Skip to main content

Kalasteluyritys

  • December 11, 2014
  • 3 kommenttia
  • 0 katselukertaa

Hei,

koska teillä ei näytä olevan mitään sähköpostiosoitetta, jonne voisi fiksusti tästä ilmoittaa, ilmoitan tässä.

Kalasteluviesti otsikolla "Viimeinen lasku (S884D8FG55G)‏". TeliaSoneran logo siinä on, mutta teksti äärimmäisen huonolla suomenkielellä kirjoitettu. Lähettäjänä "Service Sonera" ja osoitteesta internetsecurity@sonera.fi".

" Hei,

Tämä sähköposti lähetettiin ilmoittaa teille, että olemme pystyneet käsittelemään maksua viimeinen lasku.
Tämä voi olla yksi tai kaikki seuraavista syistä:

Viime muutos henkilökohtaisia tietoja. (Esimerkki: laskutusosoite, puhelinnumero)
Lähettäminen virheellisiä tietoja aikana lasku betalinzg prosessin.
Kyvyttömyys tarkasti tarkistaa asettamalla valintoja maksunsaantiin sisäinen virhe meidän.

Tämän vuoksi, jotta palveluksessanne s, n ei keskeydy, pyydämme sinua vahvistamaan ja päivittämään laskutustietosi tänään:
> Klikkaa tästä LINKKI POISTETTU"

Kalastelu tuli sähköpostiosoitteeseen, joka on teidän tiedoissa. Samoiten laskutustavan olen vaihtanut äskettäin. Vähän alkoi haiskahtamaan tämä homma nyt. Olisiko päässyt tiedot vuotamaan? Yhteyttä voipi ottaa (haatja-23).

3 kommenttia

  • August 22, 2012
Hei Haatja-23,

Selvitämme asiaa.

Varmaan on sanomattakin selvää että kyseiseen viestiin ei kannata vastata eikä sen linkkejä availla.

  • August 22, 2012
Tämä selvä.

  • August 22, 2012
haatja-23 kirjoitti:
Tämä selvä.


Jaa no näyttääpi olevan asia jo iltap*lehdistön tiedossa ja ilmeisesti joku yleinen kalasteluviesti.