Skip to main content

Eurosport HD pätkii

  • December 11, 2014
  • 18 kommenttia
  • 19 katselukertaa

Mistähän johtuu että eurosport HD pätkii? Kaikki muut HD-kanavat tuntuisi toimivan hyvin mutta eurosport HD pätkii kunnolla? Digiboxina Wbox2 HD ja linkitetty kaapelikortti käytössä.

18 kommenttia

  • April 21, 2013
Sama havainto täällä, Digiboxina myös Wbox2 HD ja Turussa. Kaikki muut HD kanavat toimivat moitteetta.

  • April 21, 2013
jalmari62 kirjoitti:
Sama havainto täällä, Digiboxina myös Wbox2 HD ja Turussa. Kaikki muut HD kanavat toimivat moitteetta.


Turussa myös meikäläisen pätkimiset...

  • April 22, 2013
Hei Glidi ja jalmari62

Harmi että kanavan kanssa on ilmennyt ongelmia. Meidän tiedossa ei ole mitään alueellista vikaa. Mikäli ongelmat jatkuvat edelleen, ottakaa yhteyttä Vikapalveluumme ja jättää asiasta vikailmoitus. Vikailmoituksella saadaan tutkia liittyvätkö viat esim. toisiinsa. Ottakaa vain rohkeasti yhteyttä!

  • April 30, 2013
jalmari, vika selvinny? Täällä selvis nyt vika, boxissa on vika, jostain syystä pistää ton eurosport hd:n pätkimään.

  • Faxaaja
  • April 30, 2013
Glidi kirjoitti:
jalmari, vika selvinny? Täällä selvis nyt vika, boxissa on vika, jostain syystä pistää ton eurosport hd:n pätkimään.


Täällä on samainen Wbox HD2 boksi ja eurosport HD:lla äänet pätkivät. Kuvassa ei nyt mitään huomattavaa pätkintää näkynyt, mutta vahvistin vilkuttelee koko ajan.

Missäs vaiheessa tämä vika on muille ilmaantunut ja onko viimeisin softaversio laitteessa?

  • April 30, 2013
Onko jollain WBOX HD2 ja Eurosport HD eikä pätki? Mulla ilmeni heti kun kanavan tolle vaihdoin, laite ollu vajaa 2 viikkoa käytössä ja vaihtoon menee. Jos seuraavassakin sama vika niin....

  • May 2, 2013
Nyt on toinen samanlainen boxi ja pätkiminen jatkuu... Mites muilla?

  • Faxaaja
  • May 2, 2013
Pätkii edelleenkin.

Tosin ajankohtaa en osaa sanoa missä vaiheessa aloittanut. Eli tuliko firmispäivityksen yhteydessä vai vasta myöhemmin. Boksi on vajaa pari vuotias

Niin ja muistelisin että tätä ongelmaa on ollut aiemminkin, mutta en nyt löytänyt siitä juttua. Muistelisin siitä täällä olleen kirjoitetun aiemminkin.

  • May 5, 2013
Digiboxi vaihdettu, kaapelikortti vaihdettu, antennijohto vaihdettu vaikka signaalit olivatkin kunnossa, mikään ei auta, mahtavaa.

  • May 6, 2013
Hei Glidi

Sinun tilanteessasi voi sanoa jo aika varmasti, että vian on oltava verkon puolella. Asiasta ei ole kirjattu vielä vikailmoitusta?

Voit jättää vikailmoitus soittamalla Vikapalveluumme, 0206 90101 tai Omien sivujen kautta.

  • May 10, 2013
Myös peruskanava pätki viimetalvena aika paljon kun hiihtoa/mäkihyppyä kattelin.

  • Faxaaja
  • May 20, 2013
Laatu ja voimakkuus näyttävät pysyvän kanavalla samalla tasolla koko ajan. Eli tämä nyt näyttää olevan vaan joku Wbox HD2:n vika käsitellä tuota Eurosport HD:n lähetystä. Jos tätä ei kerran esiinny kuin meillä Wbox HD2-boksin käyttäjillä.

  • May 24, 2013
Minulla on myös Wbox2 HD ja linkitetty kaapeli-tv kortti. Eurosport HD kanava on tällä hetkellä katselukelvoton, koska se pikselöityy ja jumittelee 5-10 sekunnin välein. Asun Helsingissä.

  • Faxaaja
  • May 30, 2013
Boksiin tuli päivitys, mutta se ei vaikuttanut ollenkaan tuohon Eurosport HD:n pätkintään.
Eli pätkii edelleenkin.

Nyt on varmistettu sekin että vika on tuossa wbox HD2 boksissa, kun kortin ollessa tv:n lukijassa näkyy Eurosport HD pätkimättä. Eli vika ei ole verkossa vaan Eurosport HD:n lähetyksessä on jotain joka häiritsee tuon Wbox HD2 boksin toimintaa.

Tekeekö sonera ilmoitusta DNA:lle (boksin maahantuoja) vai pitääkö itse alkaa valittamaan siihen suuntaan.

  • May 31, 2013
Hei Nible

Valitettavasti meillä ei ole suoria yhteyksiä maahantuojiin. Voin yrittää välittää viestiä eteenpäin, mutta suosittelen olemaan itse yhteydessä maahantuojaan. Mitä useampi ihminen ilmoittaa ongelmasta, sitä nopeammin maahantuojat yleensä reagoivat asiaan.

  • July 20, 2013
Tätä ketjua kun lukee, ihmettelen, etteikö Sonera pysty ottamaan selvää, jotta mitä "ihmejujua" on EurosportHD-kanavan lähetyksessä, kun mainittuja ongelmia esiintyy monilla? Lässytetään vaan, että "tee vikailmoitus sinne ja tänne", vaikka puoli Suomee tuskailee palstalla????

Ranskan ympäriajoa kun katselen (Sony KDL-W5500, vm -09), niin HD-kuva pysyy upeana, kunnes tulee mainoskatko, jolloin kuva sumenee, väreilee, tärisee jne enemmän tai vähemmän joka mainoksen kohdalla. Kun lähetys palaa pyöräilyyn, väliin kuva palaa itsestään selkeäksi, mutta väliin ei - tällöin auttaa, kun käyttää telkkua jollain toisella kanavalla ja palaa HD.hen - sitten taas ei ongelmia, kunnes tulee uusi mainoskatko. Kaikki muut HD-kanavat mitä oon katsellu (=YLE + 3 + 4 eli ilmais-HD:t) näkyy kunnolla koko ajan.


Olen sekä kaapeli-, että Viihdeasiakas. Ihmettelen, että Eurosporttia (siis edes SD.nä) ei ole valokuitutelkun perustarjonnassa, vaikka siis kaapelista löytyy sekä SD, että HD korttiasiakkaille kortin perushinnalla???

Jos molemmat näkyisi, olisi mukava vertailla kaapeli vs. valokuitu -EurosportHD.iden tasoeroja...

  • Faxaaja
  • July 22, 2013
Juu, tuolla kyseisellä Sonyn mallilla, joka täältäkin löytyy, tekee juurikin noin. Sen sijaan pari vuotta uudempi Sampan D8000 toipuu ongelmasta melkein heti. Mainoskatkolla tuota pikselöintiä ilmenee siinäkin säännöllisesti, mutta se ei jää "päälle" kuten Sonyssa. Laitteissa on siis selviä eroja.
Mutta yhtä kaikki, pakkohan lähetteessä on jotain muista kanavista poikkeavaa olla, kun tuollaista ylipäätään ilmenee. Ja kun muistellaan menneitä, niin pari vuotta sitten NelonenHD ja AnimalPlanet HD:llä oli vastaavaa ongelmaa useita kuukausia - sitten vaan vika yllättäen poistui, ensin toiselta ja noin viikon päästä toiseltakin kanavalta.

  • April 27, 2014
Nyt ensimmäisen kerran voi sanoa että Wbox2 HD ja Eurosport HD toimii ilman pätkimistä. Eli päivitin uusimpaan ohjelmaan 4.3c14 ja nyt pelittää niinkuin pitää.