Skip to main content

4G ja julkinen IP *bump*

  • December 11, 2014
  • 1 kommentti
  • 6 katselukertaa

Terve,

Ainoa este teidän 4G palvelun käyttöönotolle on julkisen IP:n puute, tosin täyttä varmuutta sen toimivuudesta mun alueella ei ole. Siitä julkisesta IP:stä on kuitenkin ollut lupauksia jo yli vuoden verran. Koska tämä tulee?

Vaihtaisin ilomielin 8MBit ADSL liittymäni, joka toimii 6MBit nopeudella, tuohon 4G:hen jos löytyy tarkoitukseen soveltuva modeemi mihin kytkeä OpenWRT reititin kiinni. Ja näitä erilaisia modeemeitahan on jo vaikka millä mitalla, jotkut toimivat langattomasti jne.

Nyt vaadittaisiin jo vuoden jälkeen vähän tekojakin. Ongelma 3G kanssa on viiveet, koska tulee pelattua. 4G:lle on luvattu helvetillisen hyvät pingit että oksat pois ;-)

t: marko

1 kommentti

  • August 12, 2013
Terve marko1001,

kiitos hyvästä ja ajankohtaisesta kysymyksestäsi.

Tällä hetkellä 4G-verkkoa käyttävissä liittymissä APN on oletuksena internet. APN:n muuttaminen opengateksi avaten kaikki portit ei vielä ole mahdollista, mutta suunnitelmissamme asia toki on. Aikataulusta ei ole tarkkaa tietoa, mutta toivottavasti jo aivan lähitulevaisuudessa asiaan saadaan ratkaisu.


Ystävällisin terveisin

Tapani V