Tein muuttoilmoituksen Soneralle 26.7. ja sain perjantaina 29.6. tekstiviestin, että liittymä siirretään uuteen osoitteeseen 3.7. 8-20 ja että asentaja soittaa / ilmoittaa tekstiviestillä kun siirto tehty.
Noh, tuli tiistai, keskiviikko ja lopulta torstaina 5.7. soitin Teille asiakaspalveluun kun nettiä ei ollut kytketty ja Soneralta / asentajalta ei oltu minuun yhteydessä. Perjantaina 6.7. asiakaspalvelusta soitti sama henkilö, jonka kanssa torstaina olin ollut yhteydessä. Liittymäni kytkeminen vaatisi kuulemma asentajan käyntiä ja hän arveli, että asentaja saattaisi tulla jo samana päivänä eli 6.7. kytkemään liittymän. Toimituspalvelusta oltaisiin minuun yhteydessä pikaisesti ja kerrottaisiin koska liittymä kytketään.
Meni se perjantai ja nyt tuli maanantai 9.7. Mitään ei kuulunut Soneralta päin ja soitin taas asiakaspalveluun. Liittymä on edelleen kytkemättä ja toimituspalvelusta / asiakaspalvelusta ei osattu muuta sanoa kuin että "asia on työn alla". He laittavat viestiä eteenpäin mutta mitään eivät osaa sanoa.
Olen kyllä pettynyt Soneran palveluun; kysyin kuitenkin hyvin yksinkertaista asiaa. Koska minun liittymäni kytketään / siirretään uuteen osoitteeseen? Päivä? Viikko? Kuukausi? Kait teillä nyt on jotain käsitystä tehtävien töiden määrästä suhteessa asentajien määrään? Ymmärrän toki, että kesälomat pyörivät myös teillä mutta kukaan ei tiedä mistään mitään? Miten tuo voi olla mahdollista? Vai onko Soneran kaikki asentajat yhtä aikaa lomalla?
Kummastuttaa myös se, että miksi minulle laitettiin viestiä liittymän siirrosta 3.7. vaikka sitä ei tehty? Miksi työ vain "lakaistiin maton alle" ja ajeltiin että aika hoitaa homman. Että en kyselisi perään vaan odottaisin kiltisti? Perjantaina 6.7. asiakaspalvelun henkilö (nimeä en muista, mutta on lapulla ylhäällä) kertoi oma-aloitteisesti, että Sonera hyvittää minulle tämän ajanjakson jolloin liittymä ei ole käytössä (eli 3.7. alkaen siihen asti kunnes se kytketään). Kuitenkin toinen asiaskaspalvelijanne ei moista luvannut eikä löytänyt tiedoista moista juttua. Eli oliko tuo hyvitys nyt sitten "hyvän mielen lisä" vai onko sitä oikesti sitten tulossa? Onko teillä se jossain ylhäällä, että asiakaspalvelija moisen lupasi?
Lisäksi melkein pisti naurattamaan asiakaspalvelijan kysymys, että "onhan varmasti laitteenne toimivat". Noh, ainakin tähän asti, mutta aika villiä lähteä etsimään vikaa täältä päästä jos viestiä liittymän siirrosta ei ole tullut ja teidän tiedoissanne on että "siirto on työn alla". Noh, voihan sitä tietysti aina tarkistaa mutta silti hieman tuokin ihmetyttää.
Mutta, lopullinen kysymys. Koska liittymä siirretään? Tarvitaanko asentajan käyntiä? Jos tarvitaan, tarvitseeko minun olla paikalla? Jos tarvitsee, niin pitäähän minun tietää siitä etukäteen. Katsotaan jos täältä saisi vastauksia tähän asiaan...
Liittymän muutto / siirto Soneralta edelleen tekemättä....
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.