Skip to main content
Telian palvelut

Yhteys Multi -palvelu

  • March 17, 2021
  • 44 kommenttia
  • 1025 katselukertaa
Yhteys Multi -liittymät
HannaSu
Telialainen

PÄIVITETTY 26.9.2025

Yhteys Multi -palvelu tekee useamman laitteen käytöstä helpompaa. Se mahdollistaa yhden puhelinnumeron käytön useammalla eri laitteella, eli yhteen ja samaan liittymääsi soitetut puhelut sekä lähetetyt viestin voit vastaanottaa sekä puhelimella että älykellolla. Molemmilla voit myös soittaa, lähettää viestejä sekä käyttää nettiä. Yhtä pääliittymää kohden sinulla voi olla käytössä jopa viisi rinnakkaisliittymää. Yhteys Multi -palvelun rinnakkaisliittymää voit käyttää kaikissa puhelimissa, tableteissa sekä älykelloissa, joissa on SIM-kortti tai eSIM.

 

Valitse kahdesta vaihtoehdosta itsellesi sopiva

 

Yhteys Multi -tuoteperhe koostuu kahdesta eri tuotteesta, jotka ovat Yhteys Multi ja Yhteys Multi+. Yhteys Multi -palvelun rinnakkaisliittymä käyttää pääliittymänä toimivan puhelinliittymän puhe-, viesti- ja nettiominaisuuksia. Netin maksiminopeus rinnakkaisliittymällä määräytyy valitun Yhteys Multi -palvelun mukaan.

  • Yhteys Multi -palvelun rinnakkaisliittymän maksiminopeus on 10 Mbit/s. Se sopii esimerkiksi älykelloihin tai muihin pientä nopeutta tarvitseviin laitteisiin.
  • Yhteys Multi+ -palvelun rinnakkaisliittymä käyttää pääliittymän puhe-, viesti- ja nettiominaisuuksia. Rinnakkaisliittymä käyttää 2G ja 4G - verkkoja toisessa laitteessa sekä 5G -verkkoa noudattaen pääliittymän 5G-kykyisyyttä ja nopeutta. Tämä vaihtoehto sopii erityisesti tableteille, joissa on puheominaisuus sekä toisille puhelimille.

 

 

Apple Watch tai Samsungin Galaxy Wearable -älykelloon Yhteys Multi -palvelun saat otettua käyttöön sovelluksen kautta. Eli jos laiteparisi on iPhone + Apple Watch tai Samsungin puhelin + Samsung Watch, tapahtuu Yhteys Multi -rinnakkaisliittymän tilaus kelloon Apple Watch - tai Samsung Galaxy Wearable -sovelluksen kautta. Samsungin ja Applen sovelluksen kautta onnistuu myös Yhteys Multi -palvelun hallinnointi. Sieltä voit esimerkiksi siirtää palvelun toiseen laitteeseen. Yhdellä pääliittymällä voi olla maksimissaan kaksi Apple tai Samsung Watch -kelloliittymää.

Muiden laiteparien kohdalla Yhteys Multi -palvelu tilataan Minun Telian selainversiostasovelluksen kauttaasiakaspalvelusta, tai Telia Kaupasta. Jos tilaat pääliittymäksi aivan uuden liittymän, tai kyseessä on numeronsiirto toiselta operaattorilta, tilauksen saat tehtyä verkkokaupastamme. Etämyynnissä SIM-kortit toimitetaan postitse suoraan kotiin. Jos laitteessa on tuki eSIM:lle, saat palvelun heti käyttöösi. Yhteys Multi -palvelu tulee näkyviin Minun Telian Liittymätiedot-sivulle Rinnakkaisliittymät-osioon. Tilauksen jälkeen sinulla on mahdollisuus Minun Teliasta muokata asetusta miten haluat vastaanottaa teksti- ja multimediaviestit, joko pääliittymään ja/tai myös rinnakkaisliittymään. Oletuksena viestit toimitetaan molempiin. 

Yhteys Multi -palvelun käyttö edellyttää, että pääliittymälläsi on 4G-puhepalvelu. Yhteys Multi -palvelu on kytkettävissä kaikkiin muihin Telian liittymiin, lukuunottamatta Telia Dot -liittymiä, mobiililaajakaistaa, Telia Prepaidia sekä M2M-/koneliittymiä.

 

 

Yhteys Multi -palvelu helpottaa viestintää ja monipuolistaa älylaitteiden käyttöä. Miten sinä hyödyntäisit Yhteys Multi -palvelua? 🙂

 

Lue lisää:

 

44 kommenttia

irritus
Tekstaaja
Forum|alt.badge.img+8
  • Tekstaaja
  • March 19, 2021

Multi-SIM-palvelu on poistunut hinnastosta, joten tarkoittaako Telia Yhteys Multi uudelleenlanseeraus samalla sitä, että Multi-SIM palvelu poistui uusmyynnistä? Entä tuleeko nykyisille Multi-SIM palvelun käyttäjille muutoksia?

 

Telialla oli jo käytössä samanniminen Yhteys Multi palvelu kesäkuusta 2019. Miten uusi ja vanha Yhteys Multi eroavat toisistaan? Entä vanhat Yhteys Multi-käyttäjät? Säilyykö heillä vanha Yhteys Multi, vai päivittyikö heille automaattisesti uusi Yhteys Multi?


HannaMarikaL
Moderaattori
  • Moderaattori
  • March 19, 2021
Vanha Multi-SIM jää voimaan normaalisti niille asiakkaille, joilla palvelu on ollut käytössä jo ennestään. Uudismyynnistä se on kuitenkin poistunut eikä sitä ole enää saatavilla. Aikaisempaa Multi-palvelua on myyty vain Apple Watcheihin sekä Samsung Watcheihin kelloliittymäksi. Tämän uuden Yhteys Multi-tarjoaman kolmesta palvelusta voi nyt valita tarpeisiinsa sopivan rinnakkaisliittymän myös puhelimiin ja tabletteihin.

Parannuksia aikaisempaan Multi-SIM:iin nähden ovat muun muassa nämä ominaisuudet: Yhteys Multi mahdollistaa jopa 5 rinnakkaisliittymää yhtä pääliittymää kohden. Toisin kuin vanha Multi-SIM, on Yhteys Multi palvelu VoLTE kykyinen ja näin ollen yhteensopiva Telia 4G puhe & Wifi puhelut -palveluiden kanssa. Lisäksi rinnakkaisliittymän saa toimimaan myös 5G-verkossa lisäpalvelulla, kyseessä siis tämä uusi Yhteys Multi+ ja 5G-lisäpalvelulla.

kustaa1967
Irkkaaja

"Toisin kuin vanha Multi-SIM, on Yhteys Multi palvelu VoLTE kykyinen ja näin ollen yhteensopiva Telia 4G puhe & Wifi puhelut -palveluiden kanssa. Lisäksi rinnakkaisliittymän saa toimimaan myös 5G-verkossa lisäpalvelulla,"

 

Tarkoittaako em. , että Multi-palvelu ei toimi ilman VoLTE:a???


Purnipsi
Somettaja
Forum|alt.badge.img+8
  • Somettaja
  • March 19, 2021

Ei kai tuo sitä tarkoita, vaan että VoLTE:a voi käyttää jos haluaa. Multi-SIM ei voinut käyttää, jos VoLTE oli käytössä, joten nyt tuo on selkeä parannus palveluun. 


kustaa1967
Irkkaaja

@Purnipsi 

"Ei kai tuo sitä tarkoita, vaan että VoLTE:a voi käyttää jos haluaa. Multi-SIM ei voinut käyttää, jos VoLTE oli käytössä, joten nyt tuo on selkeä parannus palveluun. "

 

@HannaSu 

"Yhteys Multi-palvelun käyttö edellyttää, että pääliittymälläsi on 4G-puhepalvelu ja mahdollisuus kytkeä Wifi-palvelu."

 

Kumpi pitää paikkansa? Vai onko niin , että pääpuhelimessa pitää olla VoLTE kytkettynä , mutta sivupuhelimessa ei??


Forum|alt.badge.img+8
  • Moderaattori
  • March 19, 2021

Ehkä tässä on nyt lähestytty asiaa väärästä näkökulmasta. 

Yhteys Multi liittymä tarjoaa mahdollisuuden pää- ja rinnakkaisliittymillä soittaa 4G-verkon kautta puheluita.

Päätelaitteen ei tarvitse tukea 4G-puhetta palvelun kytkentään tai liittymän toimintaan. 

Multi liittymät toimivat vaikka pelkissä 2G ja 3G-verkon laitteissa. 


irritus
Tekstaaja
Forum|alt.badge.img+8
  • Tekstaaja
  • March 22, 2021

Telian ohjesivu Multi-SIM:stä ja Yhteys Multista kaipaisi päivittämistä.

AsiakastukiLiittymätMulti-SIM ja Yhteys Multi

 

Yhteys Multi puolestaan tuo mobiiliyhteyden älykelloon.

Multi-SIM on tilattavissa

Yhteys Multi on tällä hetkellä saatavilla Apple Watch Series 3 ja sitä uudempiin GPS + Cellular -älykelloihin sekä valikoituihin Samsung Galaxy Watch -älykelloihin.


SaJoonas
Ex-telialainen
Forum|alt.badge.img+4
  • Ex-telialainen
  • March 22, 2021

Kiitoksia tarkkaavaisuudesta @irritus! Laitetaan korjaukseen.


kjns
Irkkaaja
  • Irkkaaja
  • March 23, 2021

Yhtä pääliittymää kohden voi olla käytössä jopa viisi rinnakkaisliittymää. 

 

Multin sivu ei tästä usean rinnakkaisliittymän tilanteesta juuri mitään kertonut, joten varmistetaan vielä erikseen: Kun sanotte että saa jopa viisi rinnakkaisliittymää, niin saako yhdellä kuukausimaksulla käyttöön maksimissaan viisi rinnakkaisliittymää, vai onko jokainen rinnakkaisliittymä aina oma kuukausimaksullinen Multi-liittymänsä?

 

Eli jos haluaisin nykyisen 6,90 €/kk Multi-simini vaihtaa Multiin (10M riittäisi) koska haluaisin kaksi rinnakkaiskorttia, niin maksaisiko se minulle 7,90e/kk vai 15,80 €/kk?

 

Jos jokainen rinnakkaisliittymä maksaa enemmän, niin aika karu hinnankorotus tuli vanhaan multi-simiin verrattuna, Multi+ on käytännössä sama kuin vanha multi-sim ja se maksaa 14,90 €/kk kun multi-simin sai 6,90 eurolla kuussa. Toki jos tuota vastaan saa enemmän rinnakkaiskortteja niin hinnankorotuksessa on perusteita, mutta muuten aika kylmää...


SaJoonas
Ex-telialainen
Forum|alt.badge.img+4
  • Ex-telialainen
  • March 23, 2021

@kjns Jos Yhteys Multi-rinnakkaisliittymiä on esimerkiksi 5 kappaletta, niin myös Multin kk-maksuja peritään 5 kpl. Yhdellä kuukausimaksulla saa siis yhden Multi-liittymän käyttöönsä eli kaksi korttia tulisi sinulle maksamaan 14,80 €/kk. 

Toisin kuin vanha Multi-SIM, on Yhteys Multi -palvelu VoLTE-kykyinen ja näin ollen yhteensopiva Telia 4G-puhe & WiFi-puhelut -palveluiden kanssa. Yhteys Multi -tuoteperhe tarjoaa kattavamman valikoiman rinnakkaisliittymiä, joista voit valita parhaimman palvelun omaan tarpeeseesi. Valikoimassa on myös 5G-lisäpalvelu rinnakkaisliittymälle. Yhteys Multi ratkaisee myös vanhassa Multi-SIM:ssä olleet puhelunohjaushaasteet.


  • April 6, 2021

@KaPetri ja @SaJoonas Jos hommaan tämän uuden palvelun ja laitan toisen kortin nimenomaan 4G-reitittimeen, niin toimiiko varmasti puhelut pääliittymässä VoLTE samaan aikaan?  Toimivuutta ei luvattu, jos oli Multi-sim käytössä.

 

Miksi nopeus on rajattu maksimissaan 300Mbit/s, kun taas multi-simmissä liittymän maksimi eli 450Mbit/s tai 1000Mbit/s?

 


Katjane
Moderaattori
Forum|alt.badge.img+6
  • Moderaattori
  • April 6, 2021

@Anonymous Multissa ei ole samanlaisia haasteita puhelunohjauksissa kuin Multi-Sim:ssä, jos sitä käyttää esim.. tabletissa tai tietokoneessa. Eli käyttö onnistuu kyllä.

 

Multi-palvelun maksiminopeus on tällä hetkellä valittu suosituimman 5G-pakettimme nopeuden perusteella (Rajaton 5G 300 M) ja tällä hetkellä ei ole suunnitelmia muille nopeusvaihtoehdoille. Varsinaiseen reititin-käyttöön tarjoamme Mobiililaajakaista-liittymiä, joissa on valittavissa myös yli 300 Mbit/s nopeudella olevia liittymiä.

 


Forum|alt.badge.img+1
  • Faxaaja
  • May 15, 2021

Onnistuuko eSIM:n käyttöönotto Samsungin älykelloon seuraavasti ( eli Yhteys Multiin ) ?: ensin ilmoitan chat:ssä älykellon IMEI:n eli eSIM on ladattu. Tämän jälkeen asiakaspalvelija aktivoi eSIM:n.


MinnaLN
Ex-telialainen
  • Ex-telialainen
  • May 15, 2021

@Tomppa_1 kirjoitti: Onnistuuko eSIM:n käyttöönotto Samsungin älykelloon seuraavasti ( eli Yhteys Multiin ) ?: ensin ilmoitan chat:ssä älykellon IMEI:n eli eSIM on ladattu. Tämän jälkeen asiakaspalvelija aktivoi eSIM:n.

Saat iseasiassa Multi-palvelun päälle itsepalveluna, jos sinulla on laiteparina Samsung-puhelin + Samsung Watch!

 

Aktivointi tapahtuu niin, että lataat ensin puhelimeesi Galaxy Wearable -sovelluksen ja sen jälkeen aktivoit Multi-liittymän Minun Teliassasi. Meidän asiakastukisivuilla on hyvät ohjeet mobiiliyhteden käyttöönottoa varten.

 


Forum|alt.badge.img+1
  • Faxaaja
  • May 15, 2021

@MinnaLN:

Eli Samsungin puhelimessa Wearable-sovelluksessa ei tarvitse lukea QR-koodia ?


MinnaLN
Ex-telialainen
  • Ex-telialainen
  • May 15, 2021

@Tomppa_1 kirjoitti: Eli Samsungin puhelimessa Wearable-sovelluksessa ei tarvitse lukea QR-koodia?

Ei tarvitse! Se on aika käteväksi tehty nykysin. 🙂>


Forum|alt.badge.img+1
  • Faxaaja
  • May 15, 2021

@MinnaLN

Täytyykö Wearable-sovelluksen kohta "Liittymätilaukset" valita ennen kuin menee Minun Teliaan aktivoimaan liittymän ?


MinnaLN
Ex-telialainen
  • Ex-telialainen
  • May 15, 2021

@Tomppa_1 kirjoitti: Täytyykö Wearable-sovelluksen kohta "Liittymätilaukset" valita ennen kuin menee Minun Teliaan aktivoimaan liittymän ?

Kun on Samsungin puhelin ja kello niin tilaus tapahtuu kokonaan Samsungin Galaxy Wearable -sovelluksen kautta. Itsellä ei ole tähän hätään testattavana kyseistä sovellusta tämä "Liittymätilaukset" vaikuttaa loogiselta, eli kyllä, valitse se 👍>


Forum|alt.badge.img+1
  • Faxaaja
  • May 15, 2021

Voiko Multi-liittymän aktivoida tietokoneella nettiselaimella Minun Telia-kohdasta ?


MinnaLN
Ex-telialainen
  • Ex-telialainen
  • May 15, 2021

@Tomppa_1 kirjoitti: Voiko Multi-liittymän aktivoida tietokoneella nettiselaimella Minun Telia-kohdasta ?

Voi aktivoida selaimen kautta Minun Teliasta! Vaan tuota kelloa varten aktivointi pitäisi tehdä tuon Wearable-sovelluksen kautta. Jumittaako se sovellus vai onko siinä ehkä jokin muu ongelma käytössä?

 


Forum|alt.badge.img+1
  • Faxaaja
  • June 12, 2021

Ylhäällä sanotaan: "Yhteys Multi-palvelun käyttö edellyttää, että pääliittymälläsi on 4G-puhepalvelu"

Pystyykö pääliittymän puhelimen asetuksista pakottamaan verkkotilan 3G-verkkoon ?


MinnaLN
Ex-telialainen
  • Ex-telialainen
  • June 12, 2021

@Tomppa_1 kirjoitti:

Ylhäällä sanotaan: "Yhteys Multi-palvelun käyttö edellyttää, että pääliittymälläsi on 4G-puhepalvelu"

Pystyykö pääliittymän puhelimen asetuksista pakottamaan verkkotilan 3G-verkkoon ?

Palvelu tarvitsee liittymälle tämän 4G-puhepalvelun. Pääliittymän pakottaminen 3G-verkkoon ei estä Multi-palvelun käyttöä.


lasselusse
Meilaaja
Forum|alt.badge.img+3
  • Meilaaja
  • June 12, 2021

@Tomppa_1 

"Pystyykö pääliittymän puhelimen asetuksista pakottamaan verkkotilan 3G-verkkoon ?"

 

voihan sen pakottaa mutta telia heittää umts verkon luiskaan vuonna 2023. joten tuo volte alkaisi olla suositus. ellei sitten halua käyttää dinosaurus...eiku gsm verkkoa half-rate koodekilla ja jossa hädin tuskin data lliikkuu.

 

tekstiviestit liikkuu hyvin dinosaurus verkossa.


Forum|alt.badge.img+1
  • Faxaaja
  • June 21, 2021

Pystyykö Yhteys Multi lisäpalvelulla kuuntelemaan Samsungin älykellossa Telian vastaajaviestejä ?


SaJoonas
Ex-telialainen
Forum|alt.badge.img+4
  • Ex-telialainen
  • June 22, 2021

@Tomppa_1 Jos kellossa on puheluominaisuus, niin sillä pitäisi pystyä soittamaan vastaajanumeroon samalla tavalla kuin puhelimellakin.