Hei,
Taloyhtiössämme otetaan huomenna käyttöön taloyhtiölaajakaista jonka takia oma 24/2 liittymä päivittyy 100/10 liittymäksi automaattisesti koska minulla on Sonera KotiTV käytössä.
Aiemmin minulla on ollut Zyxelin modeemi Soneran toimittamana, joka päivittyi Thomsonin TG-789 malliin avatessani KotiTV palvelun.
Nyt tänään postissa saapui jälleen uusi modeemi, Inteno DG201-L2. Ehdin jo irroittaa Thomsonin koska paketti päällisin puolin lupasi, että kyseessä on malli joka sisältää Gigabitin reitittimen:
ADSL2+, ******
4 LAN ******
2 Ports, 10/100/[u:6rp0nklg]1000 base-T[/u:6rp0nklg]
jne...
Hämmästys oli suuri, koska paketista löytyikin jälleen kerran neliporttinen ja "vain" 100 megainen laite. Onko tämä virhe ja jos ei niin mitä hyötyä/eroa uudella laitteella saavutetaan verrattuna vanhaan Thomsoniin, jos mitään?
JA kun katsoin toista ketjua, niin tuli mieleen että olenko saanut väärän laitteen?
"Thomson TG789 tilalle tulee aina jatkossa Inteno DG301, mikäli viihdepaketin palvelureititin vaihdetaan. Eli jos sinulle on lähetetty uusi laite, niin sieltä tulee Inteno."
http://www5.sonera.fi/keskustele/viewtopic.php?f=104&t=14283&p=65133&hilit=inteno+dg301#p64729
Inteno DG201-L2
Rekisteröidy
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.