Skip to main content

Aika vaihtaa urakoitsijaa?

  • December 11, 2014
  • 2 kommenttia
  • 4 katselukertaa

Sain viime viikolla kaksikin viestiä, joissa luki liittymän aukeavan 29.2.2012 klo 8-20. Lisäksi sanottiin, että mikäli yhteys ei tämän jälkeen toimi, pitää ottaa yhteyttä asiakaspalveluun. Luonnollisesti odottelin tuohon klo. 20 asti, jonka jälkeen (n. klo 20:05) soitin aspaan ilmoittaakseni ettei yhteys toimi. Puhelimeen vastasi automaatti, joka ilmoitti asiakaspalvelun menneen kiinni klo 20.
SIIS MITÄ IHMETTÄ, eikö viestissä nimenomaan pyydetty ottamaan asiakaspalveluun yhteyttä klo 20 jälkeen, jos yhteys ei toimi?

Soitin aspaan uudestaan 1.3. ja siellä oltiin tietoisia siitä, ettei kaikkia kytkentöjä aikavälillä 28.-29.2. oltu ehditty huonon säätiltanteen takia tekemään ja soittohetkelläni (n. klo 13:30) olisi vielä 13 asiakasta kytkemättä edeltäviltä päiviltä. Tietenkin netin suurkuluttajana, harrastusteni ja kouluni takia, kuulun tähän 13 asiakkaan ryhmään. Puhelun aikana aspan tyttö otti yhteyttä soneran kytkentäosastoon, josta lähetettiin aliurakoitsijalle tieto siitä, että tarvitsisin yhteyden tänään klo 19 mennessä. Lisäksi aliurakoitsijaa pyydettiin ottamaan minuun yhteyttä, jotta saisin tiedon kytkentäajankohdasta.

Palasin koulusta kotiin 1.3. n. klo 17 huomatakseni, ettei kytkentää taloyhtiön keskuksessa oltu vieläkään tehty. Eikä asennusfirmastakaan oltu minuun otettu minkäänlaista yhteyttä. Tästä syystä soitin aspaan uudestaan. Puheluuni vastattiinkin pikaisesti, mutta tuloksena puheluun sain vain vastauksen: "Yhteydenottopyyntö on lähetetty asennusyhtiölle, mutta he eivät varmaan ole vielä ehtineet ottaa sinuun yhteyttä. Jos yhteys ei toimi vielä huomenna, niin soita uudestaan."

Tänään 2.3. yhteydenottoa eikä kytkentää ollut kuulunut eikä näkynyt, joten otin aspaan uudelleen yhteyttä n. klo 15. Jälleen puhelimeen vastattiin nopeasti ja puheluun vastannut henkilö lupasi lähettää urakoitsijalle jälleen kiireisen yhteydenottopyynnön. Nyt nelisen tuntia myöhemmin yhteydenottoa ei vieläkään ole tullut, puhumattakaan kytkennästä.

Kysynpä vaan... Miten kokonainen asennusyhtiö ei ehdi kahden työpäivän aikana ottaa aikatauluaan kiinni, jos kytkentöjä ilman on jäänyt edellisinä päivinä ainoastaan 13 asiakasta? Ja onko yhteyden ottaminen tosiaan niin hankalaa, ettei siitäkään selviydytä 30 tunnissa?

- Ukkolas

ps. Tämän asian lisäksi, en ole myöskään saanut minkäänlaista versiota sopimuksestani, enkä tunnuksista, jotka ohjekirjasen mukaan tarvitsen viihdepaketin käyttöönottoon, kun kytkennät on suoritettu.

2 kommenttia

  • March 5, 2012
Hei Ukkolas,
Pahoittelen, että palvelun toimitus on tällä tavalla kangerrellut! Jostain syystä tuo asentajan kuittaus on puuttunut myös meiltä, ja sen vuoksi on näyttänyt siltä, ettei nettiä olisi kytketty lainkaan, vaikka asennus oli jo käyty tekemässä. Olet ilmeisesti ollut tänään meille päin yhteydessä, koska löysin tiedoistasi infon, että toimituspuoli on sulkemassa tilausta järjestelmissä, jotta saadaan nuo KotiTV tunnukset lähtemään mahdollisimman pian ilmoittamaasi sähköpostiin.

  • March 5, 2012
Nyt toimii ja sain jo tilausvahvistuksen sähköpostiini. KotiTV:n aktivointitunnuksia odotellessa.