Skip to main content

1,87/.74

  • December 11, 2014
  • 3 kommenttia
  • 0 katselukertaa

Lauantain kone alkoi hidastella n. klo 18.00. Tein nopeustestin, tulos 1,87/,74, kun pitäisi olla
8,00/1,00. Mikä mättää, joko tämä on irtisanimisperuste?
Terveisin Tahvo

3 kommenttia

  • July 8, 2011
Tein toisen testin klo 18.45. Tulos , 0.33/0.76.
Otin kopion testistä.
Terveisin tahvo

  • July 15, 2011
tahvo: Oletko katsonut jo ohjeet ADSL-yhteys hidastelee ja tarkistanut siellä kerrotut kohdat?

Jos hidastelu jatkuu toimenpiteistä huolimatta, niin silloin tulisi olla yhteydessä Sonera Vikapalveluun ja jättää liittymästä vikailmoitus. Tämän voi tehdä joko soittamalla vikapalveluun tai kirjaamalla vikailmoituksen lomakkeella Sonera Omat Sivut -palvelun kautta. Löydät ohjeet tähän ongelmanratkaisun asiakaspalvelun sivulta.

En pysty nyt katsomaan liittymäsi tilaa, koska et ole tallentanut tunnistetietoja käyttäjätunnuksen profiiliin. Voit lisätä asiakasnumerosi käyttäjätunnuksen profiiliin (Omat asetukset > Profiili > Asiakasnumero). Asiakasnumero ei näy muille keskustelupalstan käyttäjille.

Toinen vaihtoehto on että kirjoitat asiakasnumeron sijaan laajakaistaliittymän numeron ilman väliviivaa eli muotoon 333123456.

  • July 18, 2011
Hei, itselläni oli samankaltaisia ongelmia (10/2 -liittymä). Nopeus oli pudonnut jo yhteyden luomisen yhteydessä topeuteen 512 kbps/252 kbps. Tämä nopeus näkyi modeemin asetussivuilla (tahvo: tarkista asia). Nopeustestit Soneran mittarilla tai Speedtest.net:issä näyttivät likimain samaa tulosta (noin 440 kbps/220kbps). Ping noin 80 ms. Kokeilin modeemia kaverilla, ja siellä nopeudet olivat kunnossa. Varmistin vielä häiriötiedotteet, jonka jälkeen vianrajauspalvelun sekä Helpsonin ohjeiden mukaisesta päädyin tekemään vikailmoituksen. Verkosta löytyi vika, joka korjattiin ennätysajassa (vikailmoitus jätettiin 8:25, ilmoitus vian korjaamisesta 13:31). Tämän jälkeen kaikki on ollut kunnossa, ja mm. ping on nyt Soneran mittarilla 8 ms.

tahvo: Suosittelen tarkistamaan Tanjan mainitsemilta sivuilta löytyvät kohdat niin pitkälle, kuin kohtuudella pystyt. Jos ne eivät auta, niin vikailmoituksen jättö on hyvä ajatus.