Skip to main content

Vaihto iPhonesta Androidiin (Samsung ym.) – parhaat vinkit

  • March 18, 2026
  • 5 kommenttia
  • 130 katselukertaa

TeroRe
Yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+5

Harkitsetko vaihtoa iPhonesta Androidiin? Tästä ketjusta löydät parhaat vinkit kuvien siirtoon, sijainnin jakamiseen ja ruutuajan hallintaan.

Kysy, vastaa ja jaa omat vinkkisi – tehdään tästä yhdessä selkeä opas kaikille vaihdosta pohtiville.

Itse olen pitkän linjan Apple‑käyttäjä ja harkitsen nyt siirtymistä Samsungiin. Kaipaan erityisesti toimivia ratkaisuja kuville, sijainnin jakamiseen ja ruutuaikaan.

TL;DR:

  • Kuvat ja synkronointi: Google Photos tai Microsoft OneDrive (toimivat iOS + Android). Ensin Smart Switch ‑siirto, sitten varmuuskopiointi päälle molempiin.
  • Etsi/Find My -sovelluksen korvaaminen: Google Mapsin sijainnin jakaminen, Google Family Link, Life360.
  • Ruutuaika ja sen hallitseminen: iOS:n Ruutuaika ≈ Androidin Digital Wellbeing + Family Link.

👉 Jaa omat kokemuksesi, erityisesti sudenkuopat (tuplakuvat, taustalatauksen rajoitukset iOS:ssä).

 

Miten siirrän kuvat iCloudista Samsungiin?

 

Kuvien ja videoiden siirtoon on kaksi vaihetta:

1) Sisältöjen siirto Smart Switchillä

  • Siirrä sisältösi iPhonesta Samsungiin Smart Switchillä (kaapelin tai Wi‑Fi:n avulla).
  • Siirto tuo mukanaan kuvat, videot, viestit, sovellustiedot siellä missä mahdollista.

2) Ota käyttöön jatkuva synkronointi yhteiseen pilvitilaan

Valitse yksi yhteinen pitkäaikainen pilvipalvelu:

  • Google Photos (erittäin helppo iOS + Android -perheissä)
  • Microsoft OneDrive (hyvä, jos käytät jo Office-ekosysteemiä)

Ota molemmissa puhelimissa kamera‑varmuuskopiointi käyttöön → näin kaikilla laitteilla otetut kuvat päätyvät samaan kirjastoon.

 

Miten voin seurata lasten iPhoneja Androidilta, jos Etsi ei toimi?

 

Applen Etsi/Find My toimii vain rajoitetusti Androidilla, mutta vastaavia ratkaisuja löytyy hyvin.

Toimivat vaihtoehdot

  • Google Maps – sijainnin jakaminen
  • Google Family Link – lapsiprofiilit, sijainti, ilmoitukset
  • Life360 – tarkat sijaintiraportit, ilmoitukset, reitit

Moni perhe käyttää näitä rinnakkain korvaamaan Etsi-sovelluksen tärkeimmät ominaisuudet.

 

Miten toteutan Ruutuajan, kun vanhemmalla on Android ja lapsilla iOS?

 

iOS: Ruutuaika

  • Sovellusrajat, nukkumaanmenoajat, raportit.

Android: Digital Wellbeing ja Google Family Link

  • Käyttörajoitukset, sovellusehdot, ruutuajan seuranta.

Yleisin ratkaisu perheissä on Googlen Family Link, koska se toimii johdonmukaisesti riippumatta siitä, mitä puhelinmerkkiä perheenjäsenet käyttävät.

 

Mitä muuta kannattaa huomioida iPhonesta Androidiin siirtyessä?

  • Viestit: iMessage ei siirry – viestintä jatkuu SMS/RCS‑viesteinä.
  • Tunnistautuminen: tarkista, tarvitseeko kaksivaiheinen vahvistus päivittää uuteen laitteeseen.
  • Sovellukset: osa sisällöistä ei siirry automaattisesti, joten tarkista tilit ja kirjautumiset.
  • Ilmoitukset ja widgetit: toimivat eri tavalla iOS:ssa ja Androidissa – hetki totuttelua voi olla tarpeen.

 

Kerro omat kokemuksesi – mitä haluaisit lisätä oppaaseen?

 

👉 Miten sinä hoidat kuvien synkronoinnin?
👉 Mikä toimii parhaiten sijainnin jakamisessa?
👉 Onko ruutuajan hallinnassa tullut vastaan yllättäviä tilanteita?
 
Jaa vinkkisi – päivitän koontia matkan varrella, jotta tästä muodostuu mahdollisimman hyödyllinen paketti kaikille vaihtoa pohtiville.

 

Lue myös

 

Meiltä löytyy hyvä perusopas tietojen siirtoon:
 

 

5 kommenttia

TeroRe
Yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+5
  • Aloittaja
  • Yhteisömanageri
  • March 18, 2026

Oletko tehnyt vaihdosta iPhonesta Androidiin, tässä tapauksessa vaikka Samsungiin?

Jos hankin tuossa yllä mainitsemani Onedriven tai Google Photos niin synkronoituuko niihin kuvat ja videot automaattisesti? Synkronoituuko automaattisesti sekä iOS:ta että Androidista?

Tuo olisi hyvä ominaisuus, se mahdollistaisi jatkossa leirin vaihtamisen Androidista takaisin iOS:iin jos niikseen tulee. 😊


TeroRe
Yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+5
  • Aloittaja
  • Yhteisömanageri
  • March 23, 2026

Harkinnan jälkeen päädyin vaihtamaan vuosien ja vuosien jälkeen leiriä. Haluan kokeilla mitä Samsung ja Android tuo pitkäikäiselle iOS-käyttäjälle. Olen kaivannut joissain tilanteissa enemmän muokattavuutta puhelimeen ja vaikka iOS on kehittynyt vuosien varrella niin se on edelleen tosi suppea muokattavuuden osalta. Asiaan vaikutti myös Samsung Galaxy S26 Ultran privacy-näyttö sekä Galaxy AI -ominaisuudet.

Sen lisäksi mitä tuossa aloituksessa kerroin niin ekosysteemin vaihto pitää sisällään muitakin toimenpiteitä kuin vain tietojen siirron laitteesta toiseen.

Koska lapsillakin on iPhonet ja ollaan soiteltu keskenämme Facetime-puheluita niin minun pitää asentaa heille Google Meet tai vastaava, että voidaan soitella videopuheluita jatkossakin. Whatsapp löytyy lasten puhelimista mutta se on käyttörajoituksen alla niin tästä syystä tarvitaan myös tuo Google Meet.

Ultra saapuu minulle loppuviikosta ja tämä rumba alkaa. Kerron operaation etenemisestä ja jaan kokemuksia matkan varrella.

Heitä myös omat vinkkisi, jos olet ekosysteemiä vaihtanut. 😊


Satapuu
Irkkaaja
  • Irkkaaja
  • March 23, 2026

👍 


kiisseli67
Virtuaalihahmo
Forum|alt.badge.img+7
  • Virtuaalihahmo
  • March 23, 2026

Voihan siihen iPhoneen laittaa prepaid liittymän ja sen kautta käyttää facetimea tai sitten Android puhelimesta näin : Facetime puheluun liittyminen

 


TeroRe
Yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+5
  • Aloittaja
  • Yhteisömanageri
  • March 27, 2026

Voihan siihen iPhoneen laittaa prepaid liittymän ja sen kautta käyttää facetimea tai sitten Android puhelimesta näin : Facetime puheluun liittyminen

Kiitos, enpä tiennyt tästä mahdollisuudesta. 😊 Tuo ei kuitenkaan vaikuttanut niin näppärälle, koska jos ymmärsin oikein niin tuossa puhelu pitää käynnistää aina Android-laitteesta? Tuossa on myös liian monta vaihetta kun tuota alkaisi käyttämään, ei oikein sovellu lasten käyttöön.

Lasten iPhoneissa on omat liittymänsä ja käyttörajoituksella tarkoitin siis Ruutuaikaa. Jos sen kautta on rajoitus päällä niin Whatsapp on silloin kielletty. Google Meet on taas palveluna täysin erilainen kuin Whatsapp ja voisin sen pitää lapsilla aina sallittuna, jolloin voisimme soitella sen kautta videopuheluita milloin vain. 😊