Skip to main content

Jumittunut Thomson TG 789 ja päivittäinen pätkiminen

  • December 11, 2014
  • 2 kommenttia
  • 2 katselukertaa

Heinäkuusta asti jatkunut pätkiminen ja perjantaina 2.8. kokonaan jumittunut modeemi alkaa ottaa päähän. Netti lakkasi illallla (normaalisti) toimimasta,tälläkertaa etupuolella paloi kaikki ledit,takana ei mitään.Resetointi ei toiminut(40 sek-2 min) useasta yrityksestä huolimatta.Kaikki johdot irti,uudestaan useita kertoja,ei vaikutusta.Jätin laitteen virrallisena yöksi ja tilanne korjaantui.Tosin hidas 8.58/0.86Mb/s.
Vika ilmeisesti modeemissa?Mistä uusi?

2 kommenttia

  • August 12, 2013
Hei auttta-5

Vilkaisin liittymääsi ja näyttäisi että hidastelusi johtuu liian suurista vaimennuksista. Onko sinulla käytössä jokin muu puhelinkaapeli alkuperäisen thomsonin mukana tulleen tilalta tai oletko jatkanut sitä toisella johdolla?

Mikäli asunnostasi löytyy muita puhelinpistokkeita, kannattaa yhteysnopeutta testata myös niistä. Mikäli nopeudet ovat silti alhaiset (alle 13mbit) kannattaa asiasta jättää vikailmoitus. Vikailmoituksen voit jättää soittamalla vikapalveluun tai jättämällä palvelupyynnön omien sivujen kautta.

  • August 14, 2013
On kokeiltu toisesta pistokkeesta,ei vaikutusta nopeuteen.Nopeus vaihdellut 3-16 M/0.86.Nopeus ei ole niinkään ongelma vaan se pätkiminen.Tv;n katselu tuskastuttavaa.Modeemin johto Thomsonin oma(musta) n.2m,ei jatkoja. Tarkistin puhelinpistokkeiden kytkentöjä,ei mitään silminnähden vialla,ruuveja kiristelin kykennöistä.Aiemmalla modeemilla ei ollut mitään ongelmia.En viitsisi ostaa toista modeemia vain kokeillakseni yhteyttä.Ja laitteethan on Soneralta,Soneran omaisuutta.Ajattelin viedä modeemin testattavaksi tietokoneliikkeeseen ,jos siinä ei ole vikaa,mitä sitten?Vai tilaanko Soneran asentajan?
15.8. Haettu TTY;ltä lainaksi toinen modeemi,malli sama,ja ostettu uusi adapteri puhelinpistorasiaan.Kokeilen viikonlopun yli.