiin opiskelijaetuihin. Sähköinen Frank-opiskelijakortti on erityisen kätevä opiskeluoikeuden todiste, jolla saat opiskelijaedun niin julkisen liikenteen palveluissa kuin monissa kivijalka- ja verkkokaupoissa.

18 vuotta täyttäneellä opiskelijalla on mahdollisuus tilata meiltä oma puhelinliittymä ja jo omaan kotiinsa muuttaneella opiskelijalla mahdollisuus tilata mobiililaajakaistaliittymä opiskelijan etuhintaan Frank-opiskelijapalvelun kautta.

 

Ensimmäinen koulupäivä - uusi elämänvaihe

 

Ensimmäinen päivä uudessa koulussa on varmasti jännittävä. Peruskoulu on päättynyt ja tutut kaverit menneet eri kouluihin tai luokille. Edessäsi häämöttää aivan uudenlainen koulutie.

Mielessä saattaa pyöriä paljon ajatuksia siitä, millainen oma luokka tulee olemaan ja millaisia tyyppejä siellä on. Entä, miten tulee itse sopeutumaan ja tykkäämään uusista opinnoista. Ensimmäisestä päivästä ei tarvitse ottaa suurta stressiä, sinun tarvitsee vain mennä paikalle ja haistella uutta ilmaa. 

Ammattikoulu ja lukio ovat tärkeitä vuosia nuoren elämässä ja antavat suuntaa tulevalle. Sinun ei tarvitse siitä huolimatta tietää toisen asteen opintojesi aikana vielä, mitä haluat isona tehdä tai mihin siirtyä sitten, kun valmistuminen häämöttää. Ota päivä kerrallaan ja fiilistele uutta ympäristöä, uusia ihmisiä ja opettajia.

Voit tehdä koulutiestäsi aivan omannäköisesi ja tehdä pakollisten kurssien lomassa vaikka kuvaamataidon tai musiikin valinnaisia opintoja. Tiukkoja kouluviikkoja virkistää, kun seassa on sellaisia kursseja, joilla voit tehdä jotain aivan muuta kuin aineopintoja. 

 

Sinun ei tarvitse ottaa paineita opinnoistasi

 

Viesti, jonka olisin itsekin toisen asteen opinnoissani halunnut kuulla, on se, ettei sinulla ole mihinkään kiire. Löysennä opiskelutahtiasi, jos on tarve. Sinun ei tarvitse valmistua tavoiteajassa ja ottaa siitä paineita. Koulun opinnonohjaaja ja kuraattori ovat matalalla kynnyksellä tavoitettavissa, jos opintoaikataulusi tarvitsee muutoksia tai sinulla on jotain mielesi päällä. Tukea on aina saatavilla!

Opintojesi loppuvaihetta käyvä opiskelija, lukion ylioppilaskokeet ja ammattikoulun päättötyöt ja -kokeet ovat jännittäviä, mutta niistäkin selviää aina. Luota itseesi ja siihen, että olet valmistautunut niihin kunnolla. Nuku hyvin, syö hyvin ja koita rentoutua kokeita edeltävänä iltana. Kaiken voi aina uusia, jos arvosana ei tunnu tarpeeksi hyvältä. Muista myös se, että jatko-opintoihin pääsee aina pääsykokeillakin.

 

Toivotan kaikille uusille ja seuraaville vuosiluokille siirtyville opiskelijoille oikein antoisaa ja kivaa lukuvuotta!

 

Millä keinoilla sinä valmistaudut tai valmistauduit toisen asteen opintoihin?

 

Lue lisää:

 

2 kommenttia

Purnipsi
Somettaja
Forum|alt.badge.img+8
  • Somettaja
  • August 5, 2025

Nykyään taitaa olla valtaosa opinnoista sähköisessä muodossa. Mutta perinteinen kynä ja paperi ovat hyvät. Kun kirjoittaa tai ottaa ylös asiat ihan konkreettisesti, oppii sitä ihan eri lailla kuin vain kuuntelemalla tai tauottomalla pänttäämisellä.


SonjaMelina
Moderaattori
Forum|alt.badge.img+5
  • Moderaattori
  • August 5, 2025

Nykyään taitaa olla valtaosa opinnoista sähköisessä muodossa. Mutta perinteinen kynä ja paperi ovat hyvät. Kun kirjoittaa tai ottaa ylös asiat ihan konkreettisesti, oppii sitä ihan eri lailla kuin vain kuuntelemalla tai tauottomalla pänttäämisellä.

Taitaa olla totta, että iso osa oppimateriaaleista on tarjolla digitaalisessa muodossa toisen asteen kouluissa. 🤔 Kaiken tarvittavan löytyminen läppäriltä on tietenkin helppoa ja kätevää. Toisaalta oppijoita on erilaisia, ja jotkut oppivat parhaiten kun saa lukea ja kirjoittaa paperia ja kynää käyttäen. Ja erityisesti päätetyöskentelyä tekevät tietävät, mitä pitkäaikainen ruudun tuijottaminen voi aiheuttaa. Toivottavasti mahdollisuus myös perinteisiin kirjoihin säilyisi!