Skip to main content

Lumia 800 Tango päivitys

  • December 11, 2014
  • 8 kommenttia
  • 1 katselukerta

Hei,
Sain päivitysilmoituksen Tangosta viime torstaina. Olin silloin töissä jä yhdistin puhelimen työläppäriin. Zune kuitenkin ilmoitti, että koska kyseessä ei ole pääkoneeni niin päivitystä ei tulisi tehdä. Jätin päivityksen tekemättä ja nyt en saa päivitystä tehtyä kotikoneella (enkä myöskään työkoneella) vaan kummankin Zune väittää, että päivityksiä ei löydy. Päivitysilmoitusta ei myöskään tule matkapuhelinverkon kautta enää. Onko jotenkin mahdollista, että Sonera puskisi tuon päivityksen ilmoituksen luuriini uudestaan vai täytyykö puhelin viedä Nokian huoltoon, että saan päivityksen?

8 kommenttia

  • July 2, 2012
Hei jarpake!

Nokialta ilmoitettiin, että päivitystä ei ole virallisesti vielä julkaistu. Joudut siis hetken vielä odottamaan, että päivitys saadaan käyttöön. Tällöin sinulle tulee normaalisti ilmoitus puhelimeesi, kun päivitys on saatavilla. Lisätietoa voit kysellä Nokian asiakaspalvelusta.

  • July 2, 2012
Minlee kirjoitti:
Hei jarpake!

Nokialta ilmoitettiin, että päivitystä ei ole virallisesti vielä julkaistu. Joudut siis hetken vielä odottamaan, että päivitys saadaan käyttöön. Tällöin sinulle tulee normaalisti ilmoitus puhelimeesi, kun päivitys on saatavilla. Lisätietoa voit kysellä Nokian asiakaspalvelusta.


Puhuin päivityksestä näemmä väärällä nimellä, tarkoitin siis viime viikolla julkaistua päivitystä (jossa tulee Nokian päivitys ja kaksi Microsoftin päivitystä samalla kertaa), jonka jakelutilanne näkyy tällä sivulla. Tuonkoin sivun mukaan laitteelleni päivitys on saatavilla, puhelimeni product code on siis 059N3K4. ja tuosta sain siis jo matkapuhelinverkon kautta ilmoituksen päivityksen saatavuudesta, mutta en sitä silloin asentanut. Olen kysellyt Nokialta jo apuja mutta selvää vastausta en ole saanut miksi puhelimeni ei uudestaan ilmoita päivityksestä, sen pitäisi Nokian mukaan huomata se uudestaan 24 tunnin jälkeen mutta näin ei ole käynyt.

  • July 2, 2012
Moi jarpake! Laitoin tästä kyselyä eteenpäin. Vastaamme tänne, kunhan saamme lisätietoja asiasta. Kannattaa kuitenkin tiedustella asiaa vielä Nokian tuesta.

  • July 4, 2012
Sain puhelimen viimein päivitettyä Nokian tukifoorumilla olleen pävityksen pakottamistempun avulla.

  • July 5, 2012
Minulla on sama ongelma. Tango päivitystä ei löydy, vaikka edellä mainittu Nokian sivu kertoo että päivitys olisi saatavissa. Otin yhteyttä Nokian tukeen ja he kertoivat, että päivitys todellakin olisi ladattavissa, mutta operaattorista (Sonera) johtuen en pysty sitä lataamaan.

Kesälomareissulla olisi kiva päästä käyttämään puhelinta modeemina (mökiltä) sekä ottaa panoramakuvia. Nämä ovat ne uudet ominaisuudet mitkä minua kiinnostaa.

Toivottavasti Sonera päästäisi meidät pian tästä piinasta.

Hyvää kesää kaikille!

  • July 5, 2012
No ei tuota tännekään ole vielä tullut, vaikka operaattorina Saunalahti eli tuo Elisa.

Microsoft ja Nokia julkaisee noita vaiheittain, ettei mene palvelimet jumiin eikä johdu operaattorista miksi ei päivitystä ole vielä kaikille. Näin ainakin Elisan vikapalvelu tiesi kertoa.

  • July 5, 2012
Jos haluaa päivityksen heti, laita puhelin lentotilaan.

1) Avaa Zune ja siirrä se näytön vasempaan reunaan

2) Avaa verkkoyhteydet (tehtäväpalkin ilmoitusalueella verkkoyhteyskuvakkeen päällä hiiren oikeaa -> Avaa Verkko- ja jakamiskeskus -> Muuta sovittimen asetuksia) ja siirrä se näytön oikeaan reunaan.

- Nyt sinulla on ruudulla Zune vasemmalla ja Verkkoyhteys oikealla.

3) Liitä puhelin USB-kaapelilla ja odota hetki kun se synkronisoi loppuun

4) Avaa Zunesta yläreunasta Asetukset -> Puhelin

5) Napsauta PÄIVITÄ -painiketta ja samantien (1-7s viiveellä) oikeasta ikkunasta hiiren oikealla verkkokuvakkeen päällä "Poista käytöstä" tai vedä verkkokaapeli/nettitikku irti koneesta. Itse jouduin odottamaan 7-8 sekuntia ja sitten nettitikun irrotin ja päivityspainike ilmaantui.

6) Hetken kuluttua Zune ilmoittaa, että päivitys on saatavilla

- Jos tulee virheilmoitus, olet katkaissut nettiyhteyden liian nopeasti.. odota kauemmin.. jatka kohdasta 7

7) Ota verkkokuvakkeesta Internet takaisin käyttöön ja napsauta päivitys käyntiin ruudulle avautuneesta painikkeesta

- Ellei päivityspainike avautunut, siirry kohtaan 5

Voit joutua päivittämään kaksi-kolme kertaa, jotta Windows Phone -päivitys + Nokia-päivitys asentuu.
Yksi päivitys asentuu noin 15-30 minuutissa.

Käykää Saunalahden Palstalla, jos tästä oppaasta oli hyötyä, opas on kirjoitettu alun perin sinne: http://yhteiso.elisa.fi/t5/Windows-Phon ... m-p/207475

  • July 6, 2012
Sieltähän se päivitys tuli! Tuhannet kiitokset, hpguru.

Internet jaon testasin ja hyvin tämä puhelin toimii WLAN tukiasemana.

Camera Extras ei ole vielä ilmestynyt, mutta kaikkea muuta tarpeellista ;-) tuli ladattua.

Niin kuin totesit. Microsoft/Nokia näitä päivityksiä panttaa, koska en tehnyt mitään muutosta Internet liittymääni ja sieltä se päivitys latautui pakotettuna, kun vähän "kikkaili" softan kanssa.