Skip to main content

Brändi muuttui, muuttuuko mikään muu?

  • December 11, 2014
  • 6 kommenttia
  • 22 katselukertaa

Sonera on uusinut ilmettään eli brändiään. Toivottavasti ilmeen muutos tarkoittaa myös palvelun parantumista ja enemmän tuotteisiin tyytyväisiä asiakkaita.

Epäilen vahvasti että näin käy, sillä kyseessä taitaa olla taas pelkkä silmänkääntötemppu. Sonerahan potkii taas työntekijöitä ulos raskaalla jalalla, huolimatta siitä, että yhtiön tulos on hyvä, eikä edellyttäisi irtisanomisia.

En ihmettele, ettei Soneran työntekijöillä ole kovin vahvaa sitoutumista yhtiöön, joka tuloksesta huolimatta pistää työntekijöitään kilometritehtaalle. Hälläväliä -asenne heijastuu sitten myös asiakaspalvelupuolelle ja tuotteiden laatuun.

Nykytyylin mukaisesti yrityksen ja yrityksen johdon on näytettävä dynaamiselta ja uudistuvalta. Tätä tämä "brändäys" yksinomaan palvelee. Palveleeko se asiakkaita ja siten viime kädessä myös Soneran menestystä, sopii epäillä. Resurssit olisi suunnattava aivan muualle kuin kosmeettisiin uudistuksiin.

6 kommenttia

  • May 13, 2011
Hei VanhaJaKiukkuinen: Brändin muutoksella viestitään myös siitä, että muutamme jatkuvasti toimintatapaamme. Työskentelemme yhä enemmän yli markkinarajojen voidaksemme tarjota asiakkaillemme kaikilla markkinoillamme konkreettisia ison talon etuja. Yksi esimerkki tästä on eilen uudistettu verkkovierailuhinnoittelumme, joka laskee merkittävästi matkapuhelimen käytön ja mobiilisurffauksen hintoja Pohjoismaissa ja Baltiassa. Lisätietoja uudistetusta roaming-hinnoittelustamme löydät osoitteesta http://www.sonera.fi/roaming

Viimeaikaisten yt-neuvottelujen taustalla oli kilpailukykyisen kustannustason varmistamisen lisäksi toimialalla käynnissä oleva teknologiamuutos. Uudistamme toimintamallejamme ja tarvitsemme myös uutta osaamista voidaksemme tarjota asiakkallemme laadukkaita palveluita myös tulevaisuudessa. Muutoksia tapahtuu ja muutoksia tehdään, viime kädessä tavoitteena on aina asiakkaiden palveleminen.

Ps. Olethan sinäkin jo tutustunut Facebook-sivuihimme ja liittynyt tykkääjiin? http://www.facebook.com/sonera

  • May 13, 2011
Piritta kirjoitti:

Viimeaikaisten yt-neuvottelujen taustalla oli kilpailukykyisen kustannustason varmistamisen lisäksi toimialalla käynnissä oleva teknologiamuutos. Uudistamme toimintamallejamme ja tarvitsemme myös uutta osaamista voidaksemme tarjota asiakkallemme laadukkaita palveluita myös tulevaisuudessa. Muutoksia tapahtuu ja muutoksia tehdään, viime kädessä tavoitteena on aina asiakkaiden palveleminen.


Näiden YT:den aikakaudella harva ymmärtää tätä logiikkaa: potkimme väkeä pihalle säästääksemme kustannuksissa, palkkaamme uutta väkeä kun tarvitsemme uutta osaamista.

Onko se uusi väki halvempaa kuin vanha? Saavatko osaavat mutta kalliit suomalaiset kenkää, halvempi väki palkataan Intiassa?

Suomikin on niin pieni maa, että kovin montaa kertaa ette voi potkia samaa ihmistä pois töistä ja palkata hänet sitten omaehtoisen kouluttautumisen jälkeen takaisin, eiköhän pois potkitut mene muihin firmoihin töitä etsimään.

Minne on kadonnut Soneran yrityskunnia, vanhat opit eli ihmisiä voi muutoskouluttaa, jos uutta teknologiaa otetaan käyttöön. Ihmiselle kuitenkin kertyy ammattitaitoa joka hommasta, vaikka teknologia vaihtuisikin ja vanhaa kokemusta voi hyödyntää uudessa hommassa. Hiljainen tieto vie yrityksen läpi myrskyjen. Jos hiljaista tietoa omaavat on potkittu pois, teillä on vain noviiseja töissä. Siltähän se asiakkaan näkökulmasta ikävän usein vaikuttaa. Kun ne palvelut eivät toimi, vaikka värit muuttuvat.

  • July 2, 2011
Miten olisi datakatoista luopuminen?

  • Aloittaja
  • Uusi jäsen
  • July 3, 2011
hpguru kirjoitti:
Miten olisi datakatoista luopuminen?


Sinähän hauska ihminen olet. Ei Sonera datakatoista luovu, ellei asiakaskunnassa tapahdu joukkopakoa jollekin toiselle palveluntarjoajalle.

Datakatot ovat Soneralle taloudellisia. Muutoin jouduttaisiin investoimaan lisäkapasiteettiin ja sehän maksaa. Kun pistetään datakatot päälle, ei tarvitse investoida mitään ja rahaa tulee. Tällaista sanotaan liiketoiminnaksi. Onko se hyvää liiketoimintaa, selviää vasta pidemmällä aikajaksolla.

  • July 4, 2011
VanhaJaKiukkuinen kirjoitti:
[quote="hpguru":3c34vu0a]Miten olisi datakatoista luopuminen?


Sinähän hauska ihminen olet. Ei Sonera datakatoista luovu, ellei asiakaskunnassa tapahdu joukkopakoa jollekin toiselle palveluntarjoajalle.

Datakatot ovat Soneralle taloudellisia. Muutoin jouduttaisiin investoimaan lisäkapasiteettiin ja sehän maksaa. Kun pistetään datakatot päälle, ei tarvitse investoida mitään ja rahaa tulee. Tällaista sanotaan liiketoiminnaksi. Onko se hyvää liiketoimintaa, selviää vasta pidemmällä aikajaksolla.[/quote:3c34vu0a]
Saunalahden asiakkaana voin todeta seuraavaa:

Elisa investoi määrätietoisesti verkkoonsa, asiakkaita satelee... Suomen suosituin operaattori, maan kattavin verkko. Sonera lypsää lähinnä tyhmiä, jotka eivät tiedä paremmasta. Täällä takapajulassa sellaisia valitettavasti on. Tämäkin viesti lähetetty Suomen kattavimpaa verkkoa käyttäen via Saunalahden Nopsa-nettitikku.

  • Aloittaja
  • Uusi jäsen
  • July 4, 2011
Sonera lypsää lähinnä tyhmiä, jotka eivät tiedä paremmasta. Täällä takapajulassa sellaisia valitettavasti on. Tämäkin viesti lähetetty Suomen kattavimpaa verkkoa käyttäen via Saunalahden Nopsa-nettitikku.


Saatan olla tyhmä, myönnetään, mutta tiedän toki paremmasta. Siksi minullakin on Saunalahden Nopsa-liittymä, joka toimii kesämökilläni kuin unelma. Ei toimi Soneran verkko eikä DNA:n, mutta Elisan toimii.

Valitettavasti vakituiselle asunnolleni ei nykyään saa kuin Soneran ADSL-liittymiä. Ihan sama onko tyhmä tai täysin tietämätön paremmasta. Soneralla on monopoli, kun Saunalahti vetäytyi alueelta pari vuotta sitten täydellisesti.

Kilpailusta ei ole tietoakaan tällä alueella. Siksi alan ihan vakavasti harkita mahdollisuutta lopettaa asunnon ASDL-linja ja ottaa tilalle Elisa/Saunalahden mokkula. Onhan se hitaampi, mutta huomattavasti halvempi ratkaisu.