Skip to main content

Erikoishintaiset tekstiviestit

  • December 11, 2014
  • 3 kommenttia
  • 27 katselukertaa

Minulla on Soneralta iPhone 4S kytkynä, jossa 900min puheluita, 500 viestiä ja 1Gt netti. Minun Sonera -palvelu näyttää lisäksi erikoishintaisia tekstiviestejä 5,51€. Mitä tämä on?? Olen lähettänyt yhden kuvaviestin, sekä muutaman viestin ulkomaille. Eikö ulkomaille lähetetyt viestit kuulu tekstiviestipakettiin??

3 kommenttia

  • February 11, 2012
Hei ella-0123! Erityismaksulliset viestit / Palvelutilaukset sisältävät esim. matkalipputilaukset, numeropalvelut, soittoäänet, taustakuvat, pelit ja erilaisiin kilpailuihin tai äänestyksiin osallistuminen tekstiviestillä, sekä muut erityismaksulliset tekstiviestit.

Ulkomaille ulkomaalaiseen numeroon lähetettävät viestit eivät sisälly tekstiviestipakettiin vaan ne laskutetaan erikseen. Tekstiviestit ulkomaisiin puhelinnumeroihin maksavat 0,29 €/viesti.

Multimediaviestin lähettäminen kotimaassa matkapuhelimesta maksaa 0,39 €/viesti .

Liittymääsi kuuluvaan tekstiviestipakettiin sisältyvät vain suomessa suomalaiseen matkapuhelimeen lähetetyt tekstiviestit.

  • February 11, 2012
Hei! Kiitos selvennyksestä. Joudun välillä lähettämään viestejä myös ulkomaisiin numeroihin, onko mitään keinoa sisällyttää niitä liittymään? Aika kova hinta tuo 0,29€/viesti. Ja vielä sellainen kysymys, että jos lähettää iPhonesta iPhoneen kuvaviestin (iMessage) onko se ilmaista vai laskutetaanko siitä multimediaviestin hinta?

  • February 13, 2012
Hei ella-0123:
Hei! Kiitos selvennyksestä. Joudun välillä lähettämään viestejä myös ulkomaisiin numeroihin, onko mitään keinoa sisällyttää niitä liittymään?

- Ikävä kyllä emme ainakaan tällä hetkellä tarjoa puhe / sms-paketteja muuhun kuin kotimaan puheluihin ja viesteihin. Suosittelen tutustumaan internetsivuiltamme löytyvään "puhelut ja tekstiviestit ulkomailla" osioon, josta löytyy paljon aiheeseen liittyvää tietoa sekä hintoja.

Ja vielä sellainen kysymys, että jos lähettää iPhonesta iPhoneen kuvaviestin (iMessage) onko se ilmaista vai laskutetaanko siitä multimediaviestin hinta?

- Applen iOS5 mukana tullut iMessage-toiminnallisuus on uusi tapa viestiä iPad, iPhone ja iPod laitteiden välillä käyttäen hyödykseen WI-FI tai 3G-verkkoa, ja nämä viestit eivät ole normaaleja tekstiviestejä (ei siis veloiteta tekstiviesteinä). Voit myös lähettää kuvia, videoita, sijainteja, yhteystietoja sekä multimediaviestejä normaalien tekstiviestien lisäksi.Toimiakseen palvelu tarvitsee vain datapalvelun, joten huolehdithan että liittymästäsi löytyy sinulle sopiva nettipaketti. Voit myös hyödyntää saatavilla olevaa WI-FI verkkoa iMessageiden lähettämiseen. Näin ollen palvelun käytöstä aiheutuvat kulut riippuvat liittymästäsi löytyvästä datapaketista ja sen kuukausimaksusta.

Ps. Olethan sinäkin jo tutustunut Facebook-sivuihimme ja liittynyt tykkääjiin? http://www.facebook.com/sonera