Skip to main content

KotiTV liittymällä ei nettipelit onnistu

  • December 11, 2014
  • 13 kommenttia
  • 1 katselukerta

Vaikuttaa siltä että thomson tg784 reitittimellä onnistuu vain pätkivät tv-kanavat sekä kevyt nettisurffailu.Konsolipelaaminen on tuskaa.Kaikki pelit poikki 20min jälkeen ,jos nyt yleensä pääsee pelaamaan johtuen NAT3 tilasta.Teknisessä tuessa oltiin lähinnä sitä mieltä ,että vaihda liittymää(ilmeisesti oli päivän loka kiintiö täynnä).Googlattu on ,myös seurattu tätä palstaa ja portit availtu ,sekä palomuuri .Olen käsittänyt että laajakaista liittymällä24/1 näin kovaan hintaan pitäisi myös päästä nauttimaan koko kaistasta.Kiva selittää myös muille perheenjäsenille. Turha antaa soneralta päin mitään poliitikkojen vastauksia.Sonera on näköjään rakentanut liittymän vain koti-tv palveluja varten.EI meille tosi käyttäjille.

13 kommenttia

  • March 15, 2011
Toimivatko pelit toisella modemilla paremmmin?

  • March 16, 2011
Niin meinaatko että joka kerta kun meillä joku alkaa pelaamaan ps3 tai xbox nettipelejä juostaan vaihtamaan modeemi seinään.Vanha luhtitalo yksi puhpistoke käytössä.Thomson tg784 pojan makuuhuoneessa ja xbox360 ja pöytäkone kaapelilla..Taas olohuoneessa ps3 ja kannettava langattomasti ja motorola vip1903 kaapelilla.Elikkä kun thomsonin sisäiseen palomuuriin ei pääse käsiksi niin sammutellaan kanavat ja muut laitteet ,kun joku alkaa pelaan.

  • March 18, 2011
Meinasin sitä, että toimiiko toisella modeemilla paremmin eli jääkö ongelma todellakin Thomson-palvelureitittimeen, vai onko yhtedessä muuten ongelmaa. Käytössä oleva Koti TV vie tietenkin huomattavan osan ADSL-yhteyden kaistasta.

Thomson TG784:n palomuuri on ohitettavissa eli voit tehdä tarvittavat porttiohjeukset laitteen hallinnasta.

  • March 21, 2011
Nettipelit toimii kuin junan vessa kun vaihdoin elisa-kotiboxin, millä kokeilin ja jopa pääsen kaikille http://www.sivustoille mm. veikkausforum, minne en ole päässyt vielä kertaakaan.Nopeus mitattu: 12 mbit..Olen tehnyt porttiohjaukset sekä palomuuri pois ,konsolifin sivustoa luettu.En todellakaan ole ainoa tämän surkean thomsonin purkin kiroaja.Myöntäkää nyt vihdoinkin että vika on teidän modeemin.Odotan mielenkiinnolla mitä tehdään?ELIKKÄ KAIKKI ONGELMAT POISTUIVAT KUN KOKEILIN TOISELLA MODEEMILLA.

  • March 23, 2011
Asia selvä, pelit toimivat toisella modeemilla. Jos ei Thomson-palvelureitittimen porttiohjaukset auta pelien toimintaan sen läpi, niin sen parempaa keinoa ei ole tarjolla. Koska tiedät itse mitä pelejä asia koskee, niin etsi ohjeita ja muiden käyttäjien kokemuksia tältä palstatalta (sanahaku oikeassa yläkulmassa) tai googlettamalla.

Jos epäilet että Soneran toimittama Thomson TG784 on viallinen, tee siitä vikailmoitus. Tämän tyyppinen asia on hyvä ilmoittaa Laajakaistan vikailmoituslomakkeella. Lomakkeella ei ole omaa kohtaa modeemin vioille, mutta valitse Laajakaista ADSL / Laajakaista Extra - ADSL ja luovi lomake läpi sopivilla valinnoilla, kunnes pääset sen viimeiselle sivulle. Lisätiedot-kenttään voit kertoa mistä on kyse ja Vikapalvelu ottaa sinuun yhteyttä lomakkeen vastaanotettuaan.

  • April 7, 2011
No niin nyt on vaihdettu tg784 takuuseen ja tilalle tg789.Pätkiminen loppui ja jopa kaikki sivustotkin aukeavat,mutta nyt kaikki konsolipelit ja osa pc -peleistä lakkasivat toimimasta kokonaan.Samat asetukset tehty kuin aikaisemmin.Elikkä olette selvästi laskeneet keskeneräisen tuotteen markkinoille.Helpsonille soitto maksoi 20e jotta sain kuulla että moodeemi on pudonnut asetuksilta.Olen mielestäni antanut siimaa aika paljon,nyt alkaa pikkuhiljaa tuntuun siltä,että täytyy harkita KOTIMAISELLE OPERAATTORILLE siirtymistä.

  • April 11, 2011
Anna vaikka yksi esimerkki siitä mikä ei toimi, niin saatat saada täsmällisen ohjeen joltain toiselta käyttäjältä kuinka saat sen toimimaan Thomson TG789vn läpi. Kyseisiä laitteita on paljon Soneran laajakaista-asiakkailla ja osa heistä varmasti myös pelaa sen kautta onnistuneesti.

  • April 13, 2011
Tässä tulee,esim: fifa11 näyttää firewall status :restrictive ja nhl11 ei toimi myöskään ja pojalla mm,nämä pelit black ops,wow.Enkä ole vielä mistään löytänyt kommenttia, että joku olisi saanut nämä toimimaan.NAT3 JA NAT2 tilassa on useat onlinepelit tuomittu .Vaikka on tehty porttiohjaukset oikein ja otettu palomuuri muka pois päältä.Monessa muussa modeemissa ne alkavat toimiin automaattisesti.Katsos monelle isipapalle ja pojalle nämä asiat eivät ole kiveen hakattu.

  • April 15, 2011
Nimimerkki Tuliainen sai Xboxin ja Thomson TG789vn toimimaan hyvin yhteen pelkästään kytkemällä UPnP päälle. Pelikonsoliin automaattinen IP-osoitteen haku päälle eikä tarvitse tehdä porttiohjauksia Thomsoniin. Lue lisää ketjusta otsikolla Xbox 360 (cod7 black ops nettipeli) pelaaminen.

  • April 15, 2011
Mielestäni kerroin, että kaikki on kokeiltu myös nämä toimenpiteet ja paljon muuta..Ja tiedoksi kyseessä on PS3 pelit.Kyseinen nimimerkki on varmaan ensimmäinen joka on saanut toimiin ja millähän peleillä?

  • April 15, 2011
En arvannut että "kaikki on kokeiltu" tarkoittaa myös UPnP:n ottamista käyttöön. Nimimerkki Tuliaisen ohje vaikutti hyvältä ja yksinkertaiselta tavalta saada konsolin yhteys toimimaan Thomson TG789vn -reitittimen läpi.

Kannattaa googlettaa sopivilla hakusanoilla ohjeita, ellei tällä palstalla joku Thomson TG789vn & PS3 -käyttäjä anna neuvoja kuinka homma alkaa toimimaan.

  • May 25, 2011
[u:1pqujvtg] Thomson TG789vn [/u:1pqujvtg] (paska)
alkaa pikkuhiljaa vituttaan tää. World of Warcraftissa voi tehdä yhtään mitään, kaikki kokeiltu. Netti muutenkin toimii hitaasti.

Toimiiko Koti TV jos vaihdan Thomson TG789vn pois ja tilalle joku perus Zyxel modeemi esimerkiksi, josta Ethernet kaapeli Thomson TG789vn.

Miksi sonera ei voi korjata ongelmaa, antaa vaikka uutta modeemia meinaan tekisi kyllä mieli vaihtaa elisaan tai johonkin muuhun....

  • May 26, 2011
Kokemuksien mukaan soneralta on ihan turha odottaa mitään apuja tilanteen korjaamiseksi..kunhan oma sopimus loppuu, vaihtuu kyllä operaattori samantien.