Skip to main content

Ja taas pätkii

  • December 11, 2014
  • 2 kommenttia
  • 2 katselukertaa

Ei ...tana tään Soneran netin kanssa. Jo 3. kerta puolen vuoden sisällä kun netti alkaa pätkimään.

Edellinen pätkimisjakso saatiin korjattua linjanopeutta laskemalla. Tällä kerta ADSL-linja menee poikki vähänkin raskaamman (pelikäytön) käytön seurauksena. Pätkimistä kestänyt nyt viikon, on tässä kokeiltu vaihtaa modeemia (Thomson TG789vn), mutta ei tilanne parane. Kaiken tämä pätkimisen alkulähde on talotekniikan "uudistuminen" VDSL2-tekniikkaan viime joulukuussa.

Onko Soneran käyttämän alihankkija firman tumpelot käyneet taas säätämässä laitteita talojakamossa? Ennen tätä VDSL-paskaa netti toimi lähes täydellisesti 3,5 vuotta. Tätä nykyistä joutuu nyt taas pyytää Soneraa korjaamaan vian. Luulisi, että Soneraakin kinnostaisi korjata viat kerralla kuntoon. Nyt joutuvat parin kuukauden välein tekemään säätöjä laitteisiin.

Mitäs näistä voisi päätellä:
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3,5 / 3,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,1 / 8,1
System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / IKNS
Loss of Framing (Local/Remote): 27 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 3 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): -
Error Seconds (Local/Remote): 43 / 45
FEC Errors (Up/Down): 626 / 626
CRC Errors (Up/Down): 6 / 485
HEC Errors (Up/Down): 83 / 0

2 kommenttia

  • June 9, 2011
Tuntuu vähän joka paikassa olevan samaa ongelmaa.

  • June 10, 2011
Flits kirjoitti:
Tuntuu vähän joka paikassa olevan samaa ongelmaa.



Asentaja soitti aamula ja sanoi käyvänsä talojakamossa vaihtamassa porttia, toivotaan että tuolla palautuu normaaliksi. Olisko lämpmillä keleillä jotain tekmistä? Soneran laitteet ei kestä korkeita lämpötiloja talojakamossa? Eilen pätkiminen vain pahetui, linja menee poikki vaikkei nettiä edes käytä!
Sonera KotiTv palvelukin on yhtä tyhjän kanssa jos nettiyhteydet ei pelaa. Eilenkin KotiTv pätkä 5 minuutin välein illalla klo 22 jälkeen.

Kyllä tässä joutuu vakavasti miettimään laakaistaoperaattorin vaihtoa lomien jälkeen.


Edit: Asentaja kävi tänään fiksaamaassa liitäntöjä talojakamossa. Soitti ennen ja jälkeen asennuksen. Ei lähtenyt netti heti toimimaan, mutta asentaja lupasi soittaa jonnekkin, mistä sitten ajettiin uusi profiili ja tämän jälkeen lähti netti toimimaan. Esimerkillistä toimintaa tältä vanhemmalta Realcomin Oulun asentajajampalta. Keskiviikkon jätin vikailmoituksen ja perjantaina homma oli korjattu. Kerrankin toimi nopeasti vikakorjaus.