Skip to main content

Mitä tarkoittaa puhelimessa H+ tai E

  • June 28, 2016
  • 4 kommenttia
  • 6864 katselukertaa

H+ tai E

4 kommenttia

kjns
Irkkaaja
  • Irkkaaja
  • June 29, 2016

@pesoi kirjoitti:

H+ tai E


Symbolit kertovat mikä verkkotekniikka kulloisellakin hetkellä on käytössä. Symbolit voivat jonkin verran vaihdella laitteiden välillä, mutta yleensä tarkoittavat seuraavia tekniikoita ja maksiminopeuksia:

 

o = Ainakin iPhonen tapa kertoa, ettei ole datayhteyttä

G= GPRS 2G datasiirto GSM-verkossa, max 56 kbps

E = Edge "2,5G" vähän nopeampi datasiirto GSM-verkossa, max 238,6 kbp

3G = UMTS "perus" 3G-verkon datasiirto 384 kbps

H = HSPA datasiirto 3G-verkossa max. 7,2 Mbps

H+ = Kaikkea väliltä HSDPA ... DC-HSDPA, max. 14 - 42 Mbps

4G tai LTE = 4G datasiirto LTE-verkossa, max 150 - 300 Mbps

 

Oikeat nopeudet tietty riippuvat liittymän nopeudesta, verkon kuormituksesta jne, mutta tuossa nuo symboleiden nopeusluokkien selitykset.

 

 


Forum|alt.badge.img+4
  • Meilaaja
  • June 29, 2016

Voi voi !

 

Nuo merkit kyllä tarkoittavat käytössä olevaa verkkotekniikkaa, mutta nyt on pakko "oikaista" asiaa väärinymmärrysten välttämiseksi.

 

 mainitsemalla 4G:llä noilla tunnuksilla ei ole mitään tekemistä. Pikemminkin päinvastoin.

 

G-tunnus tai E-tunnus tarkoittaa, että puhelin käyttää datansiirtoon GSM- verkkoa ja tarkemmin siellä GPRS-tekniikkaa (pakettikytkentäinen verkko, mitä datan siirto nykyään on). E tarkoittaa tarkemmin EDGE tekniikkaa GSM-verkossa Nopeus on maksimissaankin vain muutaman sata kilobittiä sekunnissa. 

 

H+ tunnus ilmaiseen puhelimen olevan 3G (WCDMA) verkossa ja käyttää sitä datansiirtoon. Tunnus voi välillä olla pelkkä 3G ja vaidella H(+) riippuen yhteyden laadusta. Nopeus saattaa vaihdella paljonkin, mutta maksimissaan on jo useita kymmeniä megabittejä sekunnissa. Ero siis tuohon GSM verkkoon on jo valtaisa.

 

Mutta...  laittoikin jo hyvän lyhennelistan.  linkkikin on ok, mutta itse kirjoitettu vastaus sotkee, jopa antaa väärälle tulkinnalle sijan.


kiisseli67
Virtuaalihahmo
Forum|alt.badge.img+7
  • Virtuaalihahmo
  • June 29, 2016

Hei pesoi ja tervetuloa Klaaniin!

 

Kiitos  ja  lisätiedoista ja anteeksi kömmähdykseni ;)

Täältä lisää tietoja :https://www.sonera.fi/asiakastuki/ohjeet/3G-ja-4G-matkapuhelinverkkojen-tekniikka?id=80f38c3f-e08c-4...


  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • June 29, 2016

Kiitokset vastauksista!