Telia tarjosi asiakasetuhintaan Applen HomePod Mini laitteita. Päätimme käyttää vaimon Telialta saaman syntymäpäivälahjan sellaisen hankintaan.

Laite osoittautui maineensa veroiseksi, joten päätin hankkia niitä lisää. Lähellä meitä olevissa Telia myymälöissä oli niitä jokaisessa yksi, joten kävimme useammassa myymälässä.
Eräässä myymälässä myyjä kertoi, että TeliaPlay sopimukseni on umpeutumassa ja hänellä olisi minulle uusi tarjous. Hyväksyin tarjouksen, sillä TeliaPlay tallennuspalveluineen sopii meidän käyttötarkoituksiin hyvin. Myyjä lupasi lähettää sopimuksen sähköpostiini.
Telia on kuitenkin muuttanut käytäntöjään sopimusasioissa.
Aikaisemmin sain sopimuksesta selvät sävelet tyyliin:

Nyt lähetetään joku epämääräinen sopimustiivistelmä:

Sopimustiivistelmän kokonaishinta ei täsmää: 10,95 €/kk x 12 = 131.40 €/v, ei 140,50€/v-
Okei, 9,10 € on varmaan joku liittymän avausmaksu, joka mainitaan sopimustiivistelmässä, mutta ei sen summaa. Vuosi sitten TeliaPlay ei vielä ollut “liittymä”, eikä siitä peritty mitään “liittymän avausmaksua”. Ei sitä myymälässä tehdyn sopimuksen mukaan pitäisi periä minultakaan.
Tämä sopimustiivistelmä ei ole sellainen sopimus jolla turvataan oikeuteni. Tämä on liibalaabaa!
En pysty myöskään tarkistamaan tehdyn sopimuksen oikeellisuutta Minun Teliassa, sillä siellä ei näistä TeliaPlay sopimusten hinnoista kerrota mitään. Pitää odottaa seuraavaa laskua.
Luotan siihen että Telia myymälässä tekemäni sopimus pitää, mutta mielestäni Telian kokoinen yritys voisi suhtautua näihin sopimusteknisiin asioihin tarvittavalla vakavuudella, eikä vähän sinne päin.
