Eli littymä muutettu osoitteesta toiseen pari viikkoa sitten ja alkoi toimimaan uudessa osoitteessa samana päivänä ilman ongelmia. Kaksi viikkoa toiminut moitteitta, oikealla nopeudella. Tänään yhtäkkiä yhteys on mennyt mykäksi, ilman että kukaan on koskenut mihinkään asetuksiin tai että laitteistokokoonpanoa olisi muutettu.
Mykkä yhteys = selain ohjaa Soneran omalle Laajakaistan rekisteröintisivulle, vaikka liittymä tosiaan on jo rekisteröity ja on jo toiminut. Jos rekkaussivulla painaa jatka-namiskaa, sanoo se hetken kuluttua että liittymä on avattu ja valmis käyttöön, mutta kaikki yritykset johtavat aina uudelleen rekisteröinnin aloitussivulle. Winukan ipconfig /renew sanoo, että DHCP-palvelin ei vastaa. Tällä hetkellä päällä on 10.41. -alkuinen IP-osoite. Ongelma esiintyy kaikilla koneilla (1 x Win XP, 2 x Win 7, 1 x Ubuntu). Ei auta vaikka vedän kytkimen pois välistä ja yritän suoraa seinästä.
Soitto aspaan ei auttanut, kaikki asetukset ovat siellä päässä kuulemma oikein. Automaaginen puhelinrobo sanoo myöskin että yhteyden pitäisi olla kunnossa. Ennen vikailmoituksen tekoa päätin vielä täältä kysellä apuja ja vinkkejä.
Hoasnet 100/10, toimivan liittymän yllättävä DHCP-ongelma
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.