Skip to main content

Käyttöönotto ongelmia

  • December 11, 2014
  • 4 kommenttia
  • 5 katselukertaa

Terve!
Olen juuri muuttanut ja tahtoisin kokeilla hoasin perusnetin toimivuutta. En ole hommannut moodemia tai routeria, pelkällä cat5e ethernet kaapelilla yhdistänyt läppärin seinään. Internet asetuksista näyttää vihreää valoa "connected", mutta selaimet eivät yhdistä käyttöönoton aloitussivuun tai mihinkään muuallekaan. Vaatiko jo pelkkä käyttöönotto hankkimaan välikapineen? Mielummin testaisin nettiä ennen kuin lähden reittimeen sijoittamaan. Kiitos.

- kake

4 kommenttia

  • June 15, 2012
Moikka ragekage,
Pelkkä kaapelin veto seinästä läppäriin riittää eikä ylimääräisiä välikapineita tarvitse hankkia.
Tässä tapauksessa suosittelen sinua olemaan yhteydessä meidän Myyntipalveluumme, jossa aktivoimme liittymän käyttöösi parissa tunnissa. Varaathan esille HOAS tunnuksesi, jota tarvitsemme tilauksen yhteydessä.

  • June 20, 2012
Hei! Olin yhteydessä myyntipalveluunne ja me teimme sopparin 10m laajakaistayhteydestä. Sama ongelma kuitenkin vaivaa yhä. Toimitusvahvistus ähköpostia lainaten "Liittymän asennus- ja käyttöohjeet löytyvät osoitteesta www.sonera.fi/avustaja". Sivulta ei suinkaan löydy asennusohjeita vaan windowsille suunnattu apuohjelma. Tilausnumeroni on 4513050
Kiitos avusta!

  • June 20, 2012
lisäyksenä edelliseen; tein sopparin eilen, jolloin minulle luvattiin toimivuutta ja jo samalle illalle. tietokoneeni on siis macbook, jolla kyseinen apuohjelma ei pyöri

  • June 21, 2012
ragekage: Liittymäsi on aktivoitu ja käytettävissä. Katsoin eilisen päivän tietoja ja tietokoneesi on saanut liikennöintiä varten IP-osoitteen. Nyt vaikuttaa siltä, että MAC koneessasi on jokin asetus, joka estää liikennöinnin.

Voisit katsoa verkkoasetukset ja selainasetukset -ohjeista apuja.