Skip to main content

Hienosti toimii kaapeli-tv tampereen keskustassa

  • December 11, 2014
  • 5 kommenttia
  • 4 katselukertaa

Todella loistavasti toimii kaapeli-tv tampereella!!!
Tällä viikolla taloyhtiössä siirryttiin soneran kaapeliin ja kas kummaa.. kaikki meni päin veetä!
Kanavat pätkii ja jos ei pätki, niin silloin niitä ei näy ollenkaan, hienoa!
On vedetty telkku tehdasasetuksille ja kanavat haettu uudelleen monta kertaa ja mitään muutosta ei tapahdu.

Asiakaspalveluun ei voi laittaa viestiä ja jos vois, niin voi juma niitä ohjeita siellä..
Oletko kokeillut toista tv:tä, yms.
Sitten lopussa tarvii hyväksyä joku huoltoshitti, että hyvällä säkää pääsee maksaan soneralle viasta, jee jee!

Tuli muuten tässä mieleen, että kuinkas sonera aatteli korvata mulle tästä?
Mulle riittäis joku 100€ lahjus teille.. kiitos!

Tässä vielä kuva hyvästä lähetyksestä:
http://img805.imageshack.us/i/03042011174.jpg/

5 kommenttia

  • April 6, 2011
Kyseessä alueellinen ongelma? Kalevassa näkyi loistavasti. Toki aikoinaan kun siirryttiin TTV:ltä (nyk.Elisan kaapeli) Soneraan niin ongelmia piisasi. Ei näkynyt edes tuollaista kuvaa, vaan vuorokauden luki: "ei signaalia" vaikka kuinka asensit ja väänsit + käänsit :D Tästä vatmaan parisen vuotta ja sen jälkeen ei ole ongelmia ollut.

  • April 8, 2011
Kekkonen: Kaapelitelevision vikailmoituksen voit tehdä joko soittamalla 0206 90101 > 1 (näppäinvalikko) > 3 (Sonera TV) > 1 (Kaapeli-TV asiat) tai TV-palvelujen vikailmoituslomakkeella. Lomakkeelle kirjautuminen tapahtuu Soneran laajakaista- tai matkapuhelinliittymän tunnuksilla, sillä kaapelitelevisioliittymään ei kuulu omia tunnuksia.

  • May 23, 2011
Turha mitään vikailmoituksia laittaa... Meillä kävi asentajakin katsomassa signaalit, mutta mitään todellista ei saatu aikaan. Edelleenkin ylen kanavanipun ohjelmat pätkii ja pimenee omia aikojaan. Pitäisi vissiin vain odotella jos vika jostain syystä itsestään poistuisi.

Jos saisin itse päättää, vaihtaisin vaikka heti takaisin elisan kaapeliin. Kertaakaan kahden vuoden aikana jota ehdittiin tässä talossa käyttää ei ollut mitään vikaa.

Niin ja ongelmathan alkoivat samana päivänä kun vaihdoimme soneran kaapeliin. En ymmärrä mitenkä tässä ei nähdä mitään yhteyttä. Hyssytellään vain että "ei voi mitään ja katsellaan katsellaan..."

Sonera vissiin tarjonnut taloyhtiölle paperilla parhaimman kuulosen kaapelin, mutta todellisuudessa ei tunnu olevan tarjota mitään muuta kuin paskaa laatua ja "joojoo" asennetta...

  • June 13, 2011
Aqb kirjoitti:
Turha mitään vikailmoituksia laittaa... Meillä kävi asentajakin katsomassa signaalit, mutta mitään todellista ei saatu aikaan. Edelleenkin ylen kanavanipun ohjelmat pätkii ja pimenee omia aikojaan. Pitäisi vissiin vain odotella jos vika jostain syystä itsestään poistuisi.

Aqb: Suosittelen vielä ottamaan uudelleen yhteyttä vikapalveluumme, jos ongelma on jatkunut. Odottamaan jäämistä en voi suositella vaan vikapalvelumme on hyvä saada asiasta tieto, jos häiriö ei ollut vielä selvinnyt.

Varmuuden vuoksi kannattaa koittaa vielä digivastaanottimen uudelleen käynnistämistä sammuttamalla laite noin puolen minuutin ajaksi ja varmistaa antennijohtojen kiinnitykset. Uskon kuitenkin, että nämä asiat on jo käyty kohdallasi läpi.

  • July 17, 2011
Onnittelut loistavasta palvelutarjoajan valinnasta. Täällä alkaa operaattorin vaihtolobbaus heti, kun on enemmän aikaa. Yhtä kuraa koko Soneran tarjonta ja asiakkaalla on aina vika.