Skip to main content

4G tukiasemat Keravalla

  • 11. joulukuuta 2014
  • 5 kommenttia
  • 26 katselukertaa

Moi, Mistähän ilmansuunnasta kannattaisi lähteä etsimään?

5 kommenttia

  • 0 kommenttia
  • 24. marraskuuta 2014
Hei SaVe!

Kiitos viestistäsi. Asiakasnumerosi perusteella tarkistettuna kotiosoitettasi lähinnä oleva 4G-verkon tukiasema sijaitsee vähän alle kilometrin etäisyydellä suoraan lännen suunnassa. Kyseinen tukiasema toimii 4G-verkon taajuudella 1800 MHz.

Osoitteestasi hieman etäämpänä luoteen suunnassa olevissa kahdessa tukiasemassa otetaan 4G-verkko käyttöön alustavien suunnitelmien mukaan ensi syksynä. Toki kyseessä ovat alustavat suunnitelmat, joten aikatauluihin voi tulla muutoksia puoleen tai toiseen.

  • Savumerkittäjä
  • 1 kommentti
  • 13. syyskuuta 2015

Moi,

 

Mikähän mahtaa olla tilanne samassa paikassa tällä hetkellä? 4G nopeudet ovat tippuneet dramaattisesti viime aikoina. Onko uusi tukiasema luoteessa käytössä ja mikä on lännessä sijaitsevan tukiaseman tilanne, vaikuttaako menossa oleva tietyö sen toimintaan?


kiisseli67
Virtuaalihahmo
Forum|alt.badge.img+7
  • Virtuaalihahmo
  • 7034 kommenttia
  • 13. syyskuuta 2015

PasiS
Savumerkittäjä
  • Savumerkittäjä
  • 3994 kommenttia
  • 13. syyskuuta 2015

Tuossa :n linkkaamassa uudessa peittoaluekartassa on "Rakenteilla olevat verkot"-välilehti, josta selviää että ihan näinä aikoina Päivölänkaarelle ollaan ottamassa uusi 1800 MHz:n tukiasema käyttöön. 4G-pallukkaa klikkaamalla näyttää mm. streetview-kuvan paikasta, taajuuden ja arvioidun käyttöönottoajan. Muuta ei tuon mukaan ole loppuvuonna tulossa.


olkitu
Somettaja
Forum|alt.badge.img+4
  • Somettaja
  • 6959 kommenttia
  • 13. syyskuuta 2015

@MaLiJoSa kirjoitti:

Moi,


 


Mikähän mahtaa olla tilanne samassa paikassa tällä hetkellä? 4G nopeudet ovat tippuneet dramaattisesti viime aikoina. Onko uusi tukiasema luoteessa käytössä ja mikä on lännessä sijaitsevan tukiaseman tilanne, vaikuttaako menossa oleva tietyö sen toimintaan?




Kerroppa tarkemmin kaupunginosa. Eipä voi muuten paljonkaan auttaa. Katsoitko @kiisseli67 mainitsemaan peittoaluekarttaa ja @PasiS mainitsikin Rakenteilla olevan verkko-osoion.


 


Jos sinulla on Android laite voit mittailla esimerkiksi signaalia Cellmapper sovelluksella. Sovelluksen ohje täälä: https://www.taisto.org/Cellmapper . Linkki suoraan keravalle, jos ei löydy läheltä dataa niin pitää mittailla, http://www.cellmapper.net/map?MCC=244&MNC=91&type=LTE&latitude=60.39930470170044&longitude=25.102305927258623&zoom=14


 


Lisäksi on hyvä saada 4G modeemisi / reitittimesi / mokkulasi signaalitiedot. On hyvä mainita mikä laite myös on kyseessä. Nämä saat laitteesi asetuksista.


Vastaa