Skip to main content

Laajakaistan muutto kestänyt kohta kuukauden

  • December 11, 2014
  • 16 kommenttia
  • 5 katselukertaa

Vaikka ymmärrän, että syy alkuperäiseen kestoon oli lähinnä joulupyhät, jotka nyt sattuivat tänäkin vuonna tuohon joulukuun tienoille, oli silti sovittu, että Joulukuun 31. päivä, vuonna 2012, joku "asentaja" tai vastaava henkilö hoitaa yhteyden kuntoon eikä minun tarvitse tehdä muuta kuin laittaa modeemi päälle. Nyt 1.1.2013 modeemi on päällä, eikä sieltä kyllä tule läpi bitin bittiä.

Nyt sitten tilanne on tämä: tarvitsen kiinteän laajakaistan. Olen pärjännyt tähän mennessä jakamalla wlan yhteyden puhelimestani ja käyttämällä pöytäkoneessa nettitikkua. Tämä ratkaisu EI OLE mitenkään ideaali ja ei todellakaan ole pitkäaikainen.

Mikäli joku, jossain, joskus, pystyisi ystävällisesti minulle kertomaan miksi olen vieläkin ilman kunnollista kiinteää laajakaistaa? Asiakaspalvelussa sanoivat että toimitus kestää. Miksi näin?

16 kommenttia

  • January 2, 2013
Hei taxet,
Kyselin toimituspuolelta tästä, ja ikävä kyllä asia on juurikin niin että työruuhkan vuoksi asennuksia on viivästynyt ja tämän vuoksi ei kaistaasi päästy asentamaan maanantaina kuten alunperin on pitänyt. Toimituksen porukka on nyt kuumeisesti purkanut ruuhkaa ja ilmoittavat sinulle heti kun tarkka asennuspäivä saadaan asennuspuolelta selville. Pahoitteluni tästä harmista!

  • January 5, 2013
Nonii heippodei täältäki! Muutto tuli joulukuun alussa ja aspasta sanottiin ensin että 3.12 asennetaan laajakaista uuteen osoitteeseen no ei tietenkään toimi ja sitten tuli viesti että 21.12 no ei toimi vieläkään. tänään on 5.1????? muutenkin laskutus on päin mäntyä ja aina saa taistella soneran kanssa. voi luoja kun tästä pääsisi eroon! niin ja se liittymä tulee millon????? viime osoitteessa oli samanlaista. ensin sai odotella kuukaudenpäivän nettiä ja sitten hups ei kotitv toimi. Ja ihan ensimmäisellä kerralla tuotiin kotitv vermeet kotiin asti ja ilmotettiin 2 viikon päästä että ei ne toimikaan siellä että vaihdetaankos liittymää kun ei toimi:D

  • January 7, 2013
Moi pulu1990,
On kieltämättä ollut turhan hankalaa nyt! Kyselin toimituspuolelta tästä, sain tiedon että asennuspäiväksi on varattu 9.1, eli ylihuomenna on tarkoitus kytkentä saada valmiiksi. Kiitos kärsivällisyydestäsi!
Tästä näyttäisi jotain hyvityksiä jo tehdynkin, eli lasku jonka eräpäivä olisi ollut 31.12. on kuittaantunut kokonaan pois.

  • January 11, 2013
Omilla sivuilla tilauksen käsittely kesken ja nettihän ei toimi:D voinko irtisanoa tämän liittymän??:D 3 kertaa on "asennettu" :D 3.12 eipä varmaan muistettu kytkeä, sama juttu 21.12 ja nyt 9.1:D mihin voin ottaa oikeasti yhteyttä että pääsen tästä eroon?

  • January 11, 2013
pulu1990: Kyllä on todella takkuista ollut ja ymmärrän, että alkaa pikkuhiljaa kärsivällisyys loppumaan. Kyselin tätä jälleen toimituspuolelta ja he kertoivat jopa kahden asentajan käyneen tätä hoitamassa sovittuna 9.1. päivänä. Kuitenkaan toimituksesta ei nähty, että modeemi olisi ns. linjoilla, joten tulimme tulokseen, että meidän toimituksesta soitetaan sinulle vielä tänään. Onhan tämä ok?

  • January 11, 2013
joo siis modeemihan ei ole kiinni tällä hetkellä, koska en ole kotona ja vie sähköä. en kai minä sitä jätä sinne päälle moneksi viikoksi?:D 19.12 laitoin modeemin päälle ja 6.1 otin pois koska lähdin reissun ja en nähnyt aihetta pitää sitä päällä. 7.1 vastasitte että 9.1 asennetaan. miksei sitä asennettu sovittuna 3.12 tai 21.12 kun olin varta vasten pitänyt modeemia päällä? en kai odottele modeemi päällä kotona että millonkohan laittaisitte netin?:D

  • January 11, 2013
pulu1990: Modeemi olisi kyllä hyvä laittaa päälle sovittuna asennuspäivänä, mutta eihän siinä mitään, jos reissunpäälle silloin juuri sattuu. Meiltä yritettiin soittaa sinulle, mutta yhteyttä ei saatu.
Kannattaa tosiaan kokeilla toimiiko netti, kunhan pääset kotiin. Palataan vielä asiaan, jos tarvetta on.
Mukavaa reissua sinulle.

  • January 19, 2013
nonii! Jokohan voisitte laittaa sen netin toimimaan?:D:D kohta 2 kk odotettu!!!!!!!!!

  • January 19, 2013
[quote="pulu1990"]nonii! Jokohan voisitte laittaa sen netin toimimaan?:D:D kohta 2 kk odotettu!!!!!!!!! niin ja kehtasitte lähettää joulukuusta laskun!:D ja vielä kanavapaketista mikä pitäisi näkyä ilmaiseksi. miten saan irtisanottua tämän? rupeaa riittämään

  • January 21, 2013
Hei pulu1990 ,

selvitysteni mukaan liitymä olisi toimitettu uuteen osoitteeseen 11.1.2013. Tänään on tehty toimituksen tarkastus. Joudumme ikävä kyllä vielä odottamaan että asentaja saadaan paikan päälle ongelmaa selvittämään. Toivottavasti kärsivällisyytesi vielä riittää. Toimituksesta ollaan sinuun yhteydessä puhelimitse mahdollisimman pian.

Pahoittelen tästä viivästyksestä sinulle aiheutunutta harmia ja vaivaa. Toivotaan että saamme yhteydet pelaamaan pikimmiten.

  • January 21, 2013
Ei riitä enää kärsivällisyys. Mitä korvauksia voin saada? Ja se lasku pois sieltä. 2 kk ilmainen laskut?

  • January 22, 2013
Hei pulu1990 ,

kun liittymä sinulla toimii, ota yhteys Asiakaspalveluumme hyvitys asioissa. Liittymän toimimattomuus voi johtua monista eri seikoista. Mikäli se johtuu Sonerasta, joka selviää nyt tekeillä olevan toimitustarkistuksen yhteydessä, olet oikeutettu vakiohyvitykseen toimitusviiveestä, mutta se on sovittava Asikaspalvelumme kanssa sitten.

  • January 22, 2013
olivat sitten väärään taloon asentaneet netin:D vikailmoituksesta tulee kohta 48 tuntia ja kun sanottiin että silloin viimeistään on korjattu. no seuraava asennuspäivä on kuulemma 28.1. mitenkäs tuossa korvauksien kanssa kun tuo 48 tuntia ylittyy komeasti:D

  • January 23, 2013
Hei pulu1990 ,

nyt täytyy kyllä todeta, että ei ole hommat menneet ihan putkeen. Näinhän tässä näkyy käyneen, yksi kirjain kirjattu väärin ja liittymä toimitettu sen mukaisesti sitten. Nyt siirto joudutaan tilaamaan uudelleen.

Kun liittymä sinne oikeaan osoitteeseen on toimitettu ja se sinulla siellä toimii, niin neuvon edelleen ottamaan yhteyttä asiakaspalveluun. Asia hoituu varmasti siellä ja voit neuvotella hyvityksistä. Laitan tähän linkiksi sinulle vielä toimitusehtomme.

  • January 23, 2013
selvä. laskut tulee oikeaan osoitteeseen ja omilla sivuilla on kirjattu oikea osoite, niinkuin sen olen antanut:D ei taida olla siis minusta johtuva virhe?:D

  • January 24, 2013
Hei pulu1990 ,

ilman muuta on mahdollista, että osoite on meillä väärin kirjoitettu. Tarkistan vielä, että kaikissa asiakastiedoissamme on osoite oikein.