Asun Avaran talossa. Helmikuun alussa sain sekä Avaralta että Soneralta tiedotteen, jossa ilmoitettiin, että osapuolet ovat solmineet keskenään sopimuksen, jossa huoneiston vastikkeeseen/ vuokraan sisältyyy 28.02.2011 alkaen Soneran laajakaista ADSL -liittymä 2 Mb/s-nopeudella. Suora lainaus tiedotteesta:
"Avaran asukkaana saat uudet laajakaistapalvelut veloituksetta. Lähes kaikki asuntokohteemme liitetään Soneran verkkoon vuoden 2011 loppuun mennessä. Uudistus toteutetaan porrastetetusti ja Sonera tiedottaa sinulle muutosaikataulun ennen asunnossasi tapahtuvaa muutosta. Uudistuksen jälkeen voit tilata veloituksetta Soneran laajakaistapalvelun nopeudella 2 Mb/s. Voit ostaa laajakaistayhteyden lähes kaikissa kiinteistöissämme jopa nopeudella 100 Mb/s. Lisänopeudet ja -palvelut saat asukkaanamme normaalia edullisemmalla hinnalla."
Tähän asti OK. Koska minulla (ja varmaan hyvin monella muullakin Avaran asukkaalla) on jo voimassa oleva määräaikainen laajakaistasopimus, herää kysymys, kuinka voi saada tuon 0 €/kk maksavan asukasetuliittymän? Soitin nimittäin asiakaspalveluun - sekä normaali laajakaista, että laajakaistan irtisanominen - ja heidän mielestään ei ole mahdollista saada tuota 2 Mb/s-liittymää, koska se määräaikainen on jo olemassa! Kukapa olisi vielä 2 kk tai sitä aikaisemmin osannut ennakoida tällaisen sopimuksen voimaantuloa? Eihän sitä määräaikaista olisi silloin kannattanut edes tehdä. Onko ainoa vaihtoehto odottaa tilanteesta riippuen muutamasta kuukaudesta jopa lähes kahteen vuoteen, ennen kuin on mahdollista saada muutos tilanteeseen? Siinä tapauksessa veikkaan, että erittäin iso osa Avaran asukkaista jää ilman tätä etua.
Avara & Sonera
Rekisteröidy
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.