Skip to main content

Koti-tv pätkii ja tallennuksia häviää

  • December 11, 2014
  • 5 kommenttia
  • 19 katselukertaa

Ongelmana on noin kahden viikon ajan jatkunut koti-tv lähetyksen katkeaminen. Tallennukset eivät aina ole onnistuneet (sekä digiboksin että verkon puolella), koska lähetys on katkennut. Myös joitakin tallennuksia on hävinnyt itsestään. Nyt muutaman päivän aikana tv-lähetys on katkennut aina, ehkä jo 10 minuutin jälkeen, kun modeemi ja digiboksi on käynnistetty kotitv:n pikaohjeiden mukaisesti. Lähetyksen katketessa tulee "loading KreaTV" -tila, jossa yleensä neuvotaan tarkistamaan kaapelit ym. ja käynnistämään laitteisto uudelleen.
En ole resetoinut digiboksia vielä, koska en haluaisi menettää kaikkia tallennuksia, jotka digiboksilla on. Ja luulenpa, ettei se resetoiminen helpota tilannetta, jos vikatilanne johtuu jostain alueellisesta häiriöstä. Testasin latausnopeuden (11,14 Mbit/s) ja lähetysnopeuden (2,21 Mbit/s).
Mikähän tuossa kotitv:ssä on vikana? Onko Oulun seudulla joitain verkkoasennuksia, mistä jatkuva lähetyksen katkeaminen johtuu? Ja milloin tähän vikatilanteeseen saisi pysyvän ratkaisun?
Ensimmäistä kertaa kotitv:n hankkiminen harmittaa, vaikka se on ollut jo käytössä noin vuoden.

5 kommenttia

  • August 26, 2011
Lisäisitkö Profiilisi tietoihin asiakasnumerosi tai liittymänumerosi, niin voisimme tutkia tilannetta tarkemmin? Tiedot eivät näy keskustelupalstan muille käyttäjille.

Ilmoita tähän ketjuun, kun olet lisäyksen tehnyt.

  • August 26, 2011
Asiakasnumero on lisätty profiiliin.

  • August 27, 2011
Unohdin mainita, että aina lähetyksen katketessa ja sen latautuessa uudelleen, tv-näytössä näkyy tiimalasin näköinen symboli oikeassa yläreunassa. Silloin tallennetut-kansiossa digiboksilla olevat tallennukset ovat kadonneet, kuten myös ohjelmoinnit. Verkon puolella olevat tallennukset ja ohjelmoinnit ovat kuitenkin tallessa.

  • September 5, 2011
Nyt en enää tiedä, onko vika digiboksissa vai modeemissa.. Yhteys on katkennut lukuisia kertoja, kun katsoo telkkaria livenä tai digiboksilla olevia tallennuksia ja myös videovuokraamo pätkii. Ja mysteerinen tiimalasia muistuttava merkki näkyy aina sen jälkeen, kun yhteys katkeaa ja software latautuu uudelleen. Verkon kautta tallennettuja ohjelmia katsellessa yhteys ei ole kertaakaan pätkinyt.
Resetoin tänään digiboksin ja ongelma ei kadonnut. Ihmeellistä olikin, että digiboksilla olevat tallennukset säilyivät, vaikka palautin tehdasasetukset. Tietäiskö kukaan mistä tämä vika oikein johtuu? Alkaa pikkuhiljaa kärsivällisyys loppua, ku aina saa jännittää, milloin yhteys katkeaa..

  • September 8, 2011
Olitkin tehnyt tästä vikailmoituksen jo 6.9.