Skip to main content

24mt valokuitu matelee 1mt hitaudella!

  • December 11, 2014
  • 3 kommenttia
  • 2 katselukertaa

Hei!

Mikä on pielessä!?

Kone uusi ja ok jo 3 kk ajan.

Soneran 24mt valokuitu ei ok!

Nopeus testattu nyt Soneran omalla testimittarilla yli 5 krt.
Tulokset alle yhden megan ja vähän yli yhden.

Modeemi on irrotettu ja pidetty irti sähköstä yli 5 min,
kone buutattu, ei auttanut!

3 kommenttia

  • January 3, 2013
Hei mitenmodeemiauki,

katsoin liittymääsi ja näyttäisi kyllä varsin hyvältä saamasi nopeus. Oletko katsonut modeemin hallinnasta mitä nopeutta se näyttää?

Millä tavalla olet testannut nopeutta? Onhan tietokone ollut modeemissa kiinni johdolla.

Useat testit (meidän oma testi mukaanlukien) käyttävät Flashia ja sen kanssa on ollut vähän ongelmia. Eli nopeustestien tulokset eivät näytä oikeaa nopeutta vaan huomattavasti alempaa. Voisit koittaa testata useammalla eri selainohjelmalla. Ainakin Firefox -selain hitailee juuri tuosta mainitsemastani ongelmasta johtuen.

Kerropas mitä tuloksia sait eri testauksien jälkeen. Tuo modeemin hallinnasta löytyvä nopeus on kaikkein luotettavin, koska se kertoo suoraan sen, mitä verkosta modeemillesi asti tulee.

  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • April 18, 2013
Missä on modeemin hallinta.. uusi kone, ei tietoja tällä selaimella, eli se modeemisivun osoite..? Kiitos!

  • April 19, 2013
Hei Mitenmodeemiauki,

Oliko käytössäsi toimittamamme Zyxelin modeemi vai joku muu? Jos joku muu niin mikä?

Zyxelin modeemissa hallintapaneelin osoite on oletuksena 192.168.1.1.