Skip to main content

Lumia 820 langaton lataus ei toimi!

  • December 11, 2014
  • 1 kommentti
  • 2 katselukertaa

Lumia 820 ja langaton lataus ei toimi. Ostin puhelimeen lataukseen tarvittavan takakannen ja Nokian langattoman laturin (wireless charging plate). Ei ladannut vaikka laturissa aina jatkuva valo. Muutaman kerran myös vilkkuva joka ilmoittanee latausvirheestä. Vaihdettiin laturi ja aivan samat ongelmat. Ei latausta! Joskus jokinlaista virtaa ilmeisesti siirtyy, mutta vain nimellistä, välillä lataustoimenpide tyhjensi akun!

Lähden tänään Sonera shopille selvittämään asiaa ja saapa nähdä miten selviää.
Todellinen katastrofi oli kun otin liikematkalle mukaan vaihdetun laturin ja puhelin lakkasi toimimasta akun tyhjennettyä!

Tuli käytyä latausongelmien takia Sonera shopissa.
Laturi testattiin kuten jo aiemminkin ja ei latausta. Ehdotin testausta lataukseen tarvittavan takakannen vaihdolla, joka tehtiin. Ei latausta! Ainoaksi vaihtoehdoksi näytti jäävän koko puhelimen lähettäminen "huoltoon" - n. 2 viikkoa?
Kun myyjä oli vaihtamassa alkuperäistä takakantta paikoilleen pyysin saada katsoa puhelinta ja huomasin yhden puhelimen lataukseen käytettävien kontakti"tapeista" olevan jumittunut ala-asentoon. Näytin asian ystävällisesti myyjälle, joka totesi että niitä ei pidä alkaa itse "sörkkimään", niin että menee huoltoon. Valaistuani myyjälle kontaktin puuttumisen ja virrankulun estymisen syy-yhteyttä, hän hetken "sörkkimisellä" sai "kontaktitapin" ylös ja vika oli korjattu!
Jos en itse olisi puuttunut asiaan, olisin nyt ilman puhelinta seuraavat väh. 2-3 viikkoa!

Eli tarkista ensin puhelimen kontakti"tappien" liikkuvuus, jos langaton lataus ei toimi!!!

1 kommentti

  • April 30, 2013
Hei ariokee333!

Kiitos vinkistä. Hyvä että ongelma selvisi kuitenkin noinkin yksinkertaisesti. Puhelimia tai muitakaan takuun piirissä olevia laitteita ei tosiaan kannata itse "sörkkiä" kuten myyjäkin totesi. Onneksi tässä kuitenkin kävi hyvin ja puhelin saatiin latauskuntoon pienellä toimenpiteellä.