Skip to main content
Kysymys

Ongelma valokuituverkon ja Zyxel-reitittimen kanssa.

  • October 5, 2025
  • 36 kommenttia
  • 450 katselukertaa

Näytä ensimmäinen kirjoitus

36 kommenttia

  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • October 8, 2025

Löytyihän se viimein Zyxelin sisuksista. Tässä mun koneessa on jotain outoa, sillä ipconfig-komento saa mustan ikkunan vain välähtämään ja se katoaa saman tien. Ei siitä ehdi mitään lukea. Kun taas yritin selvittää IP-osoitetta Windowsin verkkoyhteyksien kautta -> WLAN –> ominaisuudet -> IPv4 -> ominaisuudet, niin siellä lukee vain: Hanki IP-osoite automaattisesti. Ei mitään numerosarjaa.

Vaihdoin DMZ:aan löytämäni IP-osoitteen, mutta ei se mitään auttanut. Potplayer ei aukene edelleenkään. Käynnistin jopa Zyxelin uudestaan ilman menestystä. Taidan käydä huomenna lähimmässä Telia-kaupassa keskustelemassa. 

Olen nyt  aktivoinut UPnP asetukset ja muuttanut DMZ:n IP-osoitteen. Pitäisikö ne palauttaa alkuperäisiin arvoihin/tiloihin vai voiko näistä muutoksista tulla jotain ongelmia.

 

 


Forum|alt.badge.img+4
  • Irkkaaja
  • October 8, 2025

Itse laittaisin asetukset takaisin kuten olivatkin, että toimii muutkin laitteet eikä vain se tietokone. 


  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • October 9, 2025

Unohdin vastata aiemmin: ZTEssä on samat portit kuin Zyxelissä eli WAN/LAN + 3* LAN + PHONE.

Ennen ZTEtä kokeilin vielä vanhempaa routeria, josta portit löytyivät. (Sekin näyttää olevan ZTE, mutta hankittu DNAn kautta.) Se ei toiminut. Ainoa valo joka syttyi oli punainen 3g/4g-merkkivalo. Tosin vaimo sanoi, että se reititin oli aina hirvittävän hidas käynnistymään ja merkkivalot hyvin himmeitä. Ehkä en odottanut riittävän kauan. 


Forum|alt.badge.img+4
  • Irkkaaja
  • October 9, 2025

Noin vanhoja ei enää kannata käyttää muutenkaan. Uudempi ZTE riittää hyvin netti kiinni WAN portissa siihen asti että Zyxelin ongelmat ratkeavat tai hankkii uuden. Siinä voi luultavasti olla SIM korttikin kiinni varalla, että vaihtaa siihen jos valokuidussa tulee katkos. 


Forum|alt.badge.img+4
  • Irkkaaja
  • October 9, 2025

Itse tilasin Telialta uuden F2 edellisen F1X tilalle ja tuntuvat olevan luotettavia ja helppokäyttöisiä. Mutta tuohon tosiaan käy mikä vaan uudempi laite johon netin saa ethernetillä kiinni.


  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • October 9, 2025

Huomasin juuri aamulla F2:n mainoksen. Menen huomenna siihen Telia kauppaan, josta ostin kuitunetin ja Zyxelin ja vaihdan purkin johonkin muuhun reitittimeen kuin toiseen samanlaiseen Zyxeliin. En oikein luota tähän malliin enää. 


  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • October 10, 2025

Eihän Telia kaupassa tietenkään ole reitittimiä myytävänä. Kaapit tyhjinä. Joten päädyin tilaamaan F2:n itselleni. Sittenpähän nähdään oliko Zyxel vain maanantaikappale vai asummeko jossain universumin singulariteetissa, jossa laitteet menevät omia aikojaan sekaisin.

Kokeilin vielä vanhinta ZTE-reitintä. En muista, kuinka vanha se on, mutta varmaan yli 10 vuotta. Sehän toimi valokaapelinetin kanssa ihan hyvin ja Potplayer toimi myös. Olen samaa mieltä, ettei sitä kannata pysyvästi käyttää, jo tietoturvan takia.


Forum|alt.badge.img+4
  • Irkkaaja
  • October 10, 2025

Itse suosin Zyxelin DSL- ja kytkinlaitteita edullisen hinnan ja suhteellisen hyvän toimivuuden vuoksi joskus vuosikymmen tai pari sitten, mutta niissäkin tuntuu laatu heikentyneen ja ongelmia esiintyy isommassa osassa. Toki suurin osa aina toimii ongelmitta, mutta mieluummin sitä säästää itsensä siltä pieneltäkin riskiltä panostamalla vähän enemmän parempiin laitteisiin. 

Eihän noissa ethernet laitteissa ole tosiaan kovinkaan paljon muuttunut muuta kuin nopeudet kasvaneet vuosien varrella. Jos uudempaa WiFiä ei tarvitse niin siihen käy vaikka yli 20v vanha purkki jakamaan gigaistakin tai vielä ikivanhempi 100 megaista nettiä langallisesti. Turvallisuus jää vaan sitten enemmän itse hoidettavaksi.

Yksi hauska testi olisi muuten vielä, että viet sen Zyxelin jollekin tuttavalle testiin. Jos se sielläkin kieltäytyy toistamasta kotkanpesää niin ei jää enää mitään epäilyksiä missä vika on. Jos se taas siellä toimii niin mysteeri vaan syvenee. Onneksi ole enää kiirettä sen suhteen niin voi tehdä joutessaan ja eiköhän ole alkuvikosta jo uusi F2 käytössä. 


  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • October 15, 2025

F2 tuli ja toimii. Ja POTPLAYER TOIMII !!! Joten meidän perheen kannalta ongelma on ratkennut. Kiitos ​@elo420 ja ​@KaPetri avusta. Vaikkei Zyxelin temppuilun syy selvinnytkään, olisin menettänyt hermoni hyvin nopeasti ilman apuanne. 


--
Muokkaus katjane: pingattu nimimerkit


Forum|alt.badge.img+4
  • Irkkaaja
  • October 15, 2025

F2 tuli ja toimii. Ja POTPLAYER TOIMII !!! Joten meidän perheen kannalta ongelma on ratkennut. Kiitos elo420 ja KaPetri avusta. Vaikkei Zyxelin temppuilun syy selvinnytkään, olisin menettänyt hermoni hyvin nopeasti ilman apuanne. 

Hieno homma. Itse olen liikkunut vielä itseänikin pahempien nörttien porukoissa ja toiminut mikrotukena sukulaisille ja ystäville sen verran pitkään, ettei tuo ollut edes mystisimmästä päästä vikoja, joille ei vaan voi keksiä mitään järjellistä selitystä. F2:ssa on vielä mukavana lisänä F-Securen Tietoturvavahti, jonka voi laittaa päälle varmaan huomenna, kunhan se on ensin pätkäissyt netin lyhyeksi hetkeksi päivittääkseen itsensä. Sitten vaan sormet ristiin, ettei se tulkitse Kotkanpesää kovinkaan haitalliseksi. 


Forum|alt.badge.img
  • Morsettaja
  • October 21, 2025

 Olisit voinut ihan mielenkiinnosta resetoida sen koko zyxelin purkin, josko olis sillä lähtenyt toimimaan.