Skip to main content

Hyvitykset

  • December 11, 2014
  • 1 kommentti
  • 10 katselukertaa

Hei!
Saimme aikasemmin hyvityksiä liittymämme onglemien takia, mutta hyvitykset eivät ole tulleet laskuissa ihan niin kuin puhelimessa oltiin sovittu. Nyt hyvityksiä on annettu laskuissamme on tullut 9,98€/kk vaikka ne piti tulla könttänä (eli yksi lasku kuittaantuisi kokonaan ja seuraava osittain). Hyvityksiä pitäisi nyt olla sen verran jäljellä, että tämä lasku saataisiin kuitattua sellaisenaan ilman että minun pitäisi siitä maksaa. Voitteko tehdä tämän? En jaksaisi enää soitella asiakaspalveluunne tämän asian tiimoilta.

1 kommentti

  • May 24, 2012
Hei Inotti !

Tarkistin laskutuksesi ja kyseisellä laskulla laskutetaan kahdesta eri liittymästä. Eli hyvitys on kohdistettu nyt vain sinun toiselle liittymälle ja sitä liittymää hyvitetään niinkauan kunnes hyvitys on kokonaan kuittaantunut.

Jos oli tarkoitus että hyvityksellä kuitataan molempia liittymiä eli suoraan laskun loppusummasta, niin otathan yhteyden Asiakaspalveluumme p.0200 17000 ma-pe 8-20, la 9-16.30.