Skip to main content

Tuntematon numero ja multimediasisältö

  • 10. kesäkuuta 2015
  • 5 kommenttia
  • 141 katselukertaa

Muutamaan kertaan on tullut viesti tuntemattomasta numerosta ja ilmoitus:sisältää multimediaa. Kun avaa viestin, tulee ilmoitus: multimediasisältö ei enää olemassa.

 

Mistä tämä johtuu?

 

 

5 kommenttia

RaMaria
Ex-telialainen
  • Ex-telialainen
  • 1528 kommenttia
  • 11. kesäkuuta 2015

Kuulostaa kyllä aika mystiseltä hommalta!


 


Jos tää toistuu, niin melkeinpä voisit noita esimerkkejä ottaa ylös ja tehdä vikailmoituksen. Esimerkiksi meidän Omien Sivujen kautta.


 


Toki tietty lähettäjältäkin vois kysyä että mitä on lähettänyt.


  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • 14 kommenttia
  • 11. kesäkuuta 2015

Lähettäjä kun ei ole tiedossa.

 

 

 


kiisseli67
Virtuaalihahmo
Forum|alt.badge.img+7
  • Virtuaalihahmo
  • 7034 kommenttia
  • 12. kesäkuuta 2015

Olisiko tässä tarpeellista tietoa http://helpdesk.tamk.fi/fi/matkapuhelimen-kayttajan-tietoturvaohje tuohon asiaan, voihan se olla tietenkin niinkin että kyseessä on joku vanha puhelinnumero joka on vaihtanut omistajaa eikä nykyinen lähettäjä tiedä sitä. Riskillä voi aina lähettää takaisin vaikka tekstarin et kuka oot? 


  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • 14 kommenttia
  • 15. kesäkuuta 2015

Tuntemattomaan numeroon kun ei vastaus onnistu. Ainakaan tietääkseni. Ja sisältö katoaa heti, ei voi edes avata.


kiisseli67
Virtuaalihahmo
Forum|alt.badge.img+7
  • Virtuaalihahmo
  • 7034 kommenttia
  • 15. kesäkuuta 2015

Jos viestissä ei näy lähettäjän numeroa tyyliin +358...... niin suosittelen viestin poistoa pikemmiten. Ehkä jokin virusturvakin olisi hyvä olla puhelimessa. Jos taas viesti on joltain tutulta ja ei aukea, niin sinulla voi olla asetukset väärin. Android puhelimissa voi asetukset ladata itse puhelimesta : yleensä asetukset - internet-asetukset - lataa Internet-ja MMS-asetukset. Muihin puhelimiin saa asetukset tilaamalla operaattorilta ilmaisella viestillä ja tallentaa ne.


Vastaa