Skip to main content

2 yhteysosoitetta ja Wap vs. Internet

  • December 11, 2014
  • 1 kommentti
  • 26 katselukertaa

Ensimmäistä kertaa hankin kännykän jolla pääsee nettiin ja aluksi Soneralta halvimman kiinteähintaisen nettipaketin (Pikkunetti). Kaksi kysymystä, jos joku osaa mitään sanoa:

1. Nokiassa on asetuksissa kohta "Verkkokohteet" ja siellä mm. kohta "Internet". Sonera lähettikin jonkun tekstiviestin, joka näitä asetuksia muutti. Mutta "Internet" kohdassa on kaksi yhteysosoitetta. Toisen nimi on vain "Internet" ja toisen "Sonera Internet", ilmeisesti molemmat ovat kuitenkin jotenkin Soneraan liittyviä, koska edellisellä on aloitussivuna www.sonera.fi (jälkimmäisessä aloitussivu on tyhjä, vaikka yhteyden nimi viittaakin Soneraan). Kumpaa yhteyttä pitäisi käyttää.

2. Kun menen nettiin voin ilmeisesti käyttää joko Wap-yhteyttä tai internet-yhteyttä. Mitä eroa näillä on. Ja vaikuttaako laskutukseen mitenkään kumpaa yhteyttä käytän. Siis kuuluuko Wap-yhteys myös kiinteähintaisen Pikkunetin piiriin?

1 kommentti

  • August 4, 2012
Hei BusterK!

Hyviä kysymyksiä sinulla. Kun olet tallentanut tekstiviestillä tulleet asetukset, niin yhteysosoitteetkin pitäsi olla kyllä oikein puhelimen asetuksissa. Jos netti toimii ja pelaa kummallakin yhteysmuodolla, niin määritys pitäisi olla puhelimessa oikein.

Wap ja internet ovat periaatteessa nykyään sama asia, joskin wap-yhteys on tullut puhelimiin ennen kuin oli internet-yhteyksiä. Kumpikin yhteystapa käyttävät samaa datapakettia, ja näin ollen ei ole väliä kumpaa käytät. Toki internet-yhteydellä pääset käyttämään ”oikeita” internetsivuja kun taas wap-yhteys tukee vain kevyempiä sivustoja.