Skip to main content
Ratkaistu

Poistaako ulkomailta tulevien puheluiden esto häiriöpuhelut?

  • August 25, 2025
  • 4 kommenttia
  • 286 katselukertaa

jokeri59
Irkkaaja
Forum|alt.badge.img+5

Uteliaana kysyn:

Jos operaattori antaa mahdollisuuden estää ulkomailta tulevat puhelut, niin lopettaako tämä häiriösoitot.
Onhan tämä hyvä alku, mutta...

Pystyvätkö konnat kiertämään eston käyttämällä nettiä?

Loppu huijaus­puheluille?

Ratkaisu jäseneltä jokeri59

“Tuttuja voi pyytää olemaan yhteydessä muilla tavoin, esimerkiksi “WhatsApp-puhelulla””

Kun WhatsApp perustuu puhelinnumeroon, niin eikö konnat tee samoin?

On tietysti hyvä että operaattorit tekevät kaikkensa häiriösoittojen estämiseksi, mutta mielestäni keinot  kohdistuvat vielä aika marginaalisiin ryhmiin.

 

4 kommenttia

Purnipsi
Somettaja
Forum|alt.badge.img+8
  • Somettaja
  • 6752 kommenttia
  • August 25, 2025

Niin kauan kuin ei numeroita väärennetä tai sitten tavoitella jonkin pikaviestimen kautta, niin estäähän tuo ihmeellisistä maatunnuksista tulevat väärät soitot. Toki jos on odotettavissa ulkomailta tulevia puheluita, voi tuosta olla haittaa. Ehkäpä voisi operaattorin sivuilla laittaa sallittujen listalle ulkomailla asuvien tuttujen, sukulaisten, ystävien tai työnantajan tms. numerot, joilta yhteydenottoja oikeasti odottaakin.

Pikaviestimissä on huijareiden poistaminen parantunut huomattavasti. Ennen esimerkiksi Telegramissa tuli bottihuijareita tämän tästä, mutta nykykään ihan oikeasti moderoivat noita pois raporttien perusteella. Toki premium-tilauksella voi estää privaviestit kontaktien ulkopuolelta. Myös WA:ssa on huijareita ollut.


Forum|alt.badge.img+4
  • Irkkaaja
  • 753 kommenttia
  • August 25, 2025

Johan se estettiin 2023, ettei suomalaista numeroa voi väärentää ulkomailta soitettaessa. Jos olet estänyt kaikki puhelut ulkomailta se taas ei vaikuta mihinkään, että väärentävät sen toiseksi ulkomaiseksi numeroksi. Ei ne puhelut netin kautta yhtäkkiä putkahda Suomeen sinun puhelimeesi kulkematta jonkun operaattorin kautta. Telegramissa moderointi oli yhtä tyhjän kanssa, kun kyllähän ne tilit meni päivässä tai parissa banniin, mutta seuraavana päivänä oli taas uusi nuori kaunis nainen kyselemässä tarvitsenko töitä jne huijauksia. Parhaiten pääsi ihan kaikista niistä eroon kun painoi deleteä sekä TG että WA tunnareille ja alkoi käyttämään pelkästään Signalia. 


jokeri59
Irkkaaja
Forum|alt.badge.img+5
  • Aloittaja
  • 468 kommenttia
  • Ratkaisu
  • August 25, 2025

“Tuttuja voi pyytää olemaan yhteydessä muilla tavoin, esimerkiksi “WhatsApp-puhelulla””

Kun WhatsApp perustuu puhelinnumeroon, niin eikö konnat tee samoin?

On tietysti hyvä että operaattorit tekevät kaikkensa häiriösoittojen estämiseksi, mutta mielestäni keinot  kohdistuvat vielä aika marginaalisiin ryhmiin.

 


Forum|alt.badge.img+4
  • Irkkaaja
  • 753 kommenttia
  • August 25, 2025

Harvemmin ne huijarit noissa pikaviestimissä soittaa puheluita, pelkkää tekstiä tuli ainakin itselle. Varmaan paljastuisi heti aksentista jos edes saisi selvää mitä solkkaavat. Tekstiä voi myös spammia ihan botin voimin kaikille, kunnes joku vastaa ja hänet ohjataan varsinaisen huijarin juttusille. Ne puhelutkin voi varmaan estää jos soittaja ei ole sinun kontaktilistallasi samoin kuin viestitkin. Ihan sama suomalainen puhelinnumero ja WhatsApp tili sillä tutulla on siellä ulkomaillakin käytössä eli ei ole mitään eroa mistä he sinulle soittelevat. Jos taas huijari soittaa pikaviestimellä netin yli niin hänenkään sijainnillaan ei ole mitään merkitystä. Omat kontaktit on tässä tosiaan se avain, kun niitä ei voi mitenkään väärentää jos ei onnistu varastamaan tilin tai puhelimen.