Skip to main content

Tilasin uuden samsung television ongelmat alkoi

  • January 12, 2017
  • 8 kommenttia
  • 303 katselukertaa

Kimble84
Savumerkittäjä

kun uuden television kytkin paikalleen kaikki toimi noin viikon hyvin,sitten alkoi ongelmat laitat telkkarin päälle keltainen/oranssi ruutu näkyy vain ja ääni kuuluu.kun otan digiboksista virtajohdon irti odotan puolituntia taas näkyy kuva.

Naapurissa sama soneran kotiviihde paketti,kun vien sinne oman digiboksin näkyy ihan normaalisti.hdmi johdon paikanvaihto ei auta mitään.eli tämä uusi soneralta tilattu samsung telkkari ei jotenki toimi tuon motorolan digiboksin kans?

8 kommenttia

  • Ex-telialainen
  • January 12, 2017

Mikä telkkarimalli sinulla oli samsungilta nyt käytössä? Kokeiletko korjaantuuko ongelma siten jos oranssin/keltaisen ruudun aikana käytät vain telkkarista virtajohtoa irti 10s ja laitat takaisin? Jos ongelma korjaantuu telkkarin uudelleenkäynnistyksellä --> on vika todennäköisesti silloin telkkarissa.

Ilmoitathan miten käy.


Kimble84
Savumerkittäjä
  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • January 12, 2017

Samsung 55" Ultra HD Smart-TV UE55KU6475UXXE

Täytyypä kokeilla tv virtajohto hommaa seuraavaksi.


Kimble84
Savumerkittäjä
  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • January 12, 2017

Näin se menee töllön virtajohto irti noin kymmensekunttia ja kuva näkyy!onko juuri tuo telkku rikki?


  • Ex-telialainen
  • January 13, 2017

@Kimble84: Välttämättä TV ei nyt kuitenkaan olisi rikki. Meillä on muutama samanlainen tapaus tällä hetkellä selvityksessä, mutta voisit toki jättää vikailmoituksen Omilta Sivuilta niin selvitetään sinunkin tapausta vielä erikseen tarkemmin.


Kimble84
Savumerkittäjä
  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • January 13, 2017

No hyvä ettei telkkua tartte alkaa vaihtaan.tein vikailmoituksen.veikkaa silti tuota motorolan digiboksia...


  • Uusi jäsen
  • January 18, 2017

Päivitä se telkku nyt ekaksi?.Helpoiten se toimii pistämällä rj-45 johto kiinni telkusta->vdsl/adsl boxiin ja settings->tuki->ohjelmistopäivitys kun se ekaksi saa yhteyden nettiin.Sen saa myös yhdistettyä wlanin kautta mutta vaatii vähän säätämistä.1160 softa on uusin.


Kimble84
Savumerkittäjä
  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • March 6, 2017

Olen päivittäny telkun.

Ei vaikutusta.

Ensin kun avaa telkun sitten vasta digiboksin kuva näkyy?


  • Ex-telialainen
  • March 6, 2017

Ongelma on edelleenkin tutkinnassa laitevalmistajalla ja testauksia tehdään meidänkin päässä ongelman selvittämiseksi.