Skip to main content

Huewei E353 nettitikku Windows 8 kone?

  • December 11, 2014
  • 2 kommenttia
  • 5 katselukertaa

Vanha XP kone, jolla ko nettitikkua olen käyttänyt on sanomassa sopimustaan irti ja kun Microsoftin päivityksetkin ovat loppumassa ostin Windows 8 läppärin (muilla käyttiksillä olevia läppäreitä ei edes tuntunut olevan missään).

Kun laitoin Huawei E353 nettitikkuni siihen kiinni, ei yhteys muodostunutkaan. Laite käsittää sen USB muistina.

Soneran sivujen nettitikkujen käyttöönotto-ohjeissa ei minkään tikun kohdalla (ainakaan niiden, joita tsekkasin) ollut mitään ohjetta Windows 8 koneen osalta. Kaikki yhteensopivuustaulukotkin loppuvat Windows 7:ään.

Siis miten ko nettitikun saa toimimaan Windows 8 koneessa?

2 kommenttia

  • October 4, 2013
Ohjeita näyttää löytyvän ainakin Saunalahden palstalla. Sieltä ohjeilla sain itsekin kaverin E353 toimimaan win kasissa.

http://yhteiso.elisa.fi/t5/Mobiililaaja ... 168#M25490

  • October 4, 2013
Hei Isto1234!

Kiitos erittäin hyvästä palautteestasi.

On totta, että Soneran Ohjeet ja vinkit -sivuilla ei vielä ole tarkempia ohjeita liittyen nettitikkuihin ja Win8:aan.

Palautteesi on ohjattu eteenpäin asiasta vastaavalle taholle. Toivottavasti asiaan saadaan korjaus mahdollisimman pikaisesti.


t: Tapani V