Asun kerrostalossa Vaasan keskustassa. Minulla on ADSL 24/1 -yhteys, jonka nopeus on aina jättänyt toivomisen varaa. En ole aiemmin ollut yhteydessä Soneraan, koska yhteys on kuitenkin toiminut luotettavasti, mutta ajattelin vaihteeksi katsoa olisiko asialla jotain tehtävissä.
Modeemeina olen kokeillut ZyXEL P-660HW-D1 ja TeleWell TW-EA510v3(c), kummassakin uusimmat firmwaret. Huoneistossa on nähdäkseni vain yksi puhelinpistorasia ja modeemit ovat olleet kytkettynä siihen niiden mukana tulleella lyhyellä johdolla (kokeiltu kahta johtoa ja pistoketta). Ei ole kytkettynä muita puhelinlaitteita.
Kumpikin modeemi näyttää suunnilleen samanlaiset statistiikat:
Toiminnallinen tila ADSL2+
Lähetysnopeus 1023 kbps
Vastaanottonopeus 9573 kbps
SNR (Lähetysnopeus) 10.0 db
SNR (Vastaanottonopeus) 11.4 db
Vaimennus (Lähetysnopeus) 14.6 db
Vaimennus (Vastaanottonopeus) 32.0 db
Soneran nopeustesti antaa kummallakin noin 8 Mbit/s. Kysymykseni onkin, että kannattaako tätä ryhtyä selvittämään pidemmälle? Mikä on seuraava vaihe?
Hitaahko ADSL, mitään tehtävissä?
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.