Skip to main content

Sähköautokeskustelu


Näytä ensimmäinen kirjoitus

292 kommenttia

jokeri59
Irkkaaja
Forum|alt.badge.img+5
  • May 6, 2025

Norjassa uusi autokanta on jo lähes täysin sähköinen

Norjan öljyrahaston arvo on n.12000000000000 kruunua = 1032000000000€ = 1,03 biljoonaa euroa, 140 kertaa Suomen valtion 2024 talousarvion tase.

Ovatko norjalaiset hölmöjä?

Olen omistanut muutaman jenkkiauton. Silloin kun 10 markalla sai kymmenen litraa lyijyllistä, jota auto hörppi 20 litraa satasella. Niillä oli mukava ajaa. Ei ollut huolta huomisesta…

Meidän taloyhtiössä on kaksi rivitaloa, joista meidän asuttamassa on oma autopaikka asunnon sisäänkäynnin yhteydessä. Pyysin taloyhtiöltä lupaa asentaa seinään sähköauton latauslaitteen. Hallituksen puheenjohtaja vastusti henkeen ja vereen sitä, koska hän asui asunnossa jossa omaa parkkipaikkaa ei ole. Vein asian yhtiökokoukseen, jossa puheenjohtajan vastustus hävisi äänestyksessä.

Nyt kaikissa asunnoissa, joissa on oma pysäköintipaikka ja latausmahdollisuus, on sähköauto. Näin tämä kulkee.

Yhtiökokous päätti: taloyhtiön parkkipaikkoihin hankitaan sähköautojen latauspaikka, suuren kysynnän takia. Näin tämä kulkee… Vaikka ärräpurrit kuinka väittävät toisin, joskus aika kyseenalaisin argumentein.


Forum|alt.badge.img+4
  • Irkkaaja
  • May 7, 2025

Tuohon sähköautojen arvon laskemiseen, niin  en tiedä mistä ihmeestä ihmiset ovat saaneet sellaisen käsityksen että autojen arvo ei tippuisi kun ne vanhenee. Onoo monelle jäänyt se korona-ajan poikkeustilanne päälle, jolloin käytettyjen hinta oli ajoittain korkeampi kuin uusien. Se ei ollut normaalia. Ja luulen, että moni arvioi väärin polttoaineen hinnan nousun aikaan polttoaineisiin liittyvät kulut. Puhuttiin satojen eurojen hintojen nousuista kun oikeasti kuukausi tasolla polttoaineen hinnan nousu vaikutti kymppejä. Kyllähän uusien polttisautojenkin hinnat putoavat kun ne vanhenee, ei auton arvon putoaminen ole mikään uusi asia.

Sitten vielä tähän tuo rahoituskupla. Sellaiset ihmiset ostivat omaan talouteen suhteutettuna aivan liian ylihintaisia uusia autoja nolla käsirahalla, pitkällä maksuajalla ja isolla loppuerällä. Nyt tämä yksi sankari sitten itkee Youtubessa, kun autosta on velkaa enemmän kuin mitä liikkeet hyvittäisi autosta ja työt on loppu. Ja pihassa on kaksi velkaista autoa, joiden arvo putoaa joka päivä. Tänä päivänä auto vaan on pystyttävä maksamaan max kolmessa vuodessa. Ja siitä seuraa, että pitää valita omaan käytettävissä olevaan varallisuuteen sopivan hintaluokan auto. Ei siitä mihinkään pääse.


TeroRe
Yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+4
  • Aloittaja
  • Yhteisömanageri
  • May 7, 2025

Auto ei ole sijoitus. Tai no, ehkä jotkut harvinaiset urheiluautot ovat mutta pääsääntöisesti auton arvo laskee ajan myötä 😊

Väitän, että ihmisten mielikuvissa on nyt vain ja ainoastaan tosiaan korona-aikojen komponenttipulasta johtuneet autojen toimitushaasteet ja siitä aiheutunut hintojen nousu. Ja nyt, kun hinnat ovat “normalisoituneet” niin onhan arvon lasku paikoin valtava. Heillä vain tuppaa samalla unohtumaan, että tilanne oli poikkeustilanne silloin.


Forum|alt.badge.img+4
  • Irkkaaja
  • May 7, 2025

Eihän tuo arvon aleneminen välttämättä ole ongelma jos autoa pitää pitkään. Eikä sekään ole ongelma välttämättä, jos auton hinta on alempi kuin velkamäärä jos autoa pitää pitkään. Ehkä tuota arvon alenemaa nyt monesti hieman liioitellaan. Mutta toki se on ongelma, jos rahat on loppu ja auto pitää realisoida huonolla hinnalla. Eihän auton suora myynti autoliikkeelle ole ikinä ollut hyvä diili. 


Goyahkla
Meilaaja
Forum|alt.badge.img+2
  • Meilaaja
  • May 7, 2025

Iltasanomista poimittua norjalaismiehen polestar sähköautosta hävisi 70 heppaa koska autossa ei ollut päivityspakettia? Tehot autoon saatiin norjalaisella tavalla 850e hintaan lisättiin se esittely auton päivityspaketti ja hienoa että autossa on 500 heppaa. ​@AsiakasY otti hyvin kantaa näihin YouTube vuodatuksia Volkswagen sähköautojen arvon alenemista  koska auto liikkeet eivät maksa näistä käytetyistä autoista myyjän haluamaa summaa? En voinut uskoa että autojen myyjä ostaisi käytetyn auton myyjän haluamaan hintaan jos ostaisi olisi se entinen autoliike. Ja näistä Volkswagen sähköautoissa ei ollut akun esilämmitystä? Eikö Volkswagen konserni ymmärrä että Suomessa on vielä pakkasia?

 

--

Muokkaus TeroRe: Lisäsin @maininnan.


TeroRe
Yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+4
  • Aloittaja
  • Yhteisömanageri
  • May 7, 2025

Volkswagen sähköautoissa ei ollut akun esilämmitystä? Eikö Volkswagen konserni ymmärrä että Suomessa on vielä pakkasia?

Jep, ensimmäisissä malleissa akun esilämmitystä ei ollut. Se tuli ehkä reilu vuosi sitten uusiin myytäviin malleihin.

Toisaalta, eipä sitä vielä vuonna 20-21 mitä ensimmäiset VAG-leirin sähköautot tuli myyntiin niin ihan kaikissa muissakaan ollut silloin vielä akun esilämmitystä. 

Nykyään se alkaa olla vakio, mutta näin ei ole kauaa ollut.

Esilämmityksestä on muuten hyötyä muulloinkin kuin vain talvella. Aivan huippulukemia kun tavoitellaan niin esilämmitys vain päälle ja tarpeeksi tyhjä akku.

Minulla oli ensimmäinen sähköauto Teslan Model 3 LR ja se lämmitti akkua kesälläkin. Sain parhaimmillaan melkein 250kW lataustehot. Talvella sitten sain vielä suuremmat tehot, kun sillä kertaa akku oli sopivan tyhjä.

 


Goyahkla
Meilaaja
Forum|alt.badge.img+2
  • Meilaaja
  • May 7, 2025

Hei ​@TeroRe katsoin Volkswagen id4 hintaa uutena 43,400e K-autossa en tiedä onko tämä autoliike jollain tavalla kytköksissä Kauppaan? Mutta ​@jokeri59 mainitsi aikaisemmassa postauksessa auton ostaja plussa pisteitä eli tämä k-auto on ilmeisesti Keskon ylläpitämä. Vertasin netti auton hintoja samasta autosta esim 2023 mallin hinta on käytetynnä 21,500e? Kyllä on aika raju hinnan pudotus 2v on sähkö Volkkarilla arvo laskenut? Kun katsoo nykyistä kehitystä Suomessa jossa työt ovat loppuneet niin täytyy olla realistinen ei kannata sijoittaa sitä autoon jonka hinta putoaa noin paljon. Sysisuomessa ei saa edes talosta tai osakkeesta sitä hintaa mitä on siihen sijoittanut Suomi vanhenee eikä nuoret uusia autoja osta.

--

Muokkaus TeroRe: Lisäsin @maininnat.


TeroRe
Yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+4
  • Aloittaja
  • Yhteisömanageri
  • May 7, 2025

 

Hei ​@TeroRe katsoin Volkswagen id4 hintaa uutena 43,400e K-autossa en tiedä onko tämä autoliike jollain tavalla kytköksissä Kauppaan? Mutta ​@jokeri59 mainitsi aikaisemmassa postauksessa auton ostaja plussa pisteitä eli tämä k-auto on ilmeisesti Keskon ylläpitämä. Vertasin netti auton hintoja samasta autosta esim 2023 mallin hinta on käytetynnä 21,500e? Kyllä on aika raju hinnan pudotus 2v on sähkö Volkkarilla arvo laskenut? 

K-Auto on Keskon omistama autoliike. Kesko osti liiketoiminnan muistaakseni Laakkoselta.

Uusi ID4 maksaa tosiaan hinnat alkaen reilu 43k ja kurkkasin minäkin Nettiauton niin halvin ID4 maksaa siellä vajaa 17k. En katsonut millainen auto oli mutta mittarissa on 230tkm. 

Kaikissa uusissa autoissa arvo laskee, kun sen ajaa ulos liikkeestä. Varsinkin, kun sillä ajetaan noin paljon niin tottakai hinta laskee.

Akkutakuu jos loppuu niin sekin laskee tottakai auton arvoa. Niin se tekee muissakin autoissa, jos tehdastakuu on loppunut.

Muokkaus: Eihän aina tarvitse ostaa uutta, käytetty vähän ajettu sähköauto on todella hyvä vaihtoehto. Siinä on kalliimmat kilometrit jo ajettu. Kuten muissakin käytetyissä autoissa.


jokeri59
Irkkaaja
Forum|alt.badge.img+5
  • May 7, 2025

@Goyahkla 

En oikein pidä tämän keskustelun sävystä…

Meillä on ID.4 GTX 4MOTION, hintaa taisi olla karvan verran alle 60k€. Maksoin sen pankkikortilla, eli ihan omalla rahalla. Plussapisteistä en tiedä, joten en ole niitä todennäköisesti saanut, tai vaimo on tuhlannut ne.

En ole käyttänyt veronmaksajien rahoja, joten mitä se kenellekään kuuluu mihin rahani tuhlaan.

Auto on nyt vuoden vanha. Kun se täyttää kolme vuotta, vien sen autoliikkeeseen ja ostan uuden.

Näin tämä elämä kulkee, turhaan sinä muiden murheita murehdit. Anna hevosten murehtia, niillä on isompi pää. 😀


Forum|alt.badge.img+4
  • Irkkaaja
  • May 7, 2025

Tuo auton arvon aleneminen on jostain syystä saanut liikaa huomiota, aivan turhaan. Ehkä suurin syy on tosiaan se, että on ostettu liian kallis auto tuloihin nähden ja yllätyksenä tulee että muutamassa vuodessa auton arvo on pudonnut ja paljon. Tuo arvon aleneminen on oikeastaan ongelma niille, jotka ovat ostaneet koko auton velaksi ilman käsirahaa, pitkällä laina-ajalla ja isolla loppuerällä. Tuollaiseen vipuun meneminen on täyttä tyhmyyttä. 

Vielä tuohon id3 mallin akun lämmitykseen, niin kyllähän VAG-konserni pissi linssiin ja pahoin kun akun lämmitystä lupailtiin alkupään autoihin. Nythän jokin aika sitten tuli tieto, että alkupään malleihin sitä ei saa. Mutta kotilataajalle tuokaan ei aiheuta ongelmaa ja reissun päällä akku muutenkin lämpenee käytön ja latauksen aikana. Ehkä se lataus on hieman hitaampi suurteholatauksessa, talvella.

Olen itse katsellut sähköautoa, mutta tuo vuoden 2011 Volvo XC60 D5-moottorilla on vaan niin hyvä, että on vaikea löytää korvaajaa.


Goyahkla
Meilaaja
Forum|alt.badge.img+2
  • Meilaaja
  • May 7, 2025

Miksi sähköauto ei kannata?

Pienillä ajomäärillä sähköauto ei kannata taloudellisesti. Kun vuosittaiset ajot jäävät 5 000 kilometriin, takaisinmaksu tapahtuu nopeimmillaan enää noin 60 vuodessa ja hitaimmillaan noin 103 vuodessa. Kun ajokilometrit kasvavat 50 000 kilometriin vuoden aikana, takaisinmaksuajat ovat jo hieman houkuttelevampia.

Montako vuotta sähköauton akku kestää?

Sähköauton akuille annetaan keskimäärin pitkä 5–8 vuoden tai 100 000–200 000 ajokilometrin takuu. Tyypillisesti akku ei hajoa vuosienkaan jälkeen kokonaan, vaan toimintakunto laskee kulumisen myötä siten, että akkuun maksimissaan varastoitava energiasisältö ja auton toimintamatka pienenevät.

Paljonko maksaa uusi akku sähköautoon?

Linja-ahon mukaan täyssähköautojen uusien akkujen hinnat vaihtelevat vajaasta 10 000 eurosta jopa yli 40 000 euroon, auton merkistä ja akun koosta riippuen. Esimerkiksi uusi Teslan ajoakku voi maksaa runsaat 20 000 euroa.

Sähköautojen katsastusmäärät nousivat vuoden 2023 aikana merkittävästi, mutta samalla nousi myös niiden hylkäysprosentti katsastuksissa.

Sähköautoja katsastettiin vuonna 2023 yli kaksinkertainen määrä verrattuna vuoteen 2022. Sähköautojen määrän kasvaessa niiden määräaikaiskatsastukset ovat luonnolllisesti lisääntyneet huomattavasti. Vuonna 2023 katsastettiin kaikkiaan 7 785 sähköautoa, kun taas vuonna 2022 katsastuksessa käyneiden sähköautojen määrä oli 3 158.

Sähköautojen hylkäysprosentti määräaikaiskatsastuksessa on myös kasvanut vuoden aikana lähes 7 prosenttiyksikköä, se on noussut 11,7 prosentista 18,4 prosenttiin. Nelivuotiaiden sähköautojen katsastuksissa hylkäysprosentti oli 16,8. Yleisimmät nelivuotiaiden sähköautojen hylkäykseen johtaneet viat olivat ylätukivarren nivelen välyksellisyys, takatukivarren laakeroinnin välyksellisyys sekä määräysten vastaiset sivulasien tummennukset.

– Tukivarsiongelmia voidaan osittain selittää sähköautojen suuremmalla massalla, mikä asettaa niille erityisiä haasteita, Traficomin johtava asiantuntija Teemu Toivanen toteaa.

Huollossa Volkswagen ID.4 -autosta tulostettu vikakoodilista oli puolen metrin pituinen.

Vantaalaisen Tapio Lampisen uusi, viikon vanha ja vain 425 kilometriä ajettu Volkswagen ID.4 -sähköautonsa hyytyi aivan yllättäen keskellä tietä.

– Sellaista 25-metristä rekkaa ohittaessa olisi tullut kylmä hiki, jos auto olisi siinä rekan nupin kohdalla hyytynyt ja vastaan olisi vaikka tullut toinen auto, Lampinen sanoo.

Pelkkä äkkipysähdyskin ilman rekan ohitustakin kesken ajon voisi aiheuttaa vaaratilanteen. Moottori on aiemmin muun muassa uutisoinut, kuinka Tesla-sähköautojen tekemät haamujarrutukset voivat aiheuttaa vaaratilanteita ja nimenomaan peräänajoriskin.

Jos omasta autostani vaikka akku hyytyy ei muuta kuin uusi tilalle ja matka jatkuu mutta mites näillä nykyautoilla akun vaihdon kanssa? on kaistavahteja+ muuta tarpeetonta elektroniikkaa voi akun vaihdossa vierähtää tovi jos toinenkin.


Forum|alt.badge.img+4
  • Irkkaaja
  • May 8, 2025

5000 km vuosiajoilla taitaa taksi olla kannattavin auton käyttömuoto. Ei mikään auto ole kannattava noilla ajomäärillä. 

Akkujen kestosta ei taida olla kovin paljon vielä dataa, mutta kovasti isoja ajomääriä on ennustettu. Pitää muistaa, että nykyiset pienet polttomoottoritkin ovat melkoisen lyhytikäisiä. 200 tkm voi olla joillekkin mahdottomuus. Volvo on ainakin tuomassa edullisempia vaihtoakkuja markkinoille, joten en nyt tuota akun hintaa pelkäisi. Ja purkuautoistakin on mahdollista saada varaosa-akkuja.

Noita sähköautojen katsastustilastoja taitaa “vääristää” eräs T-alkuinen automerkki, jossa on heikot alustan osat. Ei siinä sen kummenpaa ole syytä taida olla. 

Ja uusi polttisautokin voi hyytyä kesken ohituksen, kun  saastejärjestelmä on sitä mieltä että nyt on jotain pielessä ja leikkaa tehot. Mersun liikkeen asentaja tuumasi, että nykyisiin dieseleihin remontin hinta on vähintää 5000 euroa kun aletaan uusimaan ureajärjestelmän osia. Eikä tuo akun vaihto nyt välttämättä nykyautoon ole mikään ihmeellsiempi asia. Start & stop polttisautoissa pitää koodata akku järjestelmälle, mutta kun tutkailin esim Volvo EX30 parasta myyntiesitettä, eli käyttöohjekirjaa, niin ei siellä täysin kielletty akun vaihtoa.


TeroRe
Yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+4
  • Aloittaja
  • Yhteisömanageri
  • May 8, 2025

Myös akustojen korjaaminen yleistyy koko ajan. Aina ei tarvitse koko akustoa vaihtaa, riittää kun vaihtaa yksittäisiä moduleita. Ei polttomoottoriautoonkaan vaihdeta aina koko moottoria.

Mietitkö ​@Goyahkla sähköauton hankintaa, vai haluatko oppia ja tietää sähköautoilusta lisää, vai oletko vain tehnyt päätöksen ettet koskaan sellaista hanki ja haluat, että muut ovat samaa mieltä? 😊

Itse tykkään sähköautoista, siksi tämän ketjun aloitinkin alun perin. Mukava, kun tähän saatiin elämää 😀


jokeri59
Irkkaaja
Forum|alt.badge.img+5
  • May 8, 2025

Autot herättävät aina intohimoja. Asiallinen kritiikki on aina paikallaan, mutta jatkuva vikojen etsiminen netistä, tarkoitusperättömästi, menee yli hilseen.

En ole mikään VW mannekiini, enkä kauppamies. ID4 taitaa olla meidän kymmenes VW, jotka on kaikki ostettu uutena. Sanotaan, että kun ostat uuden auton, niin sen arvo laskee 10k€ euroa kun ajat sen myymälästä ulos. Mutta…

Jos kukaan ei osta uusia autoja, ei niitä käytettyjäkään tule myyntiin.

Minulla on hyvät suhteet myyjään, joten palvelu pelaa aina ja hinnoista on sovittu. Pidän hyviä ja pitkäaikaisia suhteita tärkeänä. Silloin saa erityiskohtelua.

Kaikissa folkkareissa on ollut vikoja, joskus runsaastikin, mutta ne on kaikki hoidettu. Aina on ollut korjauksen ajan sijaisauto alla.

Kun ID4 maksoi 60k€, piti sen ostamiseen hankkia rahat. 60k€ tienaamiseen olen tarvinnut 90k€ tulot, jotka olen tienannut käyttämällä tietotaitoani ja aikaani. Olen maksanut tienisteistäni 30k€ verot, jotta käteen on jäänyt 60k€ ostohintaan. Autosta maksoin 14k€ arvonlisäveroa. Rahaa on palanut sivukuluihin (veroihin) 44k€ ennen kuin autolla on ajettu metriäkään. Enkä itke rahojen perään.

Toivoisin tietysti että veroja käytettäisi vanhusten ja heikompiosaisten hyväksi, mutta sekään ei ole minun päätettävissä.

Tiguan hybridistä hajosi akku kun sillä oli ajettu 1000 km.ID4:sta hajosi korkeajännitelaturi kun sillä oli ajettu 15000 km. Näitä sattuu, mutta kaikki on korjattu valmistajan piikkiin. Jos jollain Kalle Kämäsellä on auto tyssännyt kesken ajon, niin voihan siitä kehitellä vaikka mitä uhkakuvia, olisi voinut… Minäkin olisin voinut pudota katolta, jos olisin kiivennyt sinne.

Itse olen tyytyväinen valintoihini, minulle se riittää. Ajamme tästä lähtien ainoastaan sähköllä!


kiisseli67
Virtuaalihahmo
Forum|alt.badge.img+7
  • Virtuaalihahmo
  • May 8, 2025

Autot herättävät aina intohimoja. Asiallinen kritiikki on aina paikallaan, mutta jatkuva vikojen etsiminen netistä, tarkoitusperättömästi, menee yli hilseen.

En ole mikään VW mannekiini, enkä kauppamies. ID4 taitaa olla meidän kymmenes VW, jotka on kaikki ostettu uutena. Sanotaan, että kun ostat uuden auton, niin sen arvo laskee 10k€ euroa kun ajat sen myymälästä ulos. Mutta…

Jos kukaan ei osta uusia autoja, ei niitä käytettyjäkään tule myyntiin.

Minulla on hyvät suhteet myyjään, joten palvelu pelaa aina ja hinnoista on sovittu. Pidän hyviä ja pitkäaikaisia suhteita tärkeänä. Silloin saa erityiskohtelua.

Kaikissa folkkareissa on ollut vikoja, joskus runsaastikin, mutta ne on kaikki hoidettu. Aina on ollut korjauksen ajan sijaisauto alla.

Kun ID4 maksoi 60k€, piti sen ostamiseen hankkia rahat. 60k€ tienaamiseen olen tarvinnut 90k€ tulot, jotka olen tienannut käyttämällä tietotaitoani ja aikaani. Olen maksanut tienisteistäni 30k€ verot, jotta käteen on jäänyt 60k€ ostohintaan. Autosta maksoin 14k€ arvonlisäveroa. Rahaa on palanut sivukuluihin (veroihin) 44k€ ennen kuin autolla on ajettu metriäkään. Enkä itke rahojen perään.

Toivoisin tietysti että veroja käytettäisi vanhusten ja heikompiosaisten hyväksi, mutta sekään ei ole minun päätettävissä.

Tiguan hybridistä hajosi akku kun sillä oli ajettu 1000 km.ID4:sta hajosi korkeajännitelaturi kun sillä oli ajettu 15000 km. Näitä sattuu, mutta kaikki on korjattu valmistajan piikkiin. Jos jollain Kalle Kämäsellä on auto tyssännyt kesken ajon, niin voihan siitä kehitellä vaikka mitä uhkakuvia, olisi voinut… Minäkin olisin voinut pudota katolta, jos olisin kiivennyt sinne.

Itse olen tyytyväinen valintoihini, minulle se riittää. Ajamme tästä lähtien ainoastaan sähköllä!

Kyllä autot intohimoja herättävät ja jakavat mielipiteitä. Meille ei ainakaan lähitulevaisuudessa ole tulossa sähköautoa perusteena kallis investointi ainakin alkuun, latauspisteet kaukana (Oulun seudulla pitäisi asua lähempänä keskustaa tai lähiöitä) ja sähkön hinta.

Polttomoottoristen käyttöautojen lisäksi meillä on yksi jenkkiauto isolla bensakoneella , jota käytämme muutaman kerran kesässä. Sekin jakaa mielipiteitä, mutta mielestäni ei kaikki “vanha” ole pahasta eikä tuonvertainen käyttö maailmaa tuhoa 🤫

 


jokeri59
Irkkaaja
Forum|alt.badge.img+5
  • May 8, 2025

Polttomoottoristen käyttöautojen lisäksi meillä on yksi jenkkiauto isolla bensakoneella , jota käytämme muutaman kerran kesässä. Sekin jakaa mielipiteitä, mutta mielestäni ei kaikki “vanha” ole pahasta eikä tuonvertainen käyttö maailmaa tuhoa 🤫

Tämä on teidän valinta, that’s it. Olisin itsekin ostanut vanhan jenkin, kun vierailimme tätini luona jenkkilässä. Hävisin äänestyksen, eikä meillä olisi ollut sopivaa tilaa sen säilyttämiseen.

Nuorempana tuli puuhailtua autojen kanssa, mutta ei näihin uusiin polttomoottoreihin voi tee se itse oletettu mies koskea. Konepellin alla on ikään kuin legopalikoista koottu moottorihökötys. Pissapojan säiliön uskaltaa korkeintaan täyttää.

En ole mikään viherpiipari vaikka lajittelen kaikki roskat ja ajamme sähköllä, mutta ei siitä varmaan mitään haittaakaan ole.😀

Helsingissä järjestetään keväästä joka kuukauden ensimmäinen perjantai Helsinki Cruising. Vapun jälkeinen perjantai oli sateinen, mutta löytyi sieltä yksi helmi, vaikkakaan ei jenkki.

Eikä sähköauto...

 


TeroRe
Yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+4
  • Aloittaja
  • Yhteisömanageri
  • May 8, 2025

Jos ja kun ajatellaan asioita pallon ja rajallisten resurssien näkökulmasta niin mitäänhän ei kannata hankkia vain koska haluaa, vaan aina pitäisi olla taustalla oikea tarve.

Toisekseen, jos joku on kerran valmistettu tässä maailmassa niin tietyissä rajoissa se kannattaisi käyttää aina loppuun. Siinä mielessä joku vanhojen autojen harrastus on ok, koska pidetään vanhat autot edelleen liikenteessä ja ajomäärät ovat kuitenkin pieniä.

Tai sitten kierrättää asianmukaisesti, saadaan raaka-aineet kiertoon 😊


Goyahkla
Meilaaja
Forum|alt.badge.img+2
  • Meilaaja
  • May 8, 2025

Hienoa että on yksi ainakin joka on kanssani samaa mieltä kuten ​@kiisseli67 mainitsi että heillä on isolohko jenkkiauto ja täytyy ajatella sitä sähkön hintaa varsinkin nyt kun data keskuksia nousee tänne Suomeen. Muistan kun kaverini perusti käytettyjen autojen liikkeen hänellä oli hieno mainoslause kaikki tiellä liikkuvat autot ovat käytettyjä. Silloin hyvään aikaan ei ollut sähköautoja eikä tyhmiä mainoksia kuten Vattenfall rakennamme fossiili vapaata energiaa? Suomen populaatio on niin pieni verrattuna esim Pietariin Helsingistä on 240km ja ajatella kyllä siellä ajetaan isoilla maastureilla jotka kulkevat fossiililla polttoaineella ja sama valtio käy brutaalia sotaa itsenäistä Ukrainaa vastaan. Miten viherpiipertäjät ajattelevat että tämä lähinnä oleva naapuri valtion ilmansaasteet eivät tule tänne kotosuomeen? Ja kuten aiemmin totesin riittääkö Suomella sähkö näihin kaikkiin datakeskuksiin mitä Suomeen nyt rakennetaan?

Miten kävi kun sähköinfra myytiin kansainvälisille sijoitusyhtiöille kyllä Caruna nosti sähkön hintaa täällä Suomessakin.

__

Muokkaus SannaMKoo: Lisätty käyttäjämaininta


kustaa1967
Irkkaaja

En ota kantaa siihen mikä päästöjen määrä on riittävän pieni , mutta ei hiilidioksiidin määrää ilmakehässä voi määrättömästi lisätä.

Sen sijaan sähköistys ei ole ainoa vaihtoehto , koska varsin rajalliset ne maapallon akkumateriaalivaratkin on.

Polttomoottori sinänsä on ihan käyttökelpoinen laite edelleen kunhan luovutaan hiilipitoisista polttoaineista. Esim. käyttämällä vetyä palamistuotteena syntyy vain vettä , jota tarvitaan moneen muuhunkin tarkoitukseen.


TeroRe
Yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+4
  • Aloittaja
  • Yhteisömanageri
  • May 8, 2025

Kieltämättä, jos uusiutuvat polttoaineet saataisiin oikeasti massatuotantoon ja edulliseksi niin siinä olisi hyvä ratkaisu. On olemassa oleva infra ja autotkin valmiina.

Toisaalta tätä kun pohdin niin sähköautolla on mukava ajaa valtavan ja välittömän väännön takia. Täytyy olla todella kova polttomoottoriauto, että saa saman ajokokemuksen 🙂


TeroRe
Yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+4
  • Aloittaja
  • Yhteisömanageri
  • May 8, 2025

Suomen populaatio on niin pieni verrattuna esim Pietariin Helsingistä on 240km ja ajatella kyllä siellä ajetaan isoilla maastureilla jotka kulkevat fossiililla polttoaineella ja sama valtio käy brutaalia sotaa itsenäistä Ukrainaa vastaan. Miten viherpiipertäjät ajattelevat että tämä lähinnä oleva naapuri valtion ilmansaasteet eivät tule tänne kotosuomeen? Ja kuten aiemmin totesin riittääkö Suomella sähkö näihin kaikkiin datakeskuksiin mitä Suomeen nyt rakennetaan?

Ei kukaan ajattele, että päästöt eivät leviä globaalisti.

Monesti näkee kommentteja, että se on ihan sama mitä Suomessa tehdään koska Intia, Kiina yms.

Tätä pitää ajatella niin, että jos rikkaat länsimaat eivät toimi esimerkkinä muulle maailmalle niin kuka sitten? Ei kukaan.

Tuulipuistojen rakentaminen, jos en aivan väärin ole ymmärtänyt, on vähän hiipunut, mutta edelleen uusia puistoja rakennetaan. Kyllä täällä sähköä riittää, ainakin tuulisina päivinä. Energian varastointikin kehittyy, tuulisina päivinä saadaan energiaa talteen, jota sitten käytetään, kun ei tuule.


  • Morsettaja
  • May 8, 2025

En ota kantaa siihen mikä päästöjen määrä on riittävän pieni , mutta ei hiilidioksiidin määrää ilmakehässä voi määrättömästi lisätä.

Sen sijaan sähköistys ei ole ainoa vaihtoehto , koska varsin rajalliset ne maapallon akkumateriaalivaratkin on.

Polttomoottori sinänsä on ihan käyttökelpoinen laite edelleen kunhan luovutaan hiilipitoisista polttoaineista. Esim. käyttämällä vetyä palamistuotteena syntyy vain vettä , jota tarvitaan moneen muuhunkin tarkoitukseen.

Hiiltähän voi polttoaineessa olla, jos tehdään sähkön avulla synteettistä polttoainetta, mihin käytetään joko ilmasta tislattu tai jonkun muun prosessin yhteydessä talteenotettu hiili, hiili mikä muutoin karkaisi ilmakehään. Tällainen synteettinen polttoaine voi myös toimia energiapuskurina sekä huoltovarmuusreservinä. Hyötysuhde vain on toistaiseksi heikko synteettisen polttoaineen kautta energiaa käytettäessä.


jokeri59
Irkkaaja
Forum|alt.badge.img+5
  • May 8, 2025

Monesti näkee kommentteja, että se on ihan sama mitä Suomessa tehdään koska Intia, Kiina yms.

Tätä pitää ajatella niin, että jos rikkaat länsimaat eivät toimi esimerkkinä muulle maailmalle niin kuka sitten? Ei kukaan.

Tuulipuistojen rakentaminen, jos en aivan väärin ole ymmärtänyt, on vähän hiipunut, mutta edelleen uusia puistoja rakennetaan. Kyllä täällä sähköä riittää, ainakin tuulisina päivinä. Energian varastointikin kehittyy, tuulisina päivinä saadaan energiaa talteen, jota sitten käytetään, kun ei tuule.

Ikean viereen Vantaalle rakennetaan maailman suurinta energiavarastoa Vantaan energiavarasto jonka energiakapasiteetti vastaa 1,3 miljoonan sähköauton akun kapasiteettia, tämä on sitä vihersiirtymää jota maapallo ja Suomi tarvitsee selviytymiseen. Jonkun täytyy toimia suunnan näyttäjänä.

Ymmärrän kyllä, että jotkut tahot vastustavat asioita joissa esiintyy sana vihreä, koska eivät ehkä ymmärrä, en tiedä.

Suomen täytyy päästä hiilineutraaliksi 2035 mennessä. Tämä tarkoittaa joko metsien käytön vähentämistä, tai sähköisiin kulkuvälineisiin siirtymistä ja fossiilisten polttoaineiden käytön vähentämistä huomattavasti.

Nämä ovat ne talouden realiteetit, joiden kanssa tulee elää.

Jos tavoitteisiin ei päästä, niin EU vitsa viuhuu ja valtion alijäämä kasvaa miljardeilla.


TeroRe
Yhteisömanageri
Forum|alt.badge.img+4
  • Aloittaja
  • Yhteisömanageri
  • May 9, 2025

Ikean viereen Vantaalle rakennetaan maailman suurinta energiavarastoa Vantaan energiavarasto jonka energiakapasiteetti vastaa 1,3 miljoonan sähköauton akun kapasiteettia, tämä on sitä vihersiirtymää jota maapallo ja Suomi tarvitsee selviytymiseen. Jonkun täytyy toimia suunnan näyttäjänä.

Ohhoh, enpä tiennyt tästä mutta onpas kova juttu tämä! Tällaisia Suomi tarvitsee lisää, meidän omavaraisuuden näkökulmasta ja jos tästä olisi vientituotteeksi asti niin avot!


Goyahkla
Meilaaja
Forum|alt.badge.img+2
  • Meilaaja
  • May 9, 2025

Miten kauan Suomessa sähköä riittää? Jos nyt Fingrid sanoo että sähköntuotanto ei kestä yhtään isoa iskua sähkön tuotantoon?