Skip to main content

8/1 ADSL hidastelee Järvenpäässä

  • December 11, 2014
  • 7 kommenttia
  • 0 katselukertaa

Nyt on reilun viikon verran yhteys hidastellut pahasti Järvenpäässä eli latausnopeudet esim. juuri äsken olivat 70-80 kilon luokkaa kun testasin sekä Soneran omalla testillä että lataamalla Funetin ftp:stä. Tänä aamuna yhteys toimi ok eli useampaan kertaan testattaessa nopeus oli 500 kilon luokkaa. Koskaan aiemmin ei yhteydessä ole mitään ongelmia ollut joten harmittaa. Tosin tuo tämän aamun toimiminen saattoi olla vaan sattumaa sillä aiemmin viimeisen viikon aikana on hidastellut kellonajasta riippumatta.

Kaikki omat keinot on kokeiltu eli toista modeemia, toista puhelinpistoketta, johtoja, bootteja jne.

Pingit menee läpi ok, 100 paketista ehkä yksi häviää ja ajat on 10-15ms luokkaa. Modeemi myös näyttää nopeudet kai ihan normaalisti eli 928 / 8064 kbps.

Lähetysnopeus 928 kbps
Vastaanottonopeus 8064 kbps
SNR (Lähetysnopeus) 6.0 db
SNR (Vastaanottonopeus) 8.0 db
Vaimennus (Lähetysnopeus) 20.0 db
Vaimennus (Vastaanottonopeus) 35.5 db

Nuo vaimennusarvot ovat ilmeisesti aika korkeat varsinkin kun asun kuitenkin kaupunkialueella? Mutta tosiaan aiemmin yhteys on jo pari vuotta toiminut ok kun olen tässä asunut, silloin en tosin noihin arvoihin kiinnittänyt huomiota.

7 kommenttia

  • February 14, 2011
ADSL-liittymäsi verkkoalueella ei ole ollut helmikuun aikana tiedossa olevaa verkkovikaa, mutta alueen ADSL-keskittimen liittymistä on pari tuoretta vikailmoitusta katkovista yhteyksistä. Jotain ongelmaa ADSL-keskittimella saattaa olla tai sitten kyse on yksittäisten liittymien ongelmista.

Vaimennusarvot ovat normaalin liittymäsi johdonpituudelle ja yhteyden kaistanleveys on hyvä. Liikenteen virheenkorjausta olisi liittymässäsi mahdollista lisätä. Toimenpiteen seurauksena siirretyn datan määrä tietyn ajanjakson sisällä todennäköisesti hieman kasvaisi, mutta haittapuolena olisi latenssin kasvu eli pingi hieman hidastuisi.

Jos liikenne ADSL-yhteyden yli hidastelee edelleen, voit tehdä siitä vikailmoituksen vaikka Laajakaistan vikailmoituslomakkeella.

  • February 15, 2011
Tein tuosta jo perjantaina vikailmoituksen mutta ei ainakaan vielä kukaan ole ollut yhteydessä.

Testailin taas äsken niin latausnopeudet heittelevät sadasta viiteensataan kiloon, pingatessa ei paketteja katoa mutta lataus saattaa aina välillä keskeytyä useaksi sekunniksi (paikasta riippumatta).

Nuo luvut sinänsä tällä hetkellä antaa vähän liian hyvän kuvan, sillä esim. perussurffaus on aika tuskaista. Viikonloppuna yhteys toimi mielestäni paremmin mutta nyt ollaan taas takaisin perjantaisessa tilanteessa.

  • February 17, 2011
Tänään sain kuittauksen että verkko on tutkittu ja vikaa ei löytynyt. No, kas kummaa, yhteys on entistä hitaampi, meni monta minuuttia että sain ylipäänsä tämän keskustelualueen auki eli nyt periaatteessa netin surffaaminenkaan ei enää oikein onnistu.

Jotain vikaa siis on ja nimenomaan varmaan verkon puolella sillä yhteys on täysin jäässä varsinkin iltaisin. Voisiko tätä joku tutkia vähän tarkemmin?

Tein tästä nyt uuden vikailmoituksen.

  • February 19, 2011
Tänään aamulla kahdeksan aikoihin nopeudet olivat aivan normaalit ja luulin että ongelma olisi vihdoin korjattu. Mutta äsken testatessani yhteys on taas tahmea kuin mikä, testatessa latausnopeudet vain parin megan luokkaa. Jotenkin vaikuttaisi siltä että aamulla kun on luultavasti hiljaista niin nopeudet on ok, mutta myöhemmin kun verkossa on enemmän käyttäjiä niin alkaa selkeästi hidastelemaan. En ADSL-tekniikkaa tunne kovin hyvin joten ei aavistustakaan onko tuo edes mahdollista, mutta kovasti sinnepäin viittaa.

Torstaina tekemääni vikailmoitukseen ei ole reagoitu vielä mitenkään.

  • February 21, 2011
Torstaina lähettämäsi vikailmoituslomake on ilmeisesti katsottu liittyneeksi samaan asiaan kuin aikaisempi vikailmoitus, sillä liittymästäsi ei ole avointa vikailmoitusta. Jos ongelma jatkuu, tee liittymästä uusi vikailmoitus.

ADSL-yhteyden arvot ovat aika tarkalleen samat kuin viime viikolla eli ADSL-yhteys sinänsä näyttää ihan hyvältä. Se ei tietenkään kerro koko totuutta.

  • February 22, 2011
No nyt tuli vastaus että vikailmoitus on käsittelyssä. "Harmi" vaan että Saunalahden liittymä aukesi tänään ja toimii sekä vakaasti että nopeasti joten tuon tukipyynnön voi sulkea.

  • February 24, 2011
Asia selvä. Sonera laajakaistaliittymissä on jälkikäteislaskutus, joten liittymästä tulee vielä tammikuun lasku ja helmikuulta laskutetaan liittymän katkaisuun asti.