Taitaa olla Mikkisofta ajamassa Skypeä vähitellen alas. Sellaisen käsityksen olen jostain saanut, että se on pidemmän ajan tavoite ollut.
Ehkä muut yhteydenpitotavat ovat ajaneet Skypen ohi. Käytimme paljon Skypeä kun vanha täti+setä asui vielä jenkkilässä. Nyt kun täti on muuttanut Suomeen ja setä suorasääristen seurakuntaan, ei ole juurikaan Skypeä tarvittu. WhatsApp on hoitanut kaikki yhteydenpidot Thaimaasta ja muualta. Skype oli mielestäni vähän kankea, mutta toimi sen ajan kun tarvittiin.
Taitaa olla Mikkisofta ajamassa Skypeä vähitellen alas. Sellaisen käsityksen olen jostain saanut, että se on pidemmän ajan tavoite ollut.
Sinäänsä ihan ymmärrettävä päätös, kun Microsoftilla on esimerkiksi Teams -sovellus joka toimii myös pikaviestittelyyn tarjoten myös muita toimintoja. Useamman vastaavan sovelluksen ylläpito ja kehitys on harvoin kaupallisesti kannattavaa.
Skype oli kyllä erinomainen palvelu / sovellus aikanaan. Sillä tuli soiteltua ja viestittyä ilmaiseksi, kun 4G-yhteydet ja edulliset rajattomat datapaketit tulivat aikoinaan markkinoille. Skypen kautta sai hyvälaatuisen ryhmäpuhelun taustalle PC:llä pelatessa.
Ehkä muut yhteydenpitotavat ovat ajaneet Skypen ohi. Käytimme paljon Skypeä kun vanha täti+setä asui vielä jenkkilässä. Nyt kun täti on muuttanut Suomeen ja setä suorasääristen seurakuntaan, ei ole juurikaan Skypeä tarvittu. WhatsApp on hoitanut kaikki yhteydenpidot Thaimaasta ja muualta. Skype oli mielestäni vähän kankea, mutta toimi sen ajan kun tarvittiin.
WhatsAppin suosio on yksi suurimmista syistä Skypen käytön vähentymiselle. Aika tietysti voi kullata muistot, mutta Skypestä muistot ovat hyviä.
Ymmärtääkseni esim Watsup kun käyttää niin vadtapuolen pitäisi olla myös Watsup käyttäjä jos haluaa spittaa vaan netin jautta puhelun. Skypessä homma toimi kuten souttaisi kännykällä ja ihan sama onko vastapuolella mitään sovellusta. Samoin Messenger ilmeisesti vaatii että vadtapuolella on FB ja sen kautta Messenger.
Minä käyttelin Skypeä aivan kuten soittaisi kännykällä, mutta halvemmalla.
Ymmärtääkseni esim Watsup kun käyttää niin vadtapuolen pitäisi olla myös Watsup käyttäjä jos haluaa spittaa vaan netin jautta puhelun.
Minä käyttelin Skypeä aivan kuten soittaisi kännykällä, mutta halvemmalla.
En tiedä edellyttääkö WhatsApp puhelu vastavuoroisuutta, mutta eikö Skype edellytä? Vai onko Skypen ilmaiset puhelut niitä, jotka edellyttävät että vastapuolella on myös Skype sovellus.
Nykyään, kun puhelut EU alueella on samanhintaisia kaikkialla, ei tule ajateltua mitä mikäkin maksaa.
Joskus tuli vierailtua tädin luona pidemmän aikaa. Silloin Suomeen palatessa paukahti helposti lähemmäs tuhannen euron puhelinlasku. Voi niitä aikoja… Ei ole ikävä!
Täytyy tutkia mikä toimisi maailmalla järkevään hintaan. Skype saldo 10 euroa riitti vaikka kuinka moneen soittoon esm. Finskin Aspasn
Vai onko Skypen ilmaiset puhelut niitä, jotka edellyttävät että vastapuolella on myös Skype sovellus.
Juuri näin. Eli Skypellä voi soittaa ilmaiseksi toisille Skype-käyttäjäjille.
Skype-Skype-puheluiden lisäksi Skypellä voi soittaa myös tavallisiin puhelimiin, mikäli tilillä on jäljellä rahaa tai nykyään ostaa paketin.
Skypeen pystyi aikaisemmin hankkimaan myös puhelinnumeron, jolla pystyi vastaanottamaan puheluita tavallisista puhelimista. Tämäkin ominaisuuden Microsoft poisti uusmyynnistä.
WhatsAppilla ei taas pysty soittamaan minnekään muualle kuin toisille WhatsApp-käyttäjille.
Kokonaisuutena kyllä todella sekava uudistus. Etenkin, kun joissakin paketeissa siihen sisältyvät puhelut sekä lanka- että matkapuhelimiin, mutta toisissa ainoastaan lankapuhelimiin. Lisäksi tämä vaihtelee paketin sisälläkin maakohtaisesti.
Mun mielestä aiemmin pystyi myös soittamaan ns. Maksullisiin numeroihin. Nyt uudessa systeemissä ne on rajattu pois.
@jokeri59:lle kysymys. Jos otan tuon halvan Suomi paketin niin on se vain Suomesta Suomeen puheluihin.? Jos olen vaikka Thaimaassa ja koetan soittaa Finnairin Aspaan niin onnistuukohan lainkaan?
-- Muokkaus katjane: pingattu käyttäjänimi
Jos otan tuon halvan Suomi paketin niin on se vain Suomesta Suomeen puheluihin.?
Skype-puhelut lähtevät internetin kautta, joten ei ole väliä mistä päin maailmaa soitat Skype-puhelun.
Nyt uudessa systeemissä ne on rajattu pois.
Paketin tiedoissa tosiaan lukee lanka- ja matkapuhelimiin. Mutta eikös Finnairilla ollut joku epänormaali numero, eli sinne pääsy on epävarmaa. Ei välttämättä onnistu.
Tosin tälläkään nippelitiedolla ei kohta ole enää kuin akateeminen merkitys: https://www.skype.com/fi/
Näkemiin Skype, hei Teams
Skype poistuu käytöstä toukokuussa 2025. Tulevina päivinä voit kirjautua sisään Microsoft Teamsiin Skype-kirjautumistiedoillasi, ja keskustelusi ja yhteystietosi ovat valmiina. Nauti pitämistäsi Skypen ominaisuuksista, kuten maksuttomista puheluista ja viesteistä, sekä uusista ominaisuuksista, kuten kokouksista ja yhteisöistä, Teamsissa.
@jokeri59:lle kysymys. Jos otan tuon halvan Suomi paketin niin on se vain Suomesta Suomeen puheluihin.? Jos olen vaikka Thaimaassa ja koetan soittaa Finnairin Aspaan niin onnistuukohan lainkaan?
@Myynnix En osaa sanoa varmasti, mutta epäilen että Suomi-paketti toimii nimensä mukaisesti.
Meillä on ollut Thaimaassa aina lentokentältä hankittu SIM netti, joten olemme käyttäneet WhatsUp sovellusta. Finskille ei ole ollut asiaa, ainoastaan matkavakuutuskeskukseen Tanskaan, jonne puhelut ovat mielestäni ilmaiset.
Finnairin aspaan yritin kerran soittaa Suomesta, mutta sieltä ei kukaan vastannut. Se taitaa olla Bulgariassa, joten ei tainnut olla suomen taitavaa henkilöä paikalla.
Microsoft ajaa alas Skypen toukokuun 2025 jälkeen.
No nyt on kunnon tietoa eli tutustutaanp Teamsin salaisuuksiin ja kiitos kaikille kommenteista.
Skype oli yksi niistä joka tappoi ulkomaan puhelut ja yleensäkin operaattoreiden ydintoimintaa jotka on puhelut ja tekstiviestit. Operaattorit joutui etsii toisia tulonlähteitä kun pikaviestintäsovellukset yleistyi.
Mä käytin Skypee siitä alkaen kun mut siirrettiin mesestä (Windows Live messenger) sovelluksesta ja oon ollu tyytyväinen. Puheluiden laatu ollu tosi hyvä ja muutenkin kaikki toiminnot on toiminu tosi hyvin.
Microsoft ajaa alas Skypen toukokuun 2025 jälkeen.
Skype will remain available until May 5, 2025, giving users time to explore Teams and decide on the option that works best for them.
On yhteisöllä ajatusta kun Teams sovellusta kommentoidaan negatiivisesti netissä, mikä olisi toimiva appi like Skype eli vain puheluita suomesta suomeen ja maailmalta suomeen periaatteella. Muuta en tarvitse.
Niin kuin olen itse antanut ymmärtää, niin omat suosikkini ovat WhatsUp netin kautta ja normaalit puhelut. Mutta olen näissä asioissa vanhan liiton mies.
On yhteisöllä ajatusta kun Teams sovellusta kommentoidaan negatiivisesti netissä, mikä olisi toimiva appi like Skype eli vain puheluita suomesta suomeen ja maailmalta suomeen periaatteella. Muuta en tarvitse.
Sun pitäs kokeilla ensin itse kyseistä palvelua jolloin sulle muodostuu oma mielipide. Ei pidä muiden mielipiteille ja kokemuksille antaa päätäntävaltaa. Mä ite käytän Teamsia niin tää on kyllä tosi hyvä. Tosin alkuaikoina bugeja oli mutta ne korjas sen. Muutaman bugin joudoin itse raportoimaan ja ne korjas ne. Ja kokoajan ne kehittää sovellusta tuomalla uusia ominaisuuksia.
Microsoft Teams on valmiiksi asennettu Windows 11 käyttöjärjestelmissä.
Vastaa
Etkö löytänyt etsimääsi?
Kirjaudu sisään tai luo tunnukset ja kysy Yhteisöltä.
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.
Skannataan tiedostoa virusten varalta
Pahoittelut, tarkistamme vielä tiedoston sisältöä varmistaaksemme, onko sen lataaminen turvallista. Ole hyvä ja yritä uudestaan muutaman minuutin kuluttua.