Ohjaaja-käsikirjoittajakaksikko Ray Mendoza ja Alex Garland eivät kerro tarinaa sodasta, vaan he näyttävät, miltä sota tuntuu. Tositapahtumiin perustuva elokuva Warfare etenee lähes reaaliajassa ja upottaa katsojan Navy SEALs -yksikön painajaismaiseen operaatioon. Kyseessä ei ole perinteinen sotadraama, vaan intensiivinen, lähes fyysinen kokemus kaupungissa sykkivästä sodan hermostuttavasta rytmistä Irakissa vuonna 2006. Elokuva on nyt katsottavissa Telia Play Vuokraamossa. Tutustutaan elokuvaan vielä tarkemmin! 🎥
Alex Garlandin ohjaama Warfare on intensiivinen ja teknisesti huippuunsa hiottu kuvaus Irakin sodan yhdestä painajaismaisesta taistelusta. Elokuvan taustalla on Garlandin yhteistyö entisen Navy SEALs -erikoisjoukkojen sotilaan Ray Mendozain kanssa, joka oli itse mukana tapahtumissa Ramadissa vuonna 2006. Ray Mendoza tuo elokuvaan autenttisuutta ja henkilökohtaisen näkökulman, joka tekee Warfaresta poikkeuksellisen vaikuttavan. Mendozaa elokuvassa esittää näyttelijä D'Pharaoh Woon-A-Tai.
Jos sinulla ei vielä ole Telia Play -palvelua, tilaa maksuttomat tunnukset ja täydennä tilauksesi haluamillasi kanavapaketeilla ja palveluilla.
Uutena asiakkaana saat ensimmäisen leffavuokrauksen veloituksetta (koskee alle 8,80€ -hintaisia vuokraelokuvia). Elokuvien hinnat vaihtelevat muutamasta eurosta ylöspäin.
| Genre: toiminta, draama Julkaisuvuosi: 2025 Ikäraja: 16 Kesto: 1 t 35 min IMDb: 7.2 |
Elokuvan juoni
Elokuvan alku on hämmentävän inhimillinen. Tukikohdassa sotilaat katsovat Eric Prydzin provokatiivista Call on Me -musiikkivideota. Sitten hypätään suoraan yöhön ja toiseen todellisuuteen, kun amerikkalaiset murtautuvat taloon, eristävät siviilit ja ottavat asemat. Tarkka-ampujat siirtyvät paikoilleen, ja tehtävä on yksinkertainen mutta armoton: pysyä piilossa ja suojata muiden tuloa aamuun asti. Yksikkö jää mottiin, viestiyhteydet katkeilevat ja apu viipyy. Epävarmuus ja hallitsemattomuus täyttävät ilman. Tärkeintä on vain selvitä seuraavaan hetkeen.
Vaikka sotaelokuvia on nähty paljon, Warfare tuntuu erilaiselta. Se ei selitä eikä ota kantaa, vaan näyttää sodan sellaisena kuin se koetaan: kaoottisena, pelottavana ja raa'an inhimillisenä. Garlandin ja Mendozan yhteistyö välittää kokemuksen, joka on samaan aikaan karu ja tarkkaan rakennettu, ja juuri siksi se osuu niin lujaa.
Katsojan elokuva-arvostelu
Katsoin tämän elokuvan mieheni kanssa, joka suorastaan rakastaa sotaelokuvia. Ajattelin, että saisin parhaan arvostelun häneltä, sillä hän kertoo rehellisen mielipiteensä yhtään kaunistelematta totuutta. Omasta mielestäni Warfare on vahva elokuvaelämys niin visuaalisesti kuin äänellisesti. Kamera pysyttelee tiiviisti suljetuissa huoneissa, joiden seinien takana piilee jatkuva näkymätön uhka. Äänimaisema välittää pelon, paineen ja epävarmuuden lähes fyysisinä tunteina.
Elokuva ei selitä sodan järjettömyyttä, vaan näyttää sen sellaisenaan. Toiminnan kautta se paljastaa sodan raadollisuuden. Välillä jopa niin voimakkaasti, että se kävi itselleni raskaaksi. Olen melko herkkä, joten jouduin sulkemaan silmäni joissakin kohtauksissa. Mielestäni tämä kertoo siitä, että elokuva onnistui näyttämään sodan julmuuden. Warfare osoittaa, ettei kyse ole sankaritarinasta, vaan siitä, mitä tapahtuu, kun ylivoima kohtaa kaaoksen ja inhimillisyys katoaa tulituksen alle.
”Warfare vie suoraan kentälle, keskelle kaoottista operaatiota, jossa kaikki voi mennä pieleen, vaikka kaikki tehtäisiin oikein. Juuri tämä tekee siitä niin vaikuttavan. Elokuvassa ei ole hidastuksia eikä kauniita sommitteluja, vaan savua, liikettä ja toimintaa. Operaattoreiden ammattitaito ja rauhallisuus kuvataan todella aidosti ja se teki vaikutuksen. Kamera pysyy tiiviisti mukana, mutta ei romantisoi. Harvoin sotaelokuva tuntuu näin intensiiviseltä.
Elokuvan lopussa esiteltiin vuoden 2006 taisteluihin osallistuneet todelliset henkilöt, ja samalla näytettiin, ketä kukin näyttelijä elokuvassa esitti. Oli vaikuttavaa huomata, kuinka näyttelijät muistuttivat hämmästyttävän paljon näitä todellisia sotilaita. Tämä yksityiskohta toi elokuvaan lisää syvyyttä ja kunnioitusta sen kuvaamaa historiaa kohtaan. Suosittelen ehdottomasti katsomaan tämän elokuvan, jos sotaelokuvat kiinnostavat sinua. Annan arvosanaksi 8,5/10.” - kertoo 25-vuotias mieskatsoja.
Kurkataan vielä lopuksi traileri! 🎥
Lue myös:
