Skip to main content

Avausmaksu/Nopeuden nosto

  • December 11, 2014
  • 1 kommentti
  • 2 katselukertaa

Muutto edessä tämän kuun lopussa ja alunperin tarkoituksena oli tilata Soneran Laajakaista Extra/VDSL2 100/10Mbit. Reilu viikko sitten kun Helmikuun puolella tarkastelin tilannetta, oli asennusosoitteeseen avausmaksu kaikille (100/10, 10/10, 2/2) liittymille 0e, mutta nyt ilmeisesti kuun vaihteessa 100/10 ja 10/10 yhteyksille on avausmaksuksi muuttunut 129e. 2/2Mbit yhteydelle avausmaksu on edelleen 0e.

Eli jos haluan avausmaksulta välttyä, niin onko tässä nyt oikeasti ensin tilattava 2/2Mbit yhteys ja samantien tilattava siihen nopeuden nosto, joka näkyy hinnaston mukaan olevan 0e? Eihän tuo minulle suuri vaiva ole, mutta luulisi tuosta koituvan turhia kuluja nimenomaan Soneralle.

1 kommentti

  • March 8, 2011
Luultavasti avaus tarjotaan maksutta myös 100/10M ja 10/10M nopeuksille, kun liittymästä tehdään 24 kuukauden määräaikainen sopimus. Voimme vielä tarkastaa tilanteen, mikäli annat osoitteen, johon olet liittymää tilaamassa. Asunnon numeroa ei tarvitse kertoa, kadun nimi, talon numero ja postinumero riittävät.

Vaihtoehtoisesti voit tarkastaa tarjouksen tilanteen asiakaspalvelustamme.