Skip to main content

boksi jumittaa,kello pielessä yms. ja muuta tarinaa.

  • December 11, 2014
  • 5 kommenttia
  • 6 katselukertaa

Heippa!

Tuntuu jotenkin, että kaikissa laitteissa on jotakin vikaa. Mikään ei yksinkertaisesti toimi niinkuin luvataan ja sen lisäksi kaikkea ei tilatessa kerrota. Aavistuksen ärsyttävää.

Tilasin kesäkuussa Koti TV:n koska käytössä oleva boksi jäätyili ja jumitti ja oli muutenkin huono. Oli houkutteleva tarjous tuo videovuokraamo, sekä tallennustila ja myös laajakaistamaksun halpeneminen kaiken lisäksi. Katsellaan todella paljon leffoja, mistä oli myös myyjän kanssa puhetta ja hän vakuutti että canal+ leffakanavat saa myös tähän Koti-tv palveluun. Kaikki kuulosti hienolta..

Videovuokraamo on toiminut pääosin hienosti. Kahdesti ei ole pystynyt vuokraamaan, vaan laite on antanut virhekoodin, mutta vika on poistunut itsestään. Viimeisen kuukauden aikana näin ei ole käynyt lainkaan ja kaikki on sen osalta ollut jees. Eli pieni ruusu videovuokraamosta.

Mutta, jokainen kerta kun boksista joutuu sammuttamaan virrat, laitteen kellonaika näyttää 2:01. Jokaikinen kerta. Tämä vika korjaantuu, kun laitteeseen tekee factory resetin, eli käsittääkseni laitteen boottauksen. Ihan ohjeiden mukaan. Pieni miinus siitä. Pystyy kuitenkin itse hoitamaan, ja todennäköisesti vika korjataan jahka siellä päässä löytävät mistä johtuu.

Tuolle jumitukselle on kuitenki aika paha tehdä itse mitään... tällä hetkellä boksi on jämähtänyt valikkoruuttuun eikä siis liiku siitä mihinkään. Täysin jumissa. Joten virat pois ja uudestaan päälle, ei ole jumissa enää, mutta kello on 2:01. Noh boottaus ja kello taas pelittää, mutta laite taas jumissa.
Ihan mukava kierre. Jumi-->virrat pois-->kello pielessä-->boot-->jumi
Luovutan, huomenna ehkä toimii... Tälläinen kiristää vaan aavistuksen hermoja.

Ja juuh, Canal+:n saa Koti Tv palveluun juu, olisi vaan pitänyt itse tietää ettei niitä kanavia voi nauhoittaa. Mistäs sellaista olisi osannut kysyä, kun ei pienessä mielessä sellainen käynyt että ei voisi? Kun kerran mainostetaan että nauhoitustilaa on. Ja on Canal+ Play juu, mutta eihän sieltä näy läheskään kaikki sarjat, jotka canalilta näkyy... eikä läheskään kokonaisina...

Nyt on sitten Koti-tv jossa on canal, ja kaapelikortti myös jossa on canal. Kun ensimmäisessä on 12kk sopimus, jolla en tee mitään, kun niitä ei voi nauhoittaa.

Että silleen. Terveisin: Petra

5 kommenttia

  • August 12, 2011
Asiakastietojemme mukaan et ole tehnyt vikaillmoitusta KotiTV:n toimivuudesta. Se olisi hyvä tehdä, jotta saisimme ongelman aiheuttajaa tutkittua tarkemmin. Vikailmoituksen voit tehdä soittamalla Vikapalveluumme p. 020 690101 (ma-pe 8-20, la 9-16.30) tai jättämällä palvelupyynnön. Maksu tv-kanavia ei ole mahdollista tallentaa verkkotallennukseen, vaan silloin tulisi olla käytössä KotiTV-digiboksi tallentavalla ominaisuudella.

Sopimuksen puolesta sinulla on määräaikainen sopimus voimassa laajakaistaliittymästä ja KotiTV-palvelusta, mutta ei Canal+ kanavapaketista, jolloin siihen on mahdollista tehdä muutoksia. Tässä vielä tällä hetkellä voimassa oleva KotiTV:n kanavakartta. Kanavista on myös hyviä kampanjoita, joista on kerrottu tarkemmin kanavatarjouksissamme.

  • August 12, 2011
Heippa!

Soitankin tässä samantien tuon vikailmoituspuhelun, sillä boksi on jumissa edelleen.
Ajattelin etten suotta ilmoita jos itsekseen korjaantuu..

Tilasin siis tuon Canal+ vasta ihan äsken, voisiko olla mahdollista, että se ei vain ole vielä päivittynyt teille? siinä on 12kk sopimus, ja ajattelin ettei sitä voi purkaa, sillä kaipa se olisi pitänyt itse tietää ettei kanavia voi nauhoittaa..

Petra

  • August 12, 2011
Petra kirjoitti:
sillä kaipa se olisi pitänyt itse tietää ettei kanavia voi nauhoittaa..


Itse päädyin lopulta ostamaan tallentavan boksin ja oli vielä tarjoushinnalla 99e. Sillähän saa talteen minkä vaan ohjelman eivätkä poistu 90 päivän päästä.

  • August 12, 2011
Petra: Anteeksi virheellinen informaatio kanavapaketin osalta. Kanavapaketti oli tosiaan juuri päivitetty ja siinä on 12 kk minimitilausaika. Toivottavasti saat KotiTV:n toimimaan tekemäsi vikailmoituksen avulla.

  • August 12, 2011
Anni: Soitin vikapalveluun ja näyttäisi siltä, että meidän modeemi (Telewell) ei sovi yhteen Koti Tv:n kanssa. Lupasivat lähettää sieltä meille uuden modeemin ja päivittää muutenkin systeemiä. Kuulemma kaikki viat pitäisi kadota. Kiitettävän nopeasti hoitui, jahka olin soittanut sinne!

Timo: Tuo tallentava täälläkin on käytössä, nyt vaan oman hölmöilyn vuoksi on canal+ sekä kaapelikortilla, että koti-tv:ssä. Kun en halua tuolta kaapelin puolelta tuota kanavapakettia purkaa kun koti-tv:ssä ei voi tallentaa. Eipä tuo lopulta niin kauheasti haittaa..

Petra