Skip to main content

Huawei lakkasi toimimasta

  • December 11, 2014
  • 3 kommenttia
  • 4 katselukertaa

Hei,

Lähes pari vuotta ongelmitta toiminut nettitikku Huawei E1552 lakkasi yllättäen toimimasta ja alkoi antamaan virheilmoitusta ”Error 797, modeemia ei löydy". Olen poistanut ja asentanut uudelleen Mobile Partnerin ja nettitikun ajurin sekä kokeillut sitä muissa usb-porteissa, mutta mikään ei ole auttanut.
Windowsin päivityshistoriasta näytti että viimeisellä yhteyskerralla olisi ladattu ja asennettu jokin Win7:n päivitys, joten liittyyköhän siihen. En voi kokeilla kun ko. päivitys ei ole enää poistettavissa koska myöhemmin asentautunut service pack on poistanut sen listalta.

Mobile Partnerista käsin voi lähettää ja ottaa vastaan tekstiviestejä ja laitehallinnan mukaan modeemi toimii ok. Toiseen tietokoneeseen kytkettynä nettitikku toimii, joten ongelma ei ole tikussa tai liittymässä.

Määräaikainen liittymä on juuri päättymässä ja sain ”lahjatikun” Huawei E173, mutta ei toimi sekään tässä koneessa. Edellinen virheilmoitus jäi pois, mutta yhdistämisyritys antaa saman tien ilmoituksen ”Yhteys lopetettu”.

Onkohan tehtävissä muuta kuin todeta että nettitikut eivät toimi enää tässä koneessa ja irtisanoa sopimus. En viitsisi alkaa lataamaan käyttistäkään uudelleen.

Terv. Arto

3 kommenttia

  • October 14, 2011
Hei aep47: Oletko ladannut uusimman päivityksen Huawei e1552 tikkuun? Päivitys löytyy täältä.

Eli jos tikku toimii toisessa tietokoneessa, niin jotain tekemistä tällä on Win 7:n päivityksen kanssa.

Mikäli lahjatikku Huawei e173 ei toimi, niin poista koneella oleva Mobile Partner ja asenna uuden tikun kautta Mobile Partnerin uudempi versio.

Jos näistä toimenpiteistä ei ole apua, niin suosittelen ottamaan yhteyttä Vikapalveluumme joko soittamalla tai jättämällä palvelupyynnön Omilta Sivuilta. Yhteystiedot löytyvät täältä.

Toivottavasti saat nettitikut toimimaan!

Ps. Olethan sinäkin jo tutustunut Facebook-sivuihimme ja liittynyt tykkääjiin? http://www.facebook.com/sonera

  • October 14, 2011
Kiitos vastauksesta. Olen ladannut E1552:een tuon päivityksen ja vanha Mobile Partner on poistettu ja E173:n mukana tullut asennettu tilalle.

Tuskin vikapalvelunnekaan osaa antaa muuta neuvoa jos sinäkään et ole kuullut tällaisesta ongelmasta. Varsinkin jos liittyy siihen Win7-päivitykseen. Muistelen että oli jotain haittaohjelmiin liittyvää.

Terveisin Arto

  • October 14, 2011
Hei aep47: Tarkistin tätä asiaa vielä Teknisestä Tuestamme ja sain vinkin, että voisit vielä kokeilla onnistuisiko koneelle ”palauttaa” aikaisempi päivitystaso?

Mikäli tämä ei onnistu, suosittelen sinua olemaan yhteydessä Helpson-palveluun joka osaa auttaa kaikkeen tieto-tekniikkaan, liikkuvaan ja kiinteään laajakaistaan ja kodin elekroniikkaan liittyvissä ongelmissa. Lisätietoa ja numeron Helpsoniin löydät täältä: http://www.helpson.fi/.

Toivon mukaan saat ongelmasi ratkaistua.