Meillä pitäisi olla nopein tänne osoitteeseen saatava laajakaistayhteys 24 Mbit/s, joka on hankittu jo neljä vuotta sitten. Kuitenkaan koskaan ei tuota nopeutta ole ollut. Nopeimmillaan on ollut n. 13 Mbit/s ja nyt pari kuukautta nopeus on ollut vain n. 8 Mbit/s luokkaa.
Onkohan mitään yhteyttä viimeiseen nopeuden 8 Megaisksi laskuun sillä että taloomme on tullut parisen kuukautta sitten uusia asukkaita, joilla näyttää olevan myös Soneran langaton laajakaista?
Jospa me kaikki jostain syystä saamme yhteyden samalla nopeudella, riippumatta mistä olemme sopineet ja maksamme?
Olemme testanneet taloudessamme jo aikoinaan eri modeemeilla yhteyttä ja koneetkin ovat vuosien varrella vaihtuneet, mutta yhteys ollut aina yhtä hidas. Mistähän moinen mahtaa johtua?
Asia tuli taas ajankohtaiseksi, kun olisi aika uusia määräaikainen laajakaistasopimus. Emme oikein viitsisi maksaa turhaa sellaisesta nopeudesta, joka ei toteudu. Myöskään Sonera Viihde ei toimisi meillä.
Jospa 24 Mbit/s nopeus meillekin joskus?
Rekisteröidy
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.